Reklam
Güncel Hayat

Megalofobi Nedir? Megalofobi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Reklam

Kendinizi bir gökdelenin uzun, camsı cephesine bakarken bulana kadar ne kadar küçük olduğunuzu unutmak kolaydır. Bazıları bu eserlere hayran kalsa da, büyük binalar ve nesneler diğerlerinde korku ve endişe uyandırabilir. Megalofobi, büyük nesnelerden korkmayı içeren bir tür özel fobidir. Diğer fobiler gibi Megalofobi de bireyde güçlü bir duygusal ve fiziksel tepkiye sahiptir. Fobiler, sınırsız miktarda uyaranlardan etkilenebilir ve neredeyse her şey duygusal bir tepki yaratır. Megalofobi için korku düzeyi ve korku yaratan belirli nesneler kişiye göre değişir.

Megalofobi Nedir?

Megalofobi, büyük şeylerden duyulan yoğun bir korkudur. Belirli bir durum veya nesne hakkında aşırı korku veya endişe olan belirli bir fobi türüdür. Megalofobi durumunda, belirli nesne, özellikle korktuğunuz büyük nesnedir.

Megalofobi Neden Olur?

Herhangi bir büyük nesne megalofobiyi tetikleyebilir. Ve evet, büyük sübjektif bir kelimedir, ancak reaksiyona neden olmak için belirli bir boyut gerekliliği yoktur. Megalofobiyi tetikleyebilecek şeylerin yaygın örnekleri şunları içerir:

 • Dağlar
 • Filler, zürafalar ve balinalar gibi büyük hayvanlar ve hatta bazıları için büyük köpekler, ayılar ve domuzlar
 • Yüksek veya geniş binalar
 • Rüzgar türbinleri
 • Heykeller ve anıtlar
 • Büyük tekneler ve yolcu gemileri
 • Uçaklar
 • Trenler ve otobüsler
 • Damperli kamyonlar, buldozerler ve vinçler gibi ağır ekipman
 • Stadyumlar ve oditoryumlar

Büyük nesnelerden korkmaya neyin neden olduğunu kesin olarak söylemek imkansızdır, ancak birçok uzman, genetik ve çevresel deneyimlerin bir kombinasyonunun rol oynadığına inanmaktadır. Ek olarak, bazı insanlar fobi riskini artıran başka mizaç faktörlerine sahip olabilir.

Megalofobi
megalofobi neden olur

Megalofobiye katkıda bulunan genetik faktörler arasında kalıtım ve mizaç bulunur. Kalıtım, özellikle fobiler ve diğer anksiyete bozuklukları ile mücadele eden yakın aile üyeleri varsa, durumu geliştirmede rol oynayabilir. Anksiyete ve davranışsal engellemeye meyilli bir mizacı olan bir kişi de daha büyük bir fobi riskine sahip olacaktır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda çevresel faktör fobi riskini etkiler:

 • Aşırı korumacı ebeveynler
 • Ebeveynin ölümü veya boşanmanın etkileri
 • İstismar ve duygusal ihmal

Birisi bir tür travma yaşarsa veya büyük bir nesneyle karşılaşırsa, megalofobiye de neden olabilir. Örneğin, hayvanat bahçesinde büyük bir hayvanla olumsuz bir karşılaşma yaşayan bir çocuk veya büyük bir yapının altına hapsolmuş bir kişi, bir sonuç olarak megalofobiyi not edebilir.

Megalofobi, diğer fobilerle birlikte veya tek başına ortaya çıkabilir. Megalofobi ile bağlantılı bazı durumlar talasofobi ve agorafobiyi içerir.

Megalofobi Belirtileri

Çok farklı nesneler Megalofobili iki kişiyi tetikleyebilir, bu nedenle tüm üzücü uyaranlar potansiyel tetikleyicilerle aynı olmayacaktır. Megalofobisi olan bazı kişilerde, bu tetikleyicilerin tümü veya çoğu tarafından tetiklenen semptomlar olabilir.

 • Hızlı nabız
 • Nefes almada zorluk ve nefes darlığı
 • Terlemek
 • Panik atak
 • Baş dönmesi veya sersemlik hissi
 • Mide bulantısı

Megalofobi İle Başa Çıkma Yolları

Spesifik fobiler, bir yer, şey veya duruma karşı yoğun ve kontrol edilemez bir korku yaratır. Megalofobi, büyük nesnelerden korkmadır. Bu durumdaki bir kişi, büyük bir nesneyle karşılaşana kadar sakin hissedebilir. Maruz kaldıktan sonra kişi stres, endişe ve panik hissedecektir. Neyse ki, semptomları yönetmek ve etkiyi azaltmak için etkili tedavi seçenekleri mevcuttur.

Megalofobinin üstesinden nasıl gelineceğine dair dört pratik ipucu:

 1. Fiziksel sağlığa odaklanın: Belirtildiği gibi, fobiler fiziksel sağlığınızı zihinsel kadar etkiler, bu nedenle fiziksel varlığınızın biraz dikkat etmesi gerekir. İyi beslenin, zihinsel sağlığınız için egzersiz yapın ve dinlendirici bir uyku için yeterli zaman ayırın.
 2. Yogayı deneyin: Verimli olmak her zaman harika bir fikirdir ve hiçbir aktivite fiziksel ve zihinsel sağlığınızı ve ayrıca kaygı için yogayı hedef almaz. Bir egzersiz ve gevşeme tekniği gibi hepsi bir arada.
 3. Sosyal destekle bağlantı kurun: Herhangi bir kaygı bozukluğu sizi sevdiklerinizden kopuk ve ayrı hissetmenize neden olabilir. Eskiyi sürdürmek ve yeni ilişkiler kurmak için daha fazla zaman harcayarak bu eğilimi tersine çevirmek sizin göreviniz.
 4. Korkuyla yüzleşin: Kaygıdan kaçarak hiçbir sonuç elde edemezsiniz. Stresinizin kaynağıyla yüzleşin.

Evlilik Korkusu Nedir? Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocuklarda Görülen Karanlık Korkusu Nasıl Aşılır?

Akrofobi Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu