Reklam
Güncel Hayat

Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir?

Reklam

Kalorifer peteği neden temizlenir, temizlenmezse ne olur? Petekler ne kadar sürede bir temizlenmeli? Kalorifer peteği nasıl temizlenir? Peteklerin havası nasıl alınır? gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kış aylarında evimizin ısınmasını sağlayan kaloriferlerin bazen yeteri kadar ısıtmadığını fark ederiz. Ve öncelikle kombiyi yeteri kadar açmadığımız için ısınmadığı zannederiz. Ancak aslında düzenli bakımı yapılmayan peteklerde ısınma problemi yaşanır. Petek temizliğini nasıl yapmanız gerektiği konusundaki bilgileri öğrenmek için okumaya devam edin.

Kalorifer Petekleri Neden Temizlenir?

Kalorifer peteklerinin içinde su devir daim yapmaktadır. Peteklerde zamanla tıkanmalar yaşanır ve bundan dolayı çok iyi ısıtmamaya başlar. Ancak petekler temizlenirse, su akışı hızlanır ve ısınma eskisi gibi olur.

Kalorifer Peteği Temizlenmezse Ne Olur?

Kalorifer peteklerinin düzenli olarak bakımı yapılması gerekir. Eğer uzun süre temizlenmezse, tesisat zamanla tortu ve kireçle birleşip tesisat içindeki sıcak suyun diğer peteklere ulaşmasını engeller. Haliyle “biz neden ısınmıyoruz” deyip kombiyi köklemeye başlarız. Bundan dolayı, peteklerin içindeki suyun devir daim olması için düzenli olarak temizlenmesi önemlidir.

Kalorifer Petekleri Ne Kadar Sürede Bir Temizlenmeli?

Petek temizliği genellikle 2 yılda 1 yapılması tavsiye edilir. Böylelikle, ısınma problemleri önlenmiş olur ve uzun yıllar size hizmet eder.

Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir?

 1. İlk olarak, kaloriferlerinizi kapatın.
 2. Ardından, kaloriferin arkasındaki ve arasındaki tozları temizlemek için elektrikli süpürgeden yardım alın.
 3. Akabinde, kalorifer peteğinin altına eski bir havlu serin.
 4. Peteklerin arasını temizlemek için bir sopanın ucuna bez bağlayın.
 5. Daha sonra, sopanın ucunu kaloriferin üstünden alt tarafına doğru iterek kirlerin havluya dökülmesini sağlayın.
 6. Kalorifer peteği dış temizliği için kovaya ılık su doldurup içine az miktarda sabun ekleyip köpürtün.
 7. Sonrasında, temiz bir bezi bu suya batırın ve fazla suyunu sıkıp nemli kalmasını sağlayın. Bu bezle peteğin dışını temizleyin. Bu işlem sonrasında kuru bir bezle kurulayın.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

 • Öncelikle petekten kirli suyun etrafa sıçramasını önlemek için kalorifer peteğinin çevresini eski havlularla kaplayın. Aynı zamanda, yanınıza kirli suyu boşaltacağınız bir kova alın.
 • Ardından, kalorifer peteğinin vanalarını kapatın.
Kalorifer peteği nasıl temizlenir
peteklerin havası nasıl alınır
 • Pujör kör tapayı açalım ve suyun çıkacağı yerin altına hemen kovayı yerleştirelim.
 • Kalorifer peteğinin havasının bittiğini suyun gelmesiyle anlarız. İçinden kirli su aktıktan sonra petek daha iyi ısınacaktır.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıkta Kireç Nasıl Çıkar?

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu