Reklam
Güncel Hayat

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten Tohumu Nelere İyi Gelir?

Reklam

Keten tohumu faydaları etkileyicidir çünkü lif, protein ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir besindir. Bu yazımızda, keten tohumunun sağlığa faydalarını ve yan etkilerini ele aldık. Keyifli okumalar!

İçindekiler

Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumu çok çeşitli vitaminler, mineraller ve diğer sağlıklı besinler içeren zengin bir beslenme profiline sahiptir.

keten tohumu
keten tohumu faydaları

1. Kanseri Önler

Menopoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar, diyetlerin keten tohumu ile desteklenmesinin meme kanseri riskini azaltabileceğini gösterdi. Tohumlarda bulunan omega-3 yağ asitleri bu konuda yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Araştırmalar ayrıca keten tohumlarının prostat kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

2. Diyabet Tedavisine Yardımcı Olabilir

Araştırmalar keten tohumu takviyesinin açlık kan şekeri seviyesini %20 oranında düşürdüğünü gösterdi. Daha da önemlisi tohumlar, sindirimi ve bunun sonucunda kana glikoz salınımını yavaşlatabilen, jel oluşturan bir lif olan müsilaj içerir.

Ön çalışmalar keten tohumlarının diyabetin başlangıcını geciktirebileceğini de göstermiştir. Tip 1 diyabet riskini azaltabilen ve tip 2 diyabetin başlangıcını geciktirebilen, SDG adı verilen bir bileşik içerirler.

3. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Keten tohumu lif açısından zengin olduğundan kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Tohumlar ayrıca omega-3 içerir. Çalışmalar, omega-3’lerin iştahı bastırıp tokluğu artırabildiğini ve bunun da kilo kaybına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Keten tohumlarındaki lignanların da metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olabileceğine inanılıyor. Ancak mekanizmayı anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Çalışmalar ayrıca keten tohumlarının yağ atılımını artırabildiğini ve böylece vücuttaki yağ içeriğinin miktarını azaltabildiğini gösterdi. Bu kilo kaybını teşvik edebilir.

4. Sindirim Sağlığını Geliştirebilir

Hayvan çalışmaları, diyete keten tohumu takviyesinin bağırsak florasının sağlığını geliştirebileceğini gösterdi. Keten tohumlarındaki çözünür lif de sindirime yardımcı olabilir, ancak destekleyici araştırmalar sınırlıdır.

Keten tohumlarının en yaygın kullanımı müshil özelliklerini içerir. Ayrıca kabızlık veya ishalin tedavisine de yardımcı olabilirler ancak tükettikten sonra yeterince su içtiğinizden emin olun.

Keten tohumundaki omega-3 yağ asitleri inflamasyonu azaltmaya ve gastrointestinal sistemin astarını korumaya yardımcı olabilir. Sağlıklı sindirim sistemine sahip insanlarda tohumlar faydalı bağırsak florasını destekler.

5. Kalbi Koruyabilir

Keten tohumundaki omega-3 yağ asitlerinin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı bulunmuştur. Ayrıca arterlerin işleyişinin iyileştirilmesine de yardımcı olurlar.

6. Regl Semptomlarını Tedavi Edebilir

Keten tohumu tüketmek yumurtlamayı düzenleyebilir. Düzenli olarak keten tohumu yiyen kadınların, hormon dengesi nedeniyle her adet döngüsünde yumurtladığı tespit edildi. Diyetinize keten tohumu eklemek de adet kramplarını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu etkiyi desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bir diğer önemli araştırma ise keten tohumlarının sıcak basması gibi menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Diğer bazı çalışmalar aksini belirtiyor ve keten tohumlarının bu konuda nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla araştırmak gerekiyor.

7. Keten Tohumu Glutensizdir

Keten tohumu, diyetinizdeki gluten içeren tüm tahılların yerine mükemmel bir alternatif olarak çalışır. Gluten intoleransınız varsa çoğu tahılın sindirimi zor olabilir. Keten tohumu ise çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olan herkes için iyi bir seçim olabilir.

8. Hamilelik ve Emzirme Döneminde Faydalı Olabilir

Keten tohumu zengin bir lif ve omega-3 kaynağıdır ve iyi bir protein kaynağıdır ve hamile bir kadının tüm bu besinlere ihtiyacı vardır. Lif, hamilelik sırasında sıklıkla ortaya çıkan kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Protein ve omega-3’ler çocuğun sağlığı için kritik öneme sahiptir. Ancak keten tohumunun hamilelik veya emzirme döneminde faydalarını belirten doğrudan bir araştırma bulunmamaktadır.

9. Cildinizin Parıldamasını Sağlayabilir

Keten tohumundaki omega-3 yağ asitleri cilt sağlığına ve görünümüne katkıda bulunabilir. Cildinizi nemli tutabilir ve pürüzsüz hale getirebilirler. Çalışmalar, keten tohumu takviyesinin anti- ve pro-inflamatuar bileşikleri dengeleyebildiğini ve sağlıklı yaşlanmayı destekleyebildiğini göstermektedir.

Keten tohumu yağı da yardımcı olabilir. Günlük tahriş edici ve kirletici maddelerin cilt gözeneklerinize girmesini önleyebilir. Ayrıca ciltten su kaybını da önler. Cildin nem seviyelerini iyileştirmek aynı zamanda kırışıklıkların azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Cildinizi nemli tutmak kurumasını önler ve bu da onun parlamasını sağlar. Keten tohumlarının büyümeyi doğrudan etkileyip etkilemediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olsa da, bazı kanıtlar keten tohumu yağının cilt bariyeri fonksiyonunu iyileştirebileceğini belirtmektedir.

10. Saçı Güçlendirebilir

Kırılgan saçlar genellikle diyette omega-3 yağ asitlerinin eksikliğine bağlanır. Keten tohumlarının bu yağ asitleri bakımından zengin olması nedeniyle, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre saçları güçlendirdiği, tüy kalitesini iyileştirdiği ve saç dökülmesiyle mücadele ettiği bulunmuştur. Ayrıca iltihaplanmanın neden olduğu kalıcı bir saç dökülmesi durumu olan sikatrisyel alopesi adı verilen bir durumun önlenmesine de yardımcı olabilirler.

Keten Tohumu Yan Etkileri

Keten tohumu bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu tohumların aşırı tüketimi mide bulantısı, kabızlık, şişkinlik ve karın ağrısı gibi yan etkileri olabilir.

Kan Şekeri Düzeylerini Çok Fazla Düşürebilir

Keten tohumu kan şekeri seviyesini düşürebildiğinden, halihazırda diyabet ilacı kullanan kişiler, fazla miktarda tohum tükettikleri takdirde kan şekeri seviyeleri endişe verici derecede düşük olabilir. Ancak bu alanda sınırlı sayıda araştırma mevcuttur. Doktorunuza danışın.

Kan Basıncını Düşürebilir

Keten tohumu kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla birlikte alınırsa, tohumlar hipotansiyona (aşırı düşük tansiyon) neden olabilir. Bu nedenle tansiyon ilacı kullanan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Kan Pıhtılaşmasını Yavaşlatabilir

Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin kanın pıhtılaşmasını azaltabildiğini ve kanamayı artırabildiğini gösteriyor. Tohumlar omega-3 yağ asitleri açısından zengin olduğundan ve kanın pıhtılaşmasını önemli ölçüde azaltabildiğinden, kanama bozukluğu olan kişilerin bunları almaması gerekir. Ayrıca ameliyattan en az iki hafta önce keten tohumu tüketmeyin.

Hormona Duyarlı Durumları Ağırlaştırabilir

Keten tohumu östrojen hormonunu taklit edebilir ve bu, meme, rahim ve yumurtalık kanserleri ve rahim miyomları gibi hormona duyarlı durumları kötüleştirebilir.

Hamilelik ve Emzirme Sırasında Sorunlara Neden Olabilir

Tohumlar östrojeni taklit edebildiğinden hamile ve emziren kadınlarda sorunlara neden olabilir. Lütfen bunları kullanmadan önce bir doktora danışın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu