Reklam
Genel

Safran Mürekkebi Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklam

Havas ilminin doğal malzemeleri arasında yer alan safran mürekkebi, ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı oldukça merak ediliyor. Zaferan mürekkebi olarak da bilinen safran mürekkebi hakkında tüm merak edilenleri içeriğimize göz atarak öğrenebilirsiniz.

İçindekiler

Safran Mürekkebi Nedir?

Safran mürekkebi Havas ilminin en önemli malzemelerinden biridir. Havas ilmiyle uğraşanlar ruhani enerjilerin safrana geçebildiğine inanırlar. Ayrıca safranın kokusu iyi niyetli varlıkları çekip, şerri ve zulmani varlıkları uzak tutar.

Safran Mürekkebi Ne İçin Kullanılır?

Havas ilminde kullanılan tüm malzemelerin doğal olması gerekir. Safran ise, en doğal malzemelerden biridir. Zaferan mürekkebi olarak da bilinen safran mürekkebi, genellikle bir dua veya metin yazılırken kullanılır.

Safran Mürekkebi Ne İle Yazılır?

Evde safran mürekkebi hazırlama esnasında mürekkebin üzerine 7 Yasin-i Şerif, 7 Ayetel Kürsi, 7 Nas, 7 Felak, 7 Fatiha, 1 Kalem suresi ve 100 Salavatı Şerif okunur. Ardından, karışımı bir mürekkep kabına aktarıp dolma kalem, hindu kalem veya kuş tüyü yardımıyla nüshaları yazmada kullanılabilir.

Safran Mürekkebi Nasıl Yapılır?

Zafiran mürekkebi olarak da bilinen safran mürekkebi Havas ilminde kullanılan doğal ve kutsal bir malzemedir. Ruhaniyeti güçlü, manevi açıdan değerli olan bu mürekkebin malzemeleri şu şekildedir:

  • 10 gram safran 

  • 5 gram misk-i amber

  • 3 gram beyaz misk 

  • 2 gram doğal gül yağı

  • 5 gram kara misk

  • 1 su bardağı kadar gül suyu 

Hazırlanışı;

Bir su bardağının içine gül suyunun yarısını ve safranı alalım. Üzerini bir şeyle kapatıp güneş almayan bir ortamda 1 gece kadar bekletelim. Ertesi gün kaşık yardımıyla ezerek karıştıralım. Ardından, teflon bir tavanın içine döküp kaynamaya bırakalım. Karışım kaynama sırasında, Ayetel Kürsi’yi okuyabildiğimiz kadar okuyup üzerine üfleyelim. Fokur fokur olmaya başlayınca gül suyunun kalanını ilave edip tekrardan kaynatalım ve duayı okumaya devam edelim.

Safran mürekkebi
evde safran mürekkebi nasıl yapılır

Daha sonra, amberi ilave edip amber eriyince kadar karıştıralım. Sonrasında, miski ilave edip tekrardan karıştıralım. Akabinde, gül yağını da ekleyip kıvam alıncaya kadar kaynatalım. En son beyaz ve siyah miski ekleyip duayı okumaya devam edelim. Hazır olan karışımı temiz bir mendilin içine yavaş yavaş dökelim. Işık görmeyen bir yerde yaklaşık 2 gün boyunca bekletelim. 2 günün sonunda mürekkebin 7 Yasin-i Şerif ve Cin suresini 3 kez okuyup üfledikten sonra bir mürekkep kabına koyalım.

Safranla Yazılan Yasinin Faydaları

Safran mürekkebi ile yazılan Yasin suresi için Hz. Ali şunları demiştir:

  • “Her kim Yasin suresini bir kağıda safran mürekkebi ile yazıp ve yazı kağıttan silininceye kadar suda beklettikten sonra o suyu içerse, bütün sıkıntılarına ve hastalığına şifa olur, içine bin rahmet ve bin bereket girer, bin deva girer ve ondan bin  hastalık da çıkar.”
  • “Bu sureyi misk ve safran ile yazıp su içinde yazılar silininceye kadar beklettikten sonra içilirse, kalp katılığına ve sıkıntısına karşı bi-iznillah şifa olur.”
  • “Her kim bu sureyi yazar ve zemzem dolu bir kabın içine koyar ve 7 gün boyunca dua edip aç karnına içmeye devam ederse Allah’ın yardımıyla zihni açılır.”
  • “Her kimse Yasin suresini yedi ayrı kağıda zağferan ile yazıp, bir kap içine konması ve aynı kabın içerisini su ile doldurup içilmesi, altını ıslatan çocuklar için de iyi gelmektedir. Ayrıca aynı sudan emziren anne içerse sütü çoğalır ve bu süt çocuğa faydalı hale gelir.”

Orijinal Safran Mürekkebi Nasıl Anlaşılır?

Safran mürekkebinin gerçek olup olmadığı renginden anlaşılır. Orijinal safran mürekkebi kırmızı renktedir. Ayrıca diğer mürekkep modellerine göre safran mürekkebinin gramajı daha azdır. Rengi ve kıvamı açısından yoğun olmasından dolayıdır.

Hacet Dilek Duası Nasıl Yapılır? | Anında Kabul Olan Hacet Duası

Küslerin Barışması İçin Dua | Küsleri Barıştırmak İçin Hangi Dua Okunur?

İstihare Duası Nasıl Yapılır? İstihare Namazı Duası Nasıl Yapılır?

4444 Salatı Tefriciye Duası Nasıl Okunur? Ne İçin Okunur?

Fetih Suresi Faziletleri Nelerdir? Fetih Suresi Neden Okunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu