Reklam
Sağlık

Kulak Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Reklam

Yaşanması en rahatsız edici hislerden biri olan kulaklarımızın içinde kaşınma, kulak kaşıntısı yalnızca dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda kulak sağlığınızla ilgili sorunlar yaşadığınızın bir işareti olabilir.

İçindekiler

Kulak Kaşıntısı Neden Oluyor?

Kulaklarını kaşımaktan vazgeçemiyor musun? Kulak kaşıntısı her yaştan insanın başına gelebilir. Nasıl rahatlayacağınız, sizi neyin kaşındırdığına bağlı olacaktır.

kulak kaşıntısı
kulak kaşıntısının nedenleri

Kaşıntınızın nedeni ne olursa olsun, kulaklarınıza herhangi bir nesne sokmak asla iyi bir fikir değildir. İşitmenize yardımcı olan küçük kemikler de dahil olmak üzere iç kulağınıza zarar verebilirsiniz.

Kulak Kiri

Kulak kiri kaşıntıya neden olabilir. Bunu temizlemek için kulak çubuğuyla uğraşmayın. Bu, kulak kirini daha derinlere iter. Bunun yerine, kulak kirini gideren reçetesiz satılan kulak damlalarını deneyin. Bu yardımcı olmazsa, doktorunuza görünün. Birikmiş kiri güvenli bir şekilde çıkarmak için özel bir alet kullanabilirler.

Enfeksiyon

Kulak kaşıntısı bazen bir kulak enfeksiyonu belirtisi olabilir. Bakteriler ve virüsler, genellikle nezle, grip veya alerjiniz olduğunda bunlara neden olur.

Kaşıntıyı durdurmak için enfeksiyonu tedavi etmeniz gerekir. Bazıları kendiliğinden geçebilir, ancak doktorunuz kulak damlası yazabilir. Bir hafta boyunca günde birkaç kez almanız gerekebilir. Diğer enfeksiyonlar bir antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyabilir.

Cilt Alerjileri

Alerjik reaksiyon nedeniyle kulaklarınızın içindeki deri kaşınabilir. Saç spreyi veya şampuan gibi bir güzellik ürünü neden olabilir. Küpeler, kulak tıkaçları veya işitme cihazı gibi kulaklarınızın içine koyduğunuz plastik, kauçuk veya metal dekontakt dermatit adı verilen bir kızarıklığa neden olabilir.

Rahatlamak için neye alerjiniz olduğunu bulmanız ve onu kullanmayı bırakmanız gerekir. O zamana kadar doktorunuz, kaşıma dürtünüzü durdurmak için bir steroid krem reçete edebilir.

Egzama ve Sedef Hastalığı

Bu cilt koşullarına sahipseniz, kulak kaşıntısına sahip olabilirsiniz. Bu sorunları genellikle kulak damlaları ile tedavi edebilirsiniz. Şiddetli vakalarda, steroid hapları da almanız gerekebilir.

Kulakları Temizlemek

Kulak çubukları kulaklarınıza sokmak kulak kanalınızı alevlendirebilir ve kaşınmanıza neden olabilir. Saç tokaları, kibrit çöpleri ve parmaklarınız da kulaklarınızın içindeki deriyi çizerek bakterilerin içeri girip enfeksiyona neden olmasını kolaylaştırabilir.

Gıda Alerjileri

Saman nezleniz veya polen alerjiniz varsa, belirli meyveleri, sebzeleri veya ağaç yemişlerini yediğinizde kulaklarınız kaşınabilir. Oral alerji sendromu olarak bilinen bu durumu en çok alerji mevsiminde fark edebilirsiniz.

Kulak Kaşıntısı Nasıl Engellenir?

Kulak içi kaşıntı her zaman önlenemese de, iyi bir kulak hijyeni uyguladığınızdan emin olarak kaşınma ihtimalini azaltabilirsiniz. Kalıntıları veya fazla kulak kirini silmeye yardımcı olması için yumuşak bir bez kullanarak dış kulağınızı ılık suyla nazikçe temizleyin. Kulak kiri yabancı cisimler kullanarak kulaktan çıkarmaya çalışmamalısınız, etkilenerek daha fazla soruna neden olabilir.

Yüzerken ve banyo yaparken fazla suyun kulaklarınıza kaçmasını da engellemelisiniz. Yüzerken bone takmayı, yüzerken kulak tıkacı kullanmayı veya yüzerken başınızı yüzeyin üzerinde tutmayı veya duştayken duş başlığı takmayı unutmayın.

Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Kulak kaşıntısının nedenleri değiştikçe, mevcut tedaviler de değişir. Bir kulak enfeksiyonunun neden olduğu kaşıntı için, enfeksiyon tedavi edildikten ve temizlendikten sonra geçmesi gerekir. Egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlığı olanlar, uygun bir tedavi planı için doktorlarına danışmalıdır. Rahatsız edici kulak kaşıntısını tetikleyen yiyecek veya mevsimsel alerjileriniz varsa, düzenli antihistaminik almak her türlü rahatsızlığı gidermeye yardımcı olacaktır.

İşitme cihazlarından kaynaklanan tahrişi önlemek için, işitme cihazlarınızın doğru şekilde takıldığından emin olun. İşitme cihazlarınızı takarken kendinizi rahatsız hissediyorsanız, cihazlarınızda ayarlamalar yapmak için odyoloğunuzdan bir randevu alın. Kulak kiri birikmesinden kaynaklanan kaşıntı, odyoloğunuz veya kulak hemşireniz tarafından kulak kiri çıkarılmasıyla da tedavi edilebilir.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden Olur? Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu