Reklam
Güncel Hayat

Menopozda Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir?

Reklam

Menopoz dönemi adet kanamalarının sona erdiği ve kadınlarda farklı bir döneme kapı açılır. Menopozun neden olduğu sıcak basmaları, agresiflik, kilo alma, uykusuzluk, gerginlik gibi belirtilerle belli bir süre karşılaşılır. Ayrıca menopozda cinsel isteksizlik de çeşitli nedenlerden dolayı görülür.

Cinsellik ve cinsel ifade hayatın en büyük armağanları arasındadır ve mümkün ve rahat olan her düzeyde keşfetmek, geliştirmek ve zevk almak bizim elimizdedir. İster kendi kendinize ister bir partnerle olun, cinsel ilişki sağlığa katkı sağlar ve özgüveni artırır.

Menopozda Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Menopoz döneminde olan kadınlarda cinsellik bitmez ancak farklı bir döneme geçiş yapar. Adet kanamalarının sona erdiği bu dönemde cinsel yaşam birtakım sebeplerden dolayı sekteye uğrar.

Vajinal Kuruluk

Kadınların üreme sonrası yıllarında bildirdikleri açık ara en yaygın cinsel sorun disparonidir. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı veya rahatsızlık veya parmakların veya seks oyuncaklarının vajinaya sokulması. Menopozdan sonra, östrojen ve progesteron hormonlarının azalan seviyeleri, kanamaya, vajinal açıklığın daralmasına ve/veya vajinanın daralmasına ve kısalmasına neden olabilecek daha az doğal yağlama ile sonuçlanır. Bütün bunlar cinsel ilişkiyi rahatsız edici ve hatta dayanılmaz hale getirebilir.

Yaş

İlerleyen yaşla birlikte birçok kadın, zihinsel veya fiziksel cinsel uyarıma daha yavaş tepki verdiğini de bildirmektedir; yeterince uyarılmak için daha uzun bir zaman; veya ciddi vakalarda, cinsiyete karşı tamamen ilgisizlik veya tiksinme.

Cinsiyete olan ilginin azalması geçici veya uzun süreli olabilir, ancak yumurtalıkların cerrahi olarak alınması (yani kanser, endometriozis, uterus prolapsusu veya diğer nedenlerle) bu değişikliklerin ani ve bazen yıkıcı olmasına neden olabilir. Çok sayıda ilacın, özellikle serotonin geri alım inhibitörlerinin, cinsel ilginin azalmasına neden olduğu bilinmektedir. Bunun da ötesinde, hem kadınlarda hem de erkeklerde arzunun ana destekçisi olan testosteronun sistemik olarak daha düşük düzeyde bulunması, sekse daha az ilgi gösterilmesine neden olabilir.

İdrarını Tutamamak

İstemsiz idrar kaybı her yaşta ortaya çıkabilir, ancak 65 yaşından sonra nüfusun yüzde 10’u hafif ila şiddetli sızıntı yaşar. Farklı inkontinans türleri vardır, ancak kadınlarda en yaygın olanı, ani hareketlerin veya şiddetli aktivitelerin – örneğin seks – sızıntılara neden olabileceği stres veya “kıkırdama” inkontinansıdır.

İdrar kaçırma endişe verici olabilir ve bunun seks sırasında olma olasılığı bazı kadınların partner seksten tamamen kaçınmasına neden olabilir. İdrar kaçırmanın başlıca nedenleri arasında normal doğumdan sonra mesane pozisyonundaki değişiklikler, gevşek pelvik kas tonusu, istemsiz mesane kasılmaları, bazı ilaçların etkileri ve pelvik cerrahi (özellikle histerektomi) yer alır.

Menopozda Cinsel İstek Nasıl Artırılır?

Bir partnerle, mastürbasyon yoluyla veya ikisinin bir kombinasyonu yoluyla düzenli seks, kesinlikle vajinal dokuların daha esnek ve ıslak kalmasına yardımcı olur.  Suda çözünür bir kayganlaştırıcının bol miktarda kullanılması, cinsel ilişkiyi daha rahat hale getirmek için genellikle yeterlidir.

Menopozda Cinsel İsteksizlik
menopozda cinsel istek nasıl artırılır

İdrar kaçırmalar için kegel egzersizleri olarak adlandırılan pelvik taban kas egzersizleri önerilir. Sürpriz sızıntıları kontrol etmek için bu egzersizleri günde birkaç kez yapmak yeterli olabilir.

İlişki ağrılıysa ve/veya erkek partnerler kolayca ereksiyon olmuyorsa, seksin odağını cinsel ilişkiden uzaklaştırmayı düşünün. Ağrılı cinsel ilişkinin nedenini bulunup tedavi edilmeli, ayrıca erektril disfonksiyon problemi ile savaşan partneriniz için de tıbbi tedavi gereklidir. Bunlar hallolduktan sonra ağrısız, acısız ve ereksiyon problemi olmadan bir cinsel ilişki yaşamanız mümkün.

Bu stratejiler yeterli değilse, bir seks terapisti uzmanına gitmeyi düşünebilirsiniz. Terapistiniz, cinsellik ve yaşlanma ile ilgili hislerinizi, bir partnerle ilgili sorunları veya cinselliği etkileyen tıbbi durumları sıralamanıza yardımcı olabilir ve diğer sorunlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda ek önerilerde bulunabilir ve cinselliği sürdürmek için ek stratejiler önerebilir.

Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu