Reklam
Sağlık

Kajunun Faydaları Nelerdir? Kaju Ne Kadar Tüketilmeli?

Reklam

Kaju fıstığının sağlığa faydaları çoktur, çünkü özellikle ölçülü olarak yenildiğinde çeşitli besinler açısından zengindirler. Kajunun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu blog içeriğini okumaya devam edin.

Kaju fıstığı, atıştırmalık olarak veya farklı yiyecek ve tatlılara ek olarak yenebilen hafif tatlılığı ile zengin tadı ile ünlü kuruyemişlerden biridir. Kaju fıstığının sağlığa faydaları var mı? Ve eğer gerçekten varsa, kaju fıstığının faydaları nelerdir?

Kaju Fıstığı Faydaları

Beslenme söz konusu olduğunda, hem çiğ kaju hem de kavrulmuş kaju mükemmel seçimlerdir; İki tür kaju fıstığının işlenme biçimleri kaju fıstığının diğer besin özelliklerini değiştirmez. Her iki tür de besin açısından zengindir ve nasıl kavrulduklarına bağlı olarak her ikisinin de şeker oranı düşük olma potansiyeline sahiptir. Hem kavrulmuş hem de çiğ, tuzsuz kaju fıstığı antioksidanlar içerir.

kajunun faydaları
çiğ kaju mu kavrulmuş kaju mu

Çalışmalar, her iki kaju türünün de iyi kalp sağlığını ve iyi (HDL) kolesterol oluşumunu destekleyebileceğini göstermiştir. Her iki tip de safra taşı riskini azaltır. Magnezyum her iki kaju türünde de bulunur ve magnezyum iyi kemik sağlığının geliştirilmesine yardımcı olur.

Kaju Faydaları Cinsellik

Kaju da dahil olmak üzere yemişler, cinsel sağlık için önemli olan birçok mineral ve vitamin içerdiklerinden, cinsel gücü ve isteği artırmadaki potansiyel rolleriyle ünlüdür. Ayrıca, ereksiyon süreci için önemli olan nitrik oksidin bir parçası olduğu için önemli olan arginin gibi yüksek düzeyde amino asitler içerirler.

Ayrıca kaju fıstığı, cinsel yeteneği artırmada, üreme organlarını geliştirmede, prostat bezinin işlevini sürdürmede ve hormon üretmede önemli olan çinko içerir.

Kaju Hangi Organa İyi Gelir?

 • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kaju, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini yönetmeye ve kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olan iyi yağlar ve antioksidanlar sağlar.
 • Kaslara ve kemiklere iyi gelir. Kaju zengin bir protein, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve K vitamini kaynağıdır. Bu besinler sağlıklı kemik ve kasları destekler.
 • Sağlıklı cilt ve saç için harika bir besindir. B vitaminleri, E vitamini, protein ve antioksidanlar cildinizi ve saçınızı içten besler.
 • Selenyum, lutein, zeaksantin ve C vitamini gibi antioksidanlar, gözleri zararlı serbest radikallerden korur.
 • Kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olur. Kaju şeker hastaları için iyidir. Kan kolesterol ve şeker seviyelerini yönetmeye yardımcı olur. Bazı çalışmalar, insülin direncini düşürmeye yardımcı olabileceğini bildirmektedir.
 • Kajudaki doymamış yağlar beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Hafızayı geliştirmede rol oynayabilirler. Ek olarak kaju, sinirleri ve beyni korumaya yardımcı olan B vitaminleri ve antioksidanlar içerir.
 • Bağırsaklara iyi gelir. Kajudaki lif ve polifenoller sindirime yardımcı olur ve bağırsak bağışıklığını destekler.

Kaju Kimler Kullanamaz?

Besin açısından zengin olmasına rağmen kaju fıstığının ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle hamile ve emziren kadınlar ve diyabetli kişiler aşırı kaju tüketmekten kaçınmalıdır.

Kaju fıstığının fazla tüketilmesi kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle, planlanan bir ameliyattan en az iki hafta önce büyük miktarlarda kaçınılmalıdır. Çiğ kaju urushiol adı verilen zehirli bir madde içerir. Bu nedenle kajuların kabuklarını çıkardıktan ve kavurduktan sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Fazla kalori ve sodyum tüketimini önlemek için kızarmış veya tuzlu kajulardan kaçının.

Kajunun zararları şunlardır:

 • Kalorisi yüksektir: Kaju fıstığının kalorisi yüksektir. Lezzetli oldukları için onları fazla yeme olasılığı daha yüksektir. Bu, obezite, yüksek kan lipitleri ve şeker seviyeleri gibi sorunlara neden olabilir.
 • Mide ekşimesine neden olabilir: Doğrudan ilişkili olmasa da, fındık gibi yağlı yiyecekler, özellikle fazla yenildiğinde mide yanmasına yol açabilir.
 • Alerjiye neden olabilir: Bazı kişilerin kaju fıstığı gibi ağaç yemişlerine alerjisi vardır. Kaju fıstığı veya diğer yemişleri yedikten sonra kaşıntı, kurdeşen veya yutkunma veya nefes almada zorluk gibi herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, doktorunuza danışın.
 • İlaç etkileşimlerine yol açabilir: Antidiyabetik ilaçlar kullanıyorsanız kajudan özellikle kaçınmalısınız. Kaju, insülin de dahil olmak üzere bu ilaçların etkisini azaltabilir ve kan şekeri kontrolünde sorunlara neden olabilir.

Kaju Ne Zaman Yenir?

Kaju, oldukça besleyici ve doyurucu bir yemiştir. Kajuyu ara öğünlerde ve dinlenme molalarında tüketebilirsiniz. Tabi ki de aşırıya kaçmadan, günde 4 tane kaju yemeniz tavsiye edilir.

Hamilelikte Beslenme ve Kuruyemişin Faydaları

Dut Kurusu Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilmeli?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu