Reklam
Gebelik

Gebelikte Çatı Muayenesi Şart Mı? Çatı Muayenesi Doğumu Başlatır Mı?

Reklam

37. gebelik haftasından sonra jinekologlar tarafından çatı muayenesi yaptırmak birçok hamile kadının korkulu rüyasıdır. Peki, çatı muayenesi nedir? Gebelikte çatı muayenesi nasıl ve ne zaman yapılır? Çatıda darlık varsa normal doğum yapılır mı? Hamilelikte çatı muayenesi acıtır mı? Hamilelikte çatı muayenesi erken doğumu tetikler mi? Çatı darlığı nasıl anlaşılır, darlık belirtileri nelerdir?

37. gebelik haftasından sonra yapılan çatı muayenesi biraz farklı yöntemlerle uygulandığı için birçok anne adayı için endişe kaynağıdır. Çatı (pelvis) kemiklerinin doğuma uygun olup olmadığını anlamanın en iyi yolu olan bu çatı muayenesinde anne adayının hangi doğum şeklini daha kolay yapabileceği ortaya çıkıyor. Normal doğum korkusu nedeniyle direkt sezaryen düşünen annelerin çatı muayenesi yaptırmalarına gerek yoktur. Muayene sonucunda çatının dar olması anne adayını doğuramama gibi bir duruma yol açmazken, normal doğum yerine sezaryen tercih edilmektedir. Çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek çatı muayenesi korkusu, anne adaylarının yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. İşte hamilelik sırasında çatı muayenesi hakkında bilmeniz gerekenler…

İçindekiler

Gebelikte Çatı Ağrısı Nerede Olur?

Normalde, pelvik eklemler hareketsizdir. Hamilelik hormonları nedeniyle eklem kıkırdağı yumuşar ve pelvis kemikleri eklemlerden oynamaya başlar ve ağrı başlar. Bu durum hamileliğin ortalarında, genellikle hamile kadınlarda başlar. Bu ağrılar hamilelik sırasında ve bazı kadınlarda doğumdan sonra da devam edebilir.
Kasık bölgesi veya çatı kemiği olarak bilinen bölge vajinadaki tüylülüğün bulunduğu alandır. Hamilelik veya doğum sırasında bu bölgede ağrı oluşur. Çatı bölgesi bel ve sırt bölgelerine göre daha az yaygındır.

Gebelikte Çatı Ağrısı Nasıl Olur?

Çatı ağrısı genellikle hem kasıkta hem de alt karın bölgesinde hissedilir. Hamilelik sırasında hissedilen bu ağrılar, uyluğun iç yüzeyine ve kalçanın arkasına yayılır. Çatı ağrıları, ayakta dururken kadın bacaklarını açtığında, ağır bir şey kaldırdığında, yürüdüğünde, merdiven inip çıktığında, yatakta bir o yana bir bu yana döndüğünde daha çok hissedilir. Bu ağrılara bazen şişlik ve hassasiyet de eşlik edebilir.

Gebelikte Çatı Ağrısı Neden Olur?

 • Bebeğin iri olması
 • İkiz gebelik
 • Doğum yapma veya daha önce doğum yapma
 • Öncesinde pelvik bölgede ameliyat, travma veya kaza geçirmiş olması
 • Doğumun çok hızlı veya çok uzun sürmesi
 • Doğum sırasında forseps uygulanması

Gebelikte Çatı Ağrısı Egzersizleri

Çatı ağrısını azaltmak için bazı egzersizler, yatak istirahati ve birçok ağrı kesici ilaç verilir. Bu ağrıyı azaltmak için bazı önlemler alınabilir:

Gebelikte çatı muayenesi
çatı ağrısı için egzersizleri
 • Uyurken, dizlerin arasına yastıkla destek olabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca dinlenin.
 • Ağrıyan bölgeye sıcak kompres uygulayın.
 • Sırt üstü yatın, dirsekleri yere yaslayın ve bacakların arasına yastık koyun.
 • Bel destek kemeri kullanabilirsiniz.
 • Yavaş hareket edin, ani hareketlerden kaçının ve ağırlık kaldırmayın.

Gebelikte Çatı Muayenesi Zorunlu Mu?

34. ve 38. haftalar arasındaki gebelerde kadın doğum uzmanları özellikle ilk gebeliği olan kadınlarda pelvis muayenesi yapar. Çatı muayenesi vajinal muayenedir. Bu muayene sırasında doktor dış genital bölgenin özelliklerine, vajinanın ve kemik çatının özelliklerine bakar, bebeğin duruş pozisyonunu bebeğin büyüklüğü ile karşılaştırır ve doğumun nasıl olacağı hakkında bilgi verir. Bebek iriyse ve hamile kadının çatısı arasında darlık varsa sezaryen ile doğum normal doğumun ön saflarında yer alacaktır. Bu durumda 36. haftadaysanız doğuma sadece 4 hafta kalmış demektir. Sezaryen doğum varsa, doğum iki hafta erken başlar ve bebek 38 haftada alınabilir.

Gebelikte Çatı Muayenesi Erken Doğumu Tetikler Mi?

Anne ve bebek sağlığına herhangi bir zararı olmayan çatı muayenesinde erken doğum riski bulunduğundan 37 haftadan önce muayene yapılması önerilmez.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yaptırılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu