Reklam
Sağlık

Kasık Ağrısı Neyin Belirtisi? Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Reklam

Kasık ağrısı, alt karın duvarı ile pelvisin bacakla buluştuğu yerde oluşur. Genel olarak başarılı tedavi, doğru tanının alınmasına bağlı olacaktır. Peki, kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısının olası sebepleri nelerdir ve kasık ağrısına ne iyi gelir?

İçindekiler

Erkekte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Akut kasık ağrısının çoğu nedeni kas gerginliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak erkeklerde kasık ağrısı başka sebeplerden dolayı da kaynaklanabilir.

erkeklerde kasık ağrısı neden olur
erkeklerde kasık ağrısı neden olur

Kalça Artriti 

Kalça eklemi kalçanın ön tarafında olmasına rağmen eklemdeki kıkırdağın aşınması kasık ağrısına neden olabilir. Kalça ağrısının başlangıcı, özellikle koşma gibi ağırlık taşıyan aktivitelerle birlikte zamanla giderek artar.

Fıtık

Karın duvarındaki fıtıklar erkeklerde kasık ağrısına neden olabilir. Fıtığın iki türü vardır: kasık fıtığı ve femoral fıtık. Genellikle femoral fıtıklar daha az görülür ancak daha ciddidir.

Genellikle fıtık, öksürme, hapşırma veya ağırlık kaldırma gibi karın içi basıncındaki ani bir artışla tetiklenen keskin bir ağrıya neden olur. Bazen gözle görülür bir şişkinlik veya yumru olarak dışarıdan anlaşılabilir.

Kasıkta Sinir Sıkışması

Lomber omurgadan veya kalça veya kasık ön kısmından gelen sinir sıkışması kasıkta ağrı, uyuşukluk ve karıncalanmaya yol açabilir. Örnekler arasında obturator sinir sıkışması, ilioinguinal sinir sıkışması veya meralgia paraesthetica yer alır.

Testis Ağrısı

Testislerdeki problemler kasık ağrısına neden olabilir. Örneğin testislerden penise giden kanalın iltihabı olan epididimit kasık ve testis ağrısına yol açabilir. Çoğu zaman testislerde şişlik meydana gelir. Bazen penis akıntısı meydana gelebilir.

Böbrek Taşı

Böbrek taşı, böbrekte sıkışıp kalan küçük bir mineral yığınıdır. Böbreklerden ve idrar yollarından geçerken kasıklara yayılan bel ağrısına neden olur. Bazen idrarda kanama ve idrara çıkma sıklığında artış meydana gelebilir.

Kalça Osteonekroz

Kalça osteonekrozu kalça veya kasık ağrısının nadir bir nedenidir. Bazen kan akışının aniden kesilmesi nedeniyle femur başındaki kemik hücreleri ölür. İlk semptom kalçada veya kasıkta hafif bir ağrıdır. Durum ilerledikçe ağrı artar ve ağırlık taşımayı zorlaştırır.

Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda kasık ağrısı genellikle regl, depresyon, burkulma, zorlanma, aşırı gerilme veya bacaklarınızı kasıklarınıza bağlayan dokuların yırtılması gibi nedenlerden kaynaklanır. Buna uyluklarınızın iç kısmındaki tendonlarınız, bağlarınız ve addüktör kaslarınız da dahildir.

Sol kasık ağrısı büyük olasılıkla kasık kaslarınızın aşırı kullanılmasından kaynaklanır. Bu kasların yaralanması, hareket ettikçe kötüleşen iltihaplanma ve ağrıya neden olabilir.

kasık ağrısı
kadınlarda kasık ağrıları neden olur

Sağ kasık ağrısı ise, kasık kaslarınızın aşırı kullanımından veya üreme organlarınızı veya alt bağırsaklarınızı etkileyen bir sorundan kaynaklanır. Yırtık, burkulmuş veya gergin kasık bağları, kasları veya tendonları sağ kasık ağrısına neden olan yaygın yaralanmalar arasındadır.

Kasık ağrısının diğer yaygın nedenleri arasında böbrek taşları veya kasıktaki kemik kırıkları bulunur. Ayrıca kasık ağrısının daha az görülen nedenleri şunlardır:

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri yumurtalıklarınızın içinde veya üzerinde gelişen sıvı dolu keselerdir. Kadınlarda üreme yıllarında sık görülen ve genellikle zararsız bir durumdur. Her zaman semptomlara neden olmazlar ancak etkilenen yumurtalıkla aynı tarafta kasık ağrısına neden olabilirler.

Büyümüş Lenf Düğümleri

Kasık lenf düğümleri kasıklarınızın her iki yanında bulunur ve enfeksiyona, hastalığa veya bir tümör varlığına yanıt olarak iltihaplanabilir. Bu kasık ağrısına ve rahatsızlığa neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları, idrar yaparken kötüleşen orta ila şiddetli kasık ağrısına neden olabilir. Enfeksiyon ilerlemeden tedavi edilmesi başka ciddi sağlık problemlerin de ortaya çıkmasının önüne geçeceği için önem verilmelidir.

Osteitis Pubis

Osteitis pubis, mesanenizin önünde bulunan sol ve sağ kasık kemikleriniz arasındaki bir eklem olan kasık simfizinin iltihaplanmasıdır. Semptomlar arasında ateş, öksürme, hapşırma ve yürüme ile kötüleşen keskin kasık ağrısı ve yürüme şeklinizde değişiklik yer alır.

Kasık Fıtıkları

Kasık fıtığı, iç organlarınızın bir kısmı, genellikle bağırsaklarınız veya karın dokunuzun kasık bölgenizdeki alt karın kas duvarındaki zayıflıktan içeri girmesiyle oluşur. Erkeklerde daha sık görülür.

Femoral Fıtıklar

Femoral fıtık, iç organlarınızın bir kısmı, genellikle bağırsaklarınız veya karın dokunuzun, karın kas duvarınızdaki bir zayıflıktan, özellikle kasık bölgenizdeki femoral kanal adı verilen bir tünelden geçmesiyle oluşur. Kadınlarda daha sık görülür.

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelik sırasında rahminiz genişledikçe pelvis ve kasık bölgenizdeki yumuşak dokulara uygulanan basınç artar. Bu, simfiz pubis ekleminin ağrılı hale geldiği simfiz pubis disfonksiyonu dahil olmak üzere kas, bağ ve eklem ağrısına ve rahminizden kasıklarınıza kadar uzanan bağın gerildiği yuvarlak bağ ağrısına neden olabilir.

Bu koşullar genellikle doğumdan sonra iyileşir ve hamileliğinizde herhangi bir sorun olduğunu göstermez.

Kasık Ağrısı İçin Evde Ne Yapılabilir?

Öncelikle “Kasık ağrısı için hangi doktora gidilir?” sorusuna yanıt verelim. Altta yatan probleme göre, Genel Cerrahi Uzmanları, Kadın Doğum Uzmanı veya Üroloji Uzmanına görünmeniz tavsiye edilir. Kasık ağrısını antibiyotikler, ağrı kesiciler veya kremler gibi ilaç tedavisi yardımıyla hızlı bir şekilde giderebilirsiniz. Bunların yanında, evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmakta. Buz uygulaması, lavanta çayı, rezene çayı, papatya çayı, civanperçemi çayı, aloe veralı krem ve istirahat etmek gibi tedavileri uygulayabilirsiniz.

Kasık Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu