Reklam
Sağlık

Koltuk Altı Kokusu Neden Olur? Koltuk Altı Kokusu Nasıl Geçer?

Reklam

Birçok insan zaman zaman koltuk altı kokusu yaşar. İnsanlar terlediğinde ter sıvısı derideki bakterilerle karışır. Ve ter kuruduğunda hoş olmayan bir kokuya neden olur.

Koltuk Altı Neden Kokar?

Esasen cildinizde iki farklı tipte ter bezi vardır: ekrin ve apokrin. Ekrin bezleri vücudun hemen hemen her yerinde vardır ve genellikle cilt yüzeyinden hızla buharlaşan berrak, kokusuz sıvıyı serbest bırakır.

Apokrin bezleri ise vücudun kasık ve çukurlar gibi yüksek düzeyde kıl folikülü içeren bölgelerinde mevcuttur. Bu bezler esas olarak kıl folikülüne girerek teri vücuttan atar.

Koltuk altı kokusu
Koltuk altı kokusu nedenleri

Bu bezlerin ter salgıladığı ve daha sonra foliküllerdeki bakterilerle karıştığı zaman, terin kokmaya başladığına inanılıyor. Uzmanlara göre, apokrin bezlerinin stresle ilişkili terden birincil olarak sorumlu olduğu düşünülüyor. Bazı durumlarda sinirlerimiz ve ter bezlerimiz aşırı uyarıldığı için gerekenden daha fazla ter üretir. Bu durum ise, hiperhidroz olarak bilinir.

Hiperhidroz çoğunlukla genetiktir. Ancak bazen ilaç veya hormon değişiklikleri yaşlandığınızda hiperhidrozun ortaya çıkması olasıdır.

Koltuk Altı Kokusu Nasıl Giderilir?

 • Vücudunuzu bakterilerden, kötü kokulardan arındırmak için her gün duş alarak bunu sağlayabilirsiniz.
 • Yaz aylarında terleme daha çok olacağı için bol ve vücuda yapışmayan giysiler tercih edin. Özellikle keten ve pamuklu kumaşlardan yapılmış giysiler terlemeyi azaltır.
 • Koltuk altında oluşan tüylenme de kötü koku oluşumunu artırır. Bundan dolayı, özellikle koltuk altındaki tüylerden arınmanız iyi olacaktır.
 • Stres, ter üremesine neden olacağı için stres yönetimi ve kaygı azaltma teknikleri ile stresinizi yönetin.
 • Kötü kokulara sebep olan bazı yiyeceklerin varlığından sizi haberdar etmek isteriz. Özellikle kebap, soğan, sarımsak, ağır kokulu baharatlar, alkol ve kahve gibi yiyecekler kötü koku oluşumunu tetikler. Bu yiyecekleri azaltarak kötü kokuyu önlemiş olursunuz.
 • Aşırı sıcak ortamlarda daha fazla terle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden, bu tür ortamlardan mümkün olduğunca kaçının.
 • Vücut iç sıcaklığını artıran acı yiyecekler ve aşırı sıcak içecekler yoğun terlemeye sebep olabilir. Haliyle bu yiyecek ve içecekleri çok fazla tüketmemeye dikkat ediniz.
 • Deodant ya da roll on kullanmayı alışkanlık haline getirin. Duştan sonra koltuk altınıza uyguladığınız deodant ya da roll on sizi 24 saat boyunca terlemeye karşı koruyacaktır.

Koltuk Altı Kokusuna 4 Bitkisel Çözüm

Koltuk altı kokusunu önlemek için yukarıda bahsedilen önerilerin yanında bazı bitkisel çözümler de yer alıyor. Aşağıdaki çözümlere göz atın ve koltuk altı kokusuna elveda deyin.

Koltuk altı kokusu
Koltuk altı kokusuna ne iyi gelir
 • Bebek pudrası ile koltuk altında oluşan kötü kokuyu önleyebilirsiniz. Bebek pudrasını koltuk altlarınıza sürüp uygulayın.
 • Sprey şişesine birkaç damla doğal lavanta yağı ile az miktarda su ekleyip çalkalayın. Elde ettiğiniz bu spreyi koltuk altlarınıza sıkın.
 • 2 damla çay ağacı yağını 1 fincan suyun içine ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı, deodant gibi koltuk altlarınıza kullanın.
 • Domatesin posasını çıkardıktan sonra koltuk altlarınıza sürün ve yaklaşık 15 dakika bekleyip durulayın. Özellikle 1-2 hafta düzenli kullanımda etkisini göreceksiniz.

Bitkisel çözüm başlığında yer alan çözüm önerilerini cildinizde denemeden önce herhangi bir alerjiniz olup olmadığından emin olun. Eğer alerjiniz bulunmuyorsa, gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Ayak Kokusu Neden Olur? Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu