Reklam
Genel

Çevirgel Duası Nedir? Çevirgel Duası Ne İçin Okunur?

Reklam

Çevirgel duası, terk eden birini geri döndürme amaçlı okunur. Günümüzde birçok kişinin başvurduğu bu dua hakkında merak edilenleri araştırdık ve derledik. Daha fazlası için okumaya devam edin.

İçindekiler

Çevirgel Duası Faziletleri

Bu duanın özellikle Ramazan ayında okunması durumunda, duanın faziletlerinden daha fazla yararlanılacağı söylenir. Çevirgel duasının faziletleri ise şunlardır:

Çevirgel duası
çevirgel duası faziletleri
 • Kayıp olan bir eşyanın bulunmasına katkı sağlar.
 • Giden kişiyi geri getirmeye yardımcı olur.
 • Eşler arasında sohbeti artırır.
 • Eşler arasında sevgi bağını güçlendirir.
 • Kısmet açar.
 • Evlere ve iş yerlerine bereket getirir.
 • Aşk duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

Çevirgel Duası Kabul Olur Mu?

Dilek duası olan çevirgel duası, en etkili geri getirme dualarından biridir. Bu duayı erkek kadın fark etmeksizin herkes okuyabilir. Genel olarak eşi, nişanlısı veya sevgilisi tarafından terk edilen kişilerin başvurduğu bir duadır.

Döngel Duası Caiz Mi?

Halk arasında döngel duası olarak bilinen çevirgel duası için Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının yayınladığı fetvaya göre, duanın hadislerde ve Kuran-ı Kerim içerisinde geçmediği belirtilmiştir. Normal şartlarda Allah’a iyi niyetle ve içten yapılan dualar kabul edilebilir. Ancak çevirgel duası gibi kaynağı belli olmayan duaları etmek bir nevi Allah’a şirk koşmak anlamına gelmektedir. Günaha girmenin yanında boşa zaman kaybetmiş olursunuz.

Çevirgel Duası Ne Zaman ve Nasıl Okunur?

Duayı okumadan önce içten niyet edilmelidir. Ardından, Euzu Besmele çekip salavat getirilmelidir. Duayı okuduktan sonra tekrardan salavat getirilmesi duanın kısa sürede kabul olmasına yardımcı olur.

1 hafta içerisinde günde 1 kere ve özellikle Cuma gününden itibaren geceleri okunmalıdır.

Çevirgel Duası İle Kısmet Açma

Kısmetini açtırmak isteyenler Perşembe günü sabah seher vaktinde dua etmeliler. Bunun için öncelikle abdest alınıp kıbleye doğru dönülür ve sabah namazı sonrası çevirgel duası okunur.

Orijinal Çevirgel Duası Nasıl Okunur?

“Vedduha. Velleyli iza seca. Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala. Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula. Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda. Elem yecidke yetiymen feava. Ve vecedeke dallen feheda. Ve vecedeke ‘ailen feağna. Femmel yetiyme fela takher. Ve emmessaile fela tenher. Ve emma binı’meti rabbike fehaddis. Sadak allah ül azim.”

Orijinal Çevirgel Duası Türkçe Meali

“Sevdiğimin gönlünü bana bağla, beni sevsin, bana bağlı kalsın, aramızda hoş sohbet olsun, sevdiğimin gönlünü ve sohbetini bana çevirge.”

Uzun Çevirgel Duası

 1. “Bismillahirrahmanirrahîm”
 2. “Elhamdülillâhi leke ya Allahü Filanca’nın gönlünü bana dost kıl.”
 3. “Elhamdülillâhi ya Allahü yine Filanca’nın gönlünü çevirgel.”
 4. “Bihakkı Lâilâhe illallahü Muhammedin Resulullahi Yarab, sen ol Şan’ı büyük Allah, sen ki yedi kat yerleri ve gökleri yarattın: Yarab senin izzetin hürmeti için Filanca’nın gönlünü ve canını ve yedi kat endamını ve iradesini ve kararını bana çevirgel, gayrilerinden gönlünü ayırgil.”
 5. “Ahiyyen şerahiyyen asbavüsin bihürmeti Hızır Aleyhisselâm Filanca’nın gönlünü bana dost kılıvergil.”
 6. “Eğer uyur ise uyandır. Eğer durur ise doğru getürgel. Benim aşkımdan bikarar kılıvergil. İlahi bihürmeti hüvelhayyü kayyum Lâilâhe illâ hüve bikarar kılıvergil.”
 7. “İlâhî senin bin bir adın hürmeti için doksandokuz esmaül-hüsna hürmeti için bizi sevindirgil. Bihürmeti Tevrat ve bihürmeti Zebur ve bihürmeti İncil ve bîhürmeti fürkanil azimi ve Kur’ân-ı Kerim.”
 8. “Ve bihürmeti suhufi İdris Aleyhisselâm, Ve bihürmeti Âdem Aleyhisselâm.”
 9. “Ve bihürmeti İmanil mü’minin velmüslimin ve bihürmeti Cemiil enbiyai vel mürselin.”
 10. “İlâhi senin lûtfun için ve senin in’amın için ve senin ihsanın için.”
 11. “İlâhi nuriyyet sözleri ve kelimeleri harfleri hürmeti için ve rukûda ve sucûdda evkati hamsede ve Ramazan ayında çekilen tesbihler hürmeti için.”
 12. “Ve sübhanekallahümme ve bihamdike ve ebced harfleri hürmeti için ve duai Kunut ve duai Teşehhüd hürmeti için Filanca’nın gönlünü canını ve aşkını ve muhabbetini bana çevirgel, sen rest getirgil.”
 13. “Bihürmeti Âdem Safiyullah, ve bihürmeti Nuh Neciyyullah, ve bihürmeti İbrahim Halilullah, ve bihürmeti Musa Kelîmullah, ve bihürmeti İsa Ruhullah, ve bihürmeti Yusuf Sıddîkullah, ve bihürmeti Muhammed Mustafa Sallâllahü Aleyhi Vesellem Habibullah, İlâhî yüz yirmi dört bin Peygamberler hürmeti için Filanca’nın gönlünü ve canını ve aklını ve fikrini bana dost ve benim aşkımdan bikarar kılıvergil.”
 14. “Muhammed Mustafa ve Habibilmürteza velmücteba ya mabud ya Mahmud ya Mennanü ya Hannanü ya Deyyanü ya Hayyü ya Kayyümü ya Cebarrü”
 15. “İlâhi yüz yirmi dört bin enbiyai velmürselin ve evliyalar hürmeti için Filanca’nın gönlünü bana çevirgil.”
 16. “İlâhi Musa Aleyhisselâm’ın iki gözü ve yüzü hürmeti için, esrarı Muhammed ve Muhammedin gövdesi ve savmı ravzası ve hilyesi ve beratı ve miracı ve kıyamı ve kuûdi ve sucûdi ve gaziler hakkı için, İlâhi mü’minin velmü’minat velmüslimine velmüslimati hürmeti için, İlâhi müşfik gönüller hürmeti için, Filanca’nın aklına, Filanca’nın gönlüne ve gözüne beni şirin ve mahmud kılıvergil.”
 17. “Ya gani ya mugnî bihürmeti kitabı malûm zemekanide ise bikarar kılıvergil.”
 18. “İlâhi senin sırrın için, ve sübhani devrani hürmeti için, İlâhi zinnuni dısrî ve fethi Mehdi Musallî ve Ahmed Tugranî ve meşari selem hürmeti için, İlâhi Ma’ruf Kerhi ve Cüneydi Bağdadi hürmeti için, İlâhi Şeyh Şibli ve İmamı Gazalî hürmeti için, İlâhî Abdülmutasıl, İlâhi ibni Hallaç Mansur ve Hace Ebulleys ve Veyselkaranî ve Şeyh Muhammed hürmeti için, İlâhi Hasan Basri ve Hadibi Acemi hürmeti için. İlâhi imanlı kullar âbidler ve sadıklar ve mü’minler hürmeti için sen bendenin hacetini reva eyle bihürmeti innema emruhu iza erade şeyen en yekule lehu künfeyekünu.”
 19. “Fesubhanellezi biyedihi melekütü külli şeyin ve ileyhi türceun. İlâhi yevme leyenfa malûm velâ benune illâ men etellahe bikalbin selîmi.”
 20. “Bihürmeti hazihil, âyetil kerim. Filanca’nın gönlünü ve canını bana çevirgil ve kalbini gayrilerden ayırgil.”
 21. “İlâhi cümle hâlâik arasında ve has ve âm arasında sözüm makbul ve âlem halkını bana müsehhar eyleyüp ve beni şirin ve halîm kuvvetli ve hürmetli ve cemi mü’minler arasında hub eyle.”
 22. “Bihürmeti Ebû Bekir, Ömer, Osman, Ali rıdvanullahi teâlâ aleyhim ecmain. İlâhi bihürmeti Hızır, İlyas, Hamza ve Abbas ya müsebbibel esbab ya müfetti halevbab ya kadiyelhâcati ya mukilel’aserati ya mukallibelkülibi vel ebsar, Filanca’nın gönlünü bana dost kılıvergil.”
 23. “Ya ilâhel’evveline velâhirine. İyyake na’budu ve iyyake nestein. Ve bihürmeti Sübhühun Kuddusün rabbüna ve rabbülmelâiketi verruha.”
 24. “Ve bihürmeti Cebraile ve Mikâile ve İsrafile ve Azraile aleyhimüsselâmü ve bi hürmeti Mekkete ve Medinete şerrefehummellahü teâla ve bihürmeti kâf ha ya ayın sad ve ha mim ayin sin kaf ve bihürmeti Yasin ve Kur’anil Hakim inneke leminelmürselîne. Âlâ, sıratin müstekimin.”
 25. “Ve bihürmeti sümmün hükmün ümyün fehüm lâ ya’lemune. Sümmün hükmün ümyün fehüm lâ yesmeune. Sümmün hükmün üymün fehüm lâ yübsirune.”
 26. “Ve bihürmeti femen kâne minkum maridan evbihi ezen min re’sihi fefidyetün min siyamin ve sadakatin evnüsü kin fe’iza emintüm femen temettea bil’umreti ilelhacci.”
 27. “Bismillâhirrahmanirrahîm.”
 28. “Rabbiğfirli ve hebli min ledünke rahmeten inneke entel vehhabu. Birahmetike ya erhamerrahimine. Vel’hamdülillâhi rabbil’âlemine. Amin.”

Küslerin Barışması İçin Dua | Küsleri Barıştırmak İçin Hangi Dua Okunur?

Eşler Arasında Büyü Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hacet Dilek Duası Nasıl Yapılır? | Anında Kabul Olan Hacet Duası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu