Reklam
Sağlık

Kulağa Su Kaçması Nasıl Geçer? Kulağa Su Kaçınca Ne Yapmalı?

Reklam

Suda oynamak her yaştan insan için eğlenceli olabilir. Yaz, doyasıya yüzmenin keyfini çıkarmak için harika bir zaman olsa da, etrafa sıçrayan tüm sular zaman zaman kulaklarınıza su kaçmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra, duş sırasında da kulağa su kaçabilir. Peki, kulağa su kaçması nasıl tedavi edilir?

İçindekiler

Kulağa Su Kaçması Kendiliğinden Geçer Mi?

Kulağa kaçan su birkaç dakika sonra kendiliğinden geçebilir. Fakat dış kulak yolunda kir ya da pislik varsa, kulağa kaçan suyla beraber kir şişer ve kulağın tıkanmasına yol açar.

Kulağa Kaçan Su Çıkmazsa Ne Olur?

Kulağa su kaçması durumunda, kulak kanalında çene kemiği ve boğaza kadar bir gıdıklanma hissi oluşabilir. Buna ek olarak, sesler boğuk bir şekilde işitilerek duyma yetisi de etkilenmiş olur. Kulağa kaçan su genel olarak kendiliğinden geçer. Ancak su boşalmazsa, dış kulak yolunda biriken su, kulak iltihabına yol açabilir.

Kulağa Su Kaçmasına Hangi İlaç İyi Gelir?

Kulağa su kaçması genellikle kendi kendine geçer. Ancak geçmediği durumda, ilaç tedavisine başlamak gerekir. Doktorlar bunun için kulak damlaları önerir. Ayrıca eczanelerde satılan gliserin de etkili diğer yöntemdir. Kulağa su kaçması gliserin tedavisini uygulamak için 5-7 gün boyunca, günde 3 kere 3-5 damla gliserin damlatmanız gerekecek. Her ikisinin de uzman önerisiyle ve kontrolüyle uygulanması önerilir.

Kulağa Su Kaçması Ne İyi Gelir?

  • Başı yana doğru eğip kulak memesini yavaşça çekin ya da sallayın.
  • Başı sağa sola sallayarak suyun çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Suyun kaçtığı kulağın üzerine birkaç dakika yatın. Yattığınız yere havlu koymayı unutmayın.
  • Yan yatıp etkilenen kulağa birkaç damla su damlatın ve kulak aşağı doğru bakacak şekilde ters çevirin. Ardından, suyun akması için bekleyin.

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

  • Başı yana doğru eğin. Avuç içiniz ile kulağınıza sıkıca bastırın. Ardından, elinizi kulağınıza doğru ileri geri hafifçe itme gücü uygulayarak hareket ettirin. Kulağınıza böyle bir vakum oluşturarak suyun aşağı inmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kaynar olmayan sıcak su ile ıslatılan bezi kulağın dış kısmına koyun ve ortalama 30 saniye bekletip 1 dakika ara verin. Bu işlemi 4-5 kere tekrarlayın. İşlem sonrasında tıkalı olmayan kulak tarafına doğru yatın ve suyun boşalmasına yardımcı olun.
  • Saç kurutma makinesini düşük ayarda açarak kulağınıza yaklaşık 30 cm mesafen tutun ve ileri geri hareketlerle kurutma işlemi uygulayın.
Kulağa su kaçması
kulağa kaçan su nasıl çıkarılır
  • Esnemek ya da sakız çiğnemek de kulağa kaçan suyun çıkmasına yardımcı olabilir.
  • Ağız ve burun deliklerini kapatıp kulaktan hava çıkmasını sağlayın. Ancak işlem sırasında hafifçe üfleyin. Sonrasında, başı yana doğru eğip suyun kulaktan akmasına yardımcı olun.
  • Sıcak bir duş alabilirsiniz ya da başı bir havlu ile örtüp bir kase sıcak su buharını yaklaşık 5-10 dakika soluyun ve daha sonra, başınızı yana doğru eğip suyun boşalmasını sağlayın.

Kulağa Su Kaçmaması İçin Ne Yapmalı?

Kulağa su kaçmasını önlemek için duş alırken veya yüzerken kep veya kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Ayrıca duş sonrası kuru bir havlu yardımıyla kulaklarınızı kurulayın. Aynı zamanda, sudan çıktıktan sonra başınızı sağa sola sallayarak da suyun çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ancak kulaktaki suyu çıkarmak için kulağınızın içine kulak çubuğu, parmak veya başka bir cisim sokmamalısınız. Zira, kulak kanalını yaralamaya, kulak zarının delinmesine, suyun kulağın daha derinlerine itmeye ve bölgeye bakteri eklenmesine yol açabilir.

Kulak Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden Olur? Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu