Reklam
Sağlık

Vajinal Agenezi (Doğuştan Vajina Yokluğu) Nedir?

Reklam

Vajinal agenezi, az sayıda kadını etkileyen bir doğum kusurudur. Ancak düzeltilmediği takdirde seks ve bebek sahibi olmayı imkansız hale getirebilir. Bebeğin üreme sistemi anne karnında tam olarak gelişmediğinde ortaya çıkar. Diğer üreme organları da eksik veya normalden daha küçük olabilir. Bu anormal fetal gelişimin nedeni henüz bilinmemektedir.

Kızınızın bu teşhisi duyduğunda ve hamile kalamayacağını ve çocuk sahibi olamayacağını anladığında endişeli ve/veya üzgün hissetmesi son derece normaldir. Cinsiyet kimliği ve beden imajı sorunları da beklenir, ancak sizin ve kızınızın, normal cinsel duyguları deneyimleme yeteneğine sahip genetik bir kadın olduğunu bilmeniz önemlidir. Başarılı bir tedaviden sonra, gelecekteki hiçbir cinsel partner, onun vajinal agenezi ile doğduğunu söyleyemeyecektir.

Vajinal Agenezi Ne Demek?

Uterus ve vajenin kongenital yokluğu olarak da bilinen vajinal agenezi, doğuştan vajinanın olmadığı bir doğum kusurudur. Bu duruma Mülleryan agenizi ya da Mayer Rokitansky Kuster Hauser Sendromu ismi verilir.

Vajinal agenezi
vajinal agenezi ne demek

Vajinal agenezi 3000 ila 5000 kız çocuğunda görülür. Her yıl 120 kız çocuğu doğuştan vajina yokluğu ile dünyaya gelmektedir. Genellikle böyle doğan kız çocukları aileleri tarafından saklanıp tedavi ettirmezler. Ancak bu durum ne kadar erken fark edilir ve tedavi edilirse, o kadar başarılı olması mümkün.

Vajina Yokluğu Nasıl Anlaşılır?

Vajina yokluğu belirtileri arasında en önemlisi hamile kalamamaktır. Bunu anlamak için doktorunuz birtakım tetkikler yapar ve vajen yokluğunu fark eder. Bu tür hastalarda gelişmiş sağlıklı bir rahim yoktur ve ayrıca adet kanının birikmesi, şişlik ve periyodik ağrılar da görülmez.

Doğuştan Rahmi Olmayan Kadın İlişkiye Girebilir Mi?

“Erken teşhis hayat kurtarır” sözü boşuna denmemiştir. Vajinal agenezi rahatsızlığını erkenden tedavi edilirse ne cinselliğe ne de anne olmaya engel değildir. Hamilelik için rahim ve yumurtalık yeterliyken; kapalı vajina da cinselliğe engel değildir. Zira, vajinoplasti ameliyatı ile yeni vajina yapılabilir.

Doğuştan Rahmi Olmayan Kadın Adet Görür Mü?

Şayet vajinal agenezi olan kişide rahim hiç gelişmemişse adet görmesi imkansızdır. Aynı şekilde, bu kişinin hamile kalması da mümkün değildir.

Vajinal Agenezi Tedavisi

Doğuştan vajina yokluğu olan kız çocuklarını daha ergenlik çağına girmeden önce tedavi edilmesi önemlidir. Bu tedaviye geç kalınmaması gerekir. Cerrahi veya cerrahi gerektirmeyen tekniklerle hastanın normal cinsel işlevini görebilmesi için vajina yapılır. Bu süreçte çocuk mutlaka psikolojik destek almalıdır. Şayet cerrahi tedavi uygulanacaksa, bu konunun uzmanı tarafından ameliyatın yapılması sağlanmalıdır.

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu