Reklam
Genel

Melatonin Nedir? Melatonin Nelere Faydası Vardır?

Reklam

Melatonin, beyindeki epifiz bezi adı verilen bir organ tarafından salgılanan bir hormondur. Melatonin uyku-uyanıklık döngünüzü yönlendirmenize yardımcı olur. Uyku-uyanıklık döngüsü, vücudunuzun ne zaman uykulu hissettiğinizi ve ne zaman uyanacağınızı belirleyen günlük düzenidir.

Vücudunuz, ortamdaki karanlığa tepki olarak akşamları daha fazla melatonin üretir. Melatonin seviyesindeki bu artış, yatma zamanı geldiğinde vücudunuzun dinlenmesine yardımcı olur. Sabahları ışığa tepki olarak melatonin üretimi azalır, bu da uyanmanıza ve daha uyanık hissetmenize yardımcı olur.

Melatonin ayrıca hızlı salınımlı veya yavaş salınımlı formülasyonlarda takviye olarak da alınabilir. Melatonin takviyeleri genellikle sentetik melatoninin bir formudur ve reçetesiz satın alınabilir.  Melatonin takviyesi almak bazı uyku yararları sağlasa da her uyku sorununa çözüm değildir.

İçindekiler

Melatonin Faydaları

Melatonin doğal olarak üretilen ve uykuda rol oynayan bir hormondur. Beyindeki melatonin üretimi ve salınımı günün saatiyle, akşam saatlerinde yükseliş ve sabah düşüşleriyle ilişkilidir.

melatonin nedir faydaları nelerdir
melatonin nedir faydaları nelerdir

Melatonin, beyinde, orta beyninizin hemen üzerinde yer alan epifiz bezinden doğal olarak salgılanan ve yalnızca bezelye büyüklüğünde bir hormondur. Üretimi ve salınımı karanlık tarafından uyarılır ve ışık tarafından bastırılır. Melatonin, kanıtlanmış antihipertansif ve lipid düşürücü etkileri olan güçlü bir antioksidan moleküldür.

Daha İyi Uykuyu Destekleyebilir

Melatonin genellikle uyku hormonu olarak bilinir ve bunun iyi bir nedeni vardır. En popüler uyku yardımcılarından biridir ve uykusuzluk gibi sorunları tedavi etmek için yaygın bir doğal çözümdür. Araştırmalar melatoninin daha iyi uykuyu destekleyebileceğini göstermiştir.

Göz Sağlığını İyileştirebilir

Melatonin, hücre hasarını önlemeye ve gözlerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir. Araştırmalar melatoninin glokom ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi durumların tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

Melatonin, yaşa bağlı makula dejenerasyonu dahil olmak üzere göz hastalıkları riskini azaltabilir. Araştırmaya göre melatonin, güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra göz pigmentasyonunun kontrolüne yardımcı olabilir ve fotoreseptörlere ulaşan ışık miktarını düzenleyerek gözleri hasardan koruyabilir.

Otizm

Araştırmaya göre otizmli birçok kişi yeterli miktarda melatonin üretemiyor ve bu da uyku bozukluklarına neden oluyor. Çeşitli çalışmalar melatoninin yalnızca uyku başlangıcını, kalitesini ve süresini iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda daha iyi gündüz davranışlarıyla da ilişkili olduğunu bildirmiştir. Ancak uyku yardımının ideal dozajını ve zamanlamasını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Jet Lag

Jet lag, çeşitli zaman dilimleri arasında hızlı seyahatten kaynaklanır ve bu da uykunun bozulmasına, gündüz yorgunluğuna ve genel rahatsızlık hissine neden olur. Çeşitli çalışmalar melatoninin jet lag semptomlarıyla mücadelede etkili olduğunu bulmuştur.

Melatonin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Ağız kuruluğu.
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi..
 • Ağız ülseri.
 • Anksiyete.
 • Anormal karaciğer fonksiyon testleri.
 • Mide bulantısı

Melatonin Ne Zaman Alınır?

Melatonin biyolojik saatimizin veya sirkadiyen ritmimizin düzenlenmesinde kritik bir rol oynar ve dozların zamanlaması önemlidir. Normalde beynin epifiz bezi adı verilen kısmında üretilir ve gün batımından gün doğumuna kadar olan karanlık dönemde salınır. Oral takviye olarak tüketildiğinde 30 dakika sonra kanınızdaki maksimum konsantrasyona ulaşır. Pek çok kişi akşam yatmadan önce melatonini almak zorundadır, ancak ilginçtir ki melatonin’i sabah alması gerekenler de vardır.

 1. Uykuya dalma sorunu için: Yatmadan 30 dakika önce melatonin alın.
 2. Gece kuşları için: Gecikmiş uyku fazı sendromu olan kişiler, istenen yatma saatinden birkaç saat önce melatonin almak isteyebilir.
 3. Erken kalkanlar için: Birkaç saat erken uyandığınız ileri uyku evresi sendromu belirtileriniz varsa, sabah uyandıktan sonra almayı deneyin. Ancak bu durum nispeten nadirdir ve muhtemelen insanların yüzde 1’inden azını etkilemektedir. Bu şekilde kullanmayı düşünüyorsanız kullanmadan önce doktora danışın.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu