Reklam
Güncel Hayat

Fiziksel Aktivitenin Yararları Nelerdir?

Reklam

Sağlıklı kalmak veya kilo vermek gibi egzersiz yapmak için çeşitli nedenler vardır. Ancak egzersizin bedensel, zihinsel ve sosyal yararları olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda, fiziksel aktivitenin yararları üzerine konuşacağız. Kısacası, hayatınıza egzersizi dahil etmenin ne kadar önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız.

İçindekiler

Fiziksel Aktivitenin Bedensel Yararları

Fiziksel aktivite genel sağlığınız için çok önemlidir. Burada, düzenli hareketin veya egzersizin bazı faydalarına ve araştırmanın ne gösterdiğine bakacağız.

fiziksel aktivitenin yararları
fiziksel aktivitenin bedensel sağlık üzerindeki etkileri

Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Egzersiz, kalp hastalığı geliştirme riskinizi şu yollarla azaltabilir:

  • kalp kasını güçlendirmek
  • kan basıncını ve kan yağını kontrol etmeye yardımcı olur
  • sağlıklı kolesterol seviyelerinin teşvik edilmesi
  • inflamasyonu azaltmak

Birden fazla çalışma, düzenli fiziksel aktivitenin kalp krizi geçirme şansınızı %50 oranında azaltabileceğini göstermektedir. Kalp hastalığı olan kişiler bile rutinlerine fiziksel aktivite ekleyerek kalp sağlıklarında iyileşmeler görebilirler.

Kanser Riskini Azaltır

Fiziksel olarak aktif olmanın belirli kanserlere yakalanma riskinizi azaltabileceğine dair güçlü kanıtlar var. Fiziksel aktivitenin belirli kanser risklerini tam olarak nasıl azalttığı henüz net olmasa da uzmanlar bunun enflamasyonu azaltma ve bağışıklık sisteminizi geliştirme yeteneğinden kaynaklanabileceğine ve ayrıca diğer biyolojik etkilerin ilgili olabileceğine inanıyor.

İnme Riskini Azaltır

Yeterli egzersiz yapmak felç geçirme şansınızı da azaltabilir. Yüksek tansiyon, felç için en büyük sağlık belirteçlerinden biridir. Ve fiziksel aktivite kan basıncınızı kontrol etmeye yardımcı olduğundan, uzmanlar inme riskinizi azaltmak için bunu tavsiye ettiler.

Kas ve Kemik Kaybını Önler

Fiziksel aktivite, yetişkinliğe ulaştığınızda ekstra kemik kütlesi oluşturmazken, yaşlandıkça kemik ve kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Düzenli egzersiz ayrıca kemiklerinizi, eklemlerinizi ve kaslarınızı güçlü tutar, bu da sizi yaralanmalara ve eklem hastalıklarına karşı koruyabilir.

Bağırsak Sağlığını İyileştirir

Fiziksel olarak aktif olmak, bağırsak mikrobiyomunuzun (bağırsaklarınızda yaşayan ve bağışıklığınız ve genel sağlığınız için önemli olan trilyonlarca mikroorganizma) sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Çalışmalar, egzersizin bağırsaklarınızdaki yararlı bakterilerin sayısını ve aralığını artırabileceğini ve bunun da sağlığınızı iyileştirebileceğini ve bazı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

Fiziksel Aktivitenin Zihinsel ve Sosyal Yararları

Düzenli fiziksel aktivitenin yararları hepimiz duymuşuzdur, peki ya egzersizin sosyal faydaları? Spor salonuna gitmek daha iyi kalp sağlığına, daha düşük kan basıncına, daha güçlü, daha tonlu kaslara ve bir dizi zihinsel faydaya yol açabilir.

fiziksel aktivitenin yararları
fiziksel aktivitelerin zihinsel ve sosyal yararları

Motivasyonunuzu Artırır

Fiziksel aktivitenin en bariz sosyal faydalarından biri, sınırlarınızı zorlamanıza ve tüm zamanların en iyilerine ulaşmanıza yardımcı olacak başka insanlara sahip olmaktır.

Egzersizle mücadele edenler için bu inanılmaz derecede önemlidir. İster fiziksel bir bozuklukla ilgili olsun, ister spor salonunda kendinizi rahat hissetmemek olsun, bir arkadaşınızdan alacağınız enerji size hedeflerinize ulaşmanız için ekstra güç verebilir.

Sorumluluk Bilinci Geliştirir

Düzenli egzersiz yapmanın en zor yanlarından biri, özellikle fitness konusunda yeniyseniz veya spor salonunu ziyaret etmek, koşuya çıkmak ve hatta elinizden gelenin en iyisini yapmak için düzenli bir program sürdürmekte zorlanıyorsanız, bunu tutarlı tutmaktır.

Ancak bir arkadaşınızla egzersiz yapmak, birbirinizi kontrol altında tutacağınız anlamına gelir, sosyal yükümlülük evden çıkıp aktif olmak için başka bir nedendir.

Takım Çalışması Becerilerini Geliştirir

Egzersizin büyük bir sosyal sağlık yararı, ekip çalışması becerilerinizin gelişimini teşvik edebilmesidir. Bir takımda çalışabilmek, insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurmamıza yardımcı olan temel bir beceridir, ancak insanların mücadele ettiği bir şey olabilir.

Bilişsel İşlevi Geliştirir

Egzersiz yapmanın fizyolojik faydalarının yanı sıra, egzersizin bir diğer sosyal faydası da bilişsel işlevlerinizi geliştirmesidir. Düzenli egzersiz, hafızanızı ve düşünme becerilerinizi hem doğrudan hem de dolaylı olarak artırır.

Tüm fiziksel egzersiz türleri doğrudan vücut üzerinde hareket eder ve insülin seviyelerinde değişiklikleri, inflamasyonun azalmasını ve endorfin salınımını tetikler. Ayrıca belirli büyüme faktörlerinin üretimini de teşvik edebilir.

Bu kimyasallar, yeni beyin hücrelerinin büyüme hızını etkiler, genel olarak beynin sağlığını etkiler ve hafıza kaybı gibi yaşa bağlı gerilemeyi önler. Bunlar, sağlıklı bir diyetin getirebileceği faydalarla birleştirildiğinde özellikle etkilidir ve genel yaşam kaliteniz üzerinde geniş kapsamlı, olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Egzersizin dolaylı etkisi, uyku, stres, ruh hali ve kaygı üzerindeki etkisinden gelir. Bu alanlardaki gelişmeler, daha iyi bilişsel işleve ve günlük görevlere odaklanmaya yol açabilir.

Güveni ve Özsaygıyı Artırır

Araştırmacılar tekrar tekrar egzersizin hem güvenimizi hem de özgüvenimizi önemli ölçüde artırabileceğini ve egzersizin fiziksel faydalarından daha fazlasını sağladığını göstermiştir.

Egzersizin kendi öz imajımızı geliştirmesinin birkaç yolu vardır. İlk olarak, kısa vadede, egzersiz ruh halinizi iyileştirir ve ruh halinizi daha olumlu hale getirir. İkincisi, uzun vadede egzersiz, fiziksel benliğiniz, yetenekleriniz ve fiziğiniz hakkında gerçekten iyi hissetmenizi sağlar.

Güveninizi artırmanın zincirleme etkisi, kendinizi her yönden daha iyi hissetmenizdir; egzersiz, kötü beslenme seçimleri, hareketsiz kalma veya aşırı yeme gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bedeninizde daha iyi hissettiğinizde, zihinsel olarak da daha iyi hissedersiniz ve böylece yeni yerler keşfetmeye, yeni insanlarla tanışmaya daha fazla ilgi duyarsınız ve hatta yeni ve heyecan verici zorlukların üstesinden gelmek için daha fazla enerjiniz olur.

Ruh Hali ve Ruh Sağlığını İyileştirir

Egzersizin en iyi sosyal faydalarından biri, daha iyi bir ruh halinin yanı sıra çok daha iyi bir genel ruh sağlığıdır. Depresyon ve anksiyete gibi yaygın sorunlar için egzersiz inanılmaz derecede faydalı olabilir.

Düzenli egzersiz, ruh halinizi, uykunuzu ve iştahınızı düzenleyen serotonin düzeylerini artırmanın yanı sıra beyin kaynaklı nörotrofik faktörünüzü artırarak (bu, beyindeki nöronların büyümesine yardımcı olur) kronik depresyona yardımcı olabilir. Serotonin ayrıca depresyonu daha da kötüleştirebilen bağışıklık sistemi kimyasallarını azaltmaya yardımcı olur.

Konsantrasyonu Artırır

Konsantrasyonunuzu geliştirmek istiyorsanız, muhtemelen egzersizin odaklanmanıza ve görevde kalmanıza yardımcı olabileceğini duymuşsunuzdur. Fazla enerjiyi yakmamıza ve beynimize ek kan akışı ve oksijen sağlayarak yaratıcılığımızı ve eleştirel düşüncemizi geliştirmemize yardımcı olabilir.

Sosyalleşme İçin Enerji Düzeylerini Artırır

Düzenli egzersiz endorfin seviyenizi artırır. Endorfinler, bir enerji patlaması gerektiren bir şey yaptığımızda salınan vücudun doğal hormonlarıdır. Hareket etmemize yardımcı olan onlar. Bu endorfin akışı aynı zamanda uyku kalitenizi artırmanıza da yardımcı olabilir, bu da gün boyunca daha tazelenmiş hissedeceğiniz anlamına gelir.

Bunun bir başka sosyal sağlık yararı, vücuttaki hayati hormonların artan üretimidir. Testosteron, büyüme hormonları ve katekolaminler (beyin, sinir dokusu ve adrenal bezlerin ürettiği hormonlar) gibi bu hormonlar, metabolizmanızı artırmanıza ve size daha fazla enerji vermenize yardımcı olur.

Düzenli fiziksel aktivite, vücudunuzdaki kan akışını artırır ve kardiyovasküler sağlığınızı ve zindeliğinizi geliştirir. Bu, daha fazla kan ve oksijenin sizin için daha fazla enerji sağlayacağı anlamına gelir.

Kegel Egzersizi Ne İşe Yarar? Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Chloe Ting Egzersizleri İle Yaza Fit Girin

Boyun Fıtığı İçin Hangi Egzersizler Yapılır?

Reformer Pilates Zayıflatır Mı? Reformer Pilates Kaç Kalori Yaktırır?

Spor Salonunda Ne Giyilir? Spor Salonuna Giderken Nasıl Giyinmeli?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu