Reklam
GenelGüncel Hayat

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Detaylı ve Öğretici Anlatım

Reklam

Doğal gaz çalışmalarının artırılmasıyla birlikte artık çoğu evde ısınmak için soba yerine kombi kullanıyoruz. Evde kombi bakımı nasıl olmalı? diye soruyorsanız buyurun yazı dizimize…

Isınma ve sıcak su kaynağımız olan kombilerin bakımını yaptırmak alacağımız verim açısından çok önemlidir. Zamanında yapılmayan kombi bakımları cebimizden daha fazla para çıkmasına sebep olabilir. Ev ekonomisine katkı sağlamak için kombi bakımlarını aksatmadan yapmak önemli. Peki bu bakımı siz yapabilir misiniz?

Evde Kombi Bakımında Neler Yapılıyor?

 1. Kombi bakımında ilk önce kombinin doğru şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
 2. Peteklere ısı gelip gelmediğine bakılır ve sıcak su kısmı kontrol edilir.
 3. Kombinin su sızdırıp sızdırmadığına bakılır.
 4. Kombinin içi açılarak tozlanma durumuna bakılır. Toz miktarı fazla ise iyice temizlenir.
 5. Daha sonra elektrik hattı ve bağlantıların düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
 6. Kombinin çıkış fanları kontrol edilir ve gerekli temizlik yapılır.
 7. Kombinin içindeki su boşaltılır, hava basıncı ölçülür.
 8. Gaz ayarı kontrolleri yapılır, yanan kısım temizlenir.
 9. Su tekrar eklenir ve kontrol sağlanır.
 10. Kombi tekrar çalıştırılır ve doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
 11. Gerekli durumlarda parça veya filtre değişikliği yapılır.

Kombi filtreleri düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Düzenli şekilde temizlenmeyen filtreler tıkanıklığa yol açacağı için ısı verimini de düşürür. Daha öncesinde sorduğumuz sorunun cevabına gelecek olursak kombi bakımı mutlaka yetkili kişilerce yapılmalıdır. İşin içine elektrik tesisatı vb. tehlikeli olabilecek durumlar eklenince bu sorunları işinin ehline bırakmanızı tavsiye ederiz.

Yeni model kombilerde herhangi bir arıza durumunda ekranda belli kodlar görülür. Bu kodlar sayesinde arızanın neyden kaynaklandığını kendiniz de anlayabilirsiniz. Bunun için kombi markanızın sitesine girin ve arıza kodunuzu kontrol edin. Servisinizi çağırırken arıza kodunu bildirmek size zaman kazandıracaktır.

evde kombi bakımı nasıl olmalıdır
evde kombi bakımı nasıl olmalıdır

Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Kombi Bakım Ücreti Ne Kadar?

Kombi bakım ücreti kombinizin markasına, hasar durumuna, parça değişimine ve servis veya usta çağırma durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Kombinizin kendi servisine yaptırdığınız bakım işlemi daha düşük fiyat tutacaktır. Ustaya yaptırdığınızda fiyat artmaktadır. Bunun yanı sıra garanti kapsamında olduğunda bazı firmalar bu işi ücretsiz olarak da sağlayabilmektedir.

Kombi bakımında parça değişimi gerçekleşecekse yine servis ve usta arasında fiyat farkı görmeniz muhtemel. Parçanın ithal durumuna göre ise bu fiyat daha da artabilir. Ortalama olarak Kombi Bakım Ücreti 2022 yılı için 80 TL ila 200 TL arasında değişiklik göstermektedir. Parça değişimi ise 3000 TL’yi bulabilir. Bu durum ilden ile hatta ilçelere kadar farklılık gösterebilmektedir.

Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kombi bakımının yetkili kişiler tarafından yılda en az 1 kez yaptırılması tavsiye ediliyor. Sonbahar veya yaz ayları kombi bakımı için idealdir. Kıştan önce halledilmesi soğuk aylardaki olası bir arızaya karşı önceden haberdar olmanızı sağlar ve mağduriyetinizi giderir. Eğer servis değil de usta çağıracaksınız unutmayın ki kışın yapılan tamir masrafları daha kabarık olacaktır. 

Kombi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Kombi bakımı düzenli bir şekilde yapılmazsa çalışması aksayabilir. Belli zaman aralıklarıyla kombinin çalışması durabilir ve ısı verimi düşebilir. Daha az ısıtmaya başladığı için kombinin derecesini yükseltmeniz de doğal gaz artışına sebep olur dolayısıyla faturanızda da artış yaşayabilirsiniz. Kombideki arızalar kombinin tamamen bozulmasına da yol açabilir. Bu sebeple çok geç olmadan önlem almalısınız.

Ev giderlerine daha fazla para harcamak istemiyorsanız kombi bakımı ve püf noktalarını işinin ehli birinden öğrenerek , siz de devam ettirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu