Reklam
Saç

Ketoral Şampuan Ne İşe Yarar? Ketoral Şampuan Nasıl Kullanılır?

Reklam

Etken maddesi “Ketokonazol” olan Ketoral şampuan, saç mantar enfeksiyonları, kepek ve saç dökülmesine kadar olan problemlere iyi gelir.

Kafa derisi mantar enfeksiyonuna sahipseniz, kaşıntı, kızarıklık, pullu cilt ve hatta saç dökülmesi gibi çeşitli belirtiler fark edebilirsiniz. Saç derinizin etkilenen bölgelerindeki saçların kırılgan hale geldiğini ve köklerinden kolayca koptuğunu fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda, saç derisi mantarı, saç telleri saç derinizde kelimenin tam anlamıyla koptuğu için küçük siyah noktaların oluşmasına neden olabilir.

Kafa derisi mantarı can sıkıcı olabilse de, neredeyse her zaman tedavi edilebilir. Vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmasını ve daha şiddetli hale gelmesini önlemek için kafa derinizde bir mantar enfeksiyonu geliştirirseniz hızlı bir şekilde harekete geçmeniz önemlidir.

İçindekiler

Ketoral Şampuan Kullanımı

Kafa derisinde sorunlu bölge için kullanırsanız, öncelikle saçı ıslattıktan sonra şampuanı uygulayın ve yaklaşık 3-5 dakika arası saçınızda bekletin. Daha sonra, saçınızı bol suyla durulayın.

Ketoral Şampuan Sürekli Kullanılır Mı?

Kuru, yağlı, kabuklu ve kepekli saç derisi için haftada 2 kere şampuanı saçınıza uygulayın. 2 haftadan 4 haftaya kadar 3 veya 4 gün kullanılmalıdır. Hastalığın tekrar nüksetmemesi için tedavi sonrasında yaklaşık 2 haftada 1 kere saçınızı ketoral şampuanla yıkamaya devam edin.

Ketoral şampuan
ketoral şampuan

Doktorun önerdiği kullanım süresine ve kullanım şekline uyulması gerekiyor. Ayrıca olası yan etkilere yol açabileceğinden şampuanın sürekli kullanılması da tavsiye edilmiyor.

Ketoral Şampuandan Sonra Normal Şampuan Kullanılır Mı?

Ketoral şampuanı tedavi amaçlı kullanıyorsanız, tedavi sırasında normal şampuan da kullanmanızda sakınca yoktur. Kullanırken ilk normal şampuanla yıkayın, ardından ketoral şampuanla saçınızı yıkayın.

Ketoral Şampuan Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Saç derisinde ortaya çıkan seboreik dermatit, pityriasis, pityriasis capitis ve versicolor gibi mantar enfeksiyonları tedavisinde kullanımı vardır. Doktorunuz muayene ettikten sonra uygun görürse, size bu şampuanı reçete edecektir.

Ketoral Şampuan Saç Dökülmesi İçin Kullanılır Mı?

Kabuklanma, yağlı saç derisi, mantar enfeksiyonu ve saç dökülmesi gibi şikayetlerin tedavisinde kullanımı bulunuyor. Özellikle düzenli kullanıldığı takdirde, kafa derisindeki problemi gidererek saç dökülmesini de önleyecektir.

Ketoral Şampuan Reçetesiz Alınır Mı?

Sadece eczanelerde satışı bulunan Ketoral şampuan, Dermatologların reçete ettiği bir medikal şampuandır. Eczanelerden reçetesiz olarak satışı yoktur. Yani ilacı rastgele alıp saçınızda kullanmanız doğru değildir, doktor muayenesinden sonra ve doktorunuz önerirse kullanmalısınız.

Ketoral Şampuan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Şampuanın etken maddelerine veya yardımcı maddelerine karşı herhangi bir hassasiyet söz konusu ise, bu şampuanı kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  • Şampuan göz temasından uzak tutulmalıdır. Temas edilmesi durumda bol suyla yıkanmalıdır.
  • Hamileler ve emziren anneler bu şampuanı kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Ketoral Şampuan Zararları

Şampuanın içerisindeki herhangi bir maddeye alerjiniz varsa, aşağıdaki yan etkilerle karşılaşmanız olası. Böyle bir durumda, şampuanı kullanmayı bırakın ve acilen doktorunuzu bu konuda bilgilendirin.

  • Nefes almada ve yutkunmada güçlük
  • Yüz, dudaklar, ağız, dil ve boğazda şişme
  • Ciltte kızarıklık ya da şiddetli irritasyon
  • Cilt kabarıklığı ya da soyulması

Ketoral Şampuan Kullananlar

Ketoral şampuan kullanan birçok kullanıcı genel anlamda olumlu yorumlarda bulundular. Saç derisindeki yağlanmanın azaldığını, mantar enfeksiyonlarında iyileşme kaydedildiğini dile getirdiler. Özellikle doktorun önerdiği kullanım şekli ve kullanım süresini uygulanması gerektiğini söylediler.

Bioblas Siyah Sarımsaklı Şampuan İşe Yarıyor Mu?

Mor Şampuan Ne İşe Yarar? Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Tuzsuz Şampuan Nedir? | Tuzsuz Şampuan Önerileri

Saç Yağlanması Neden Olur? Saç Yağlanması Nasıl Geçer?

Saç Dökülmesi İçin En Etkili Maske Tarifleri

Saç Dökülmesi İçin Hangi Yağlar Kullanılır?

Dmdm Hydantoin Nedir, Saç Döker Mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu