Reklam
Genel

Narsist Kişilik Bozukluğu

Reklam

Herkesten daha iyi olduğunu düşünen ama en ufak bir eleştiride kontrolden çıkan birini tanıyor musunuz? Bu ipuçları, narsisizm özelliklerini tespit etmenize ve bir narsistle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Narsist kişilik bozukluğu hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

İçindekiler

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsisizm kelimesi, selfie takıntılı, ünlülerin yönlendirdiği kültürümüzde, genellikle aşırı kibirli veya kendisiyle dolu görünen birini tanımlamak için çok fazla atılır. Ancak psikolojik terimlerle narsisizm kendini sevmek anlamına gelmez – en azından gerçek anlamda değil. Narsist kişilik bozukluğu olan kişilerin kendilerinin idealize edilmiş, gösterişli bir imajına aşık olduklarını söylemek daha doğru olur. Ve bu şişirilmiş benlik imajına tam da derin güvensizlik duygularından kaçınmalarına izin verdiği için âşıklar. Ancak onların büyüklük sanrılarını desteklemek çok çaba gerektirir ve işlevsiz tutum ve davranışların devreye girdiği yer burasıdır.

Narsist kişilik bozukluğu, benmerkezci, kibirli düşünce ve davranış modelini, empati eksikliğini ve diğer insanları dikkate almamayı ve aşırı hayranlık ihtiyacını içerir. Diğerleri genellikle narsist insanları kendini beğenmiş, manipülatif, bencil, patronluk taslayan ve talepkar olarak tanımlar. Bu düşünce ve davranış tarzı, narsistin hayatının her alanında yüzeye çıkar: iş ve arkadaşlıklardan aile ve aşk ilişkilerine.

Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler, kendilerine sorun çıkarsa bile davranışlarını değiştirmeye son derece dirençlidirler. Eğilimleri, suçu başkalarına atmaktır. Dahası, son derece hassastırlar ve kişisel saldırı olarak gördükleri en ufak eleştirilere, anlaşmazlıklara veya algılanan küçümsemelere bile kötü tepki verirler. Narsistin hayatındaki insanlar için, soğukluk ve öfkeden kaçınmak için taleplerini yerine getirmek genellikle daha kolaydır. Ancak narsisistik kişilik bozukluğunu daha iyi anlayarak hayatınızdaki narsistleri fark edebilir, onların güç oyunlarından kendinizi koruyabilir ve daha sağlıklı sınırlar oluşturabilirsiniz.

Narsist Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Büyüklenmecilik, narsisizmin tanımlayıcı özelliğidir. Sadece kibir veya kibirden daha fazlası olan büyüklük, gerçekçi olmayan bir üstünlük duygusudur. Narsistler, benzersiz veya “özel” olduklarına ve yalnızca diğer özel insanlar tarafından anlaşılabileceklerine inanırlar. Dahası, ortalama veya sıradan bir şey için fazla iyiler. Sadece diğer yüksek statülü insanlar, yerler ve şeylerle ilişki kurmak ve ilişkilendirilmek isterler.

Narsistler ayrıca herkesten daha iyi olduklarına inanırlar ve bu şekilde tanınmayı beklerler – bunu hak etmek için hiçbir şey yapmamış olsalar bile. Başarıları ve yetenekleri hakkında genellikle abartır veya düpedüz yalan söylerler. Ve iş ya da ilişkiler hakkında konuştuklarında, tek duyacağınız şey ne kadar katkıda bulundukları, ne kadar harika oldukları ve hayatlarındaki insanların onlara sahip oldukları için ne kadar şanslı olduklarıdır. Onlar tartışmasız yıldız ve diğer herkes en iyi ihtimalle biraz oyuncu.

Gerçek, kendileriyle ilgili görkemli görüşlerini desteklemediğinden, narsistler çarpıtma, kendini kandırma ve büyülü düşünme ile desteklenen bir hayal dünyasında yaşarlar. Kendilerini özel ve kontrol altında hissettiren sınırsız başarı, güç, parlaklık, çekicilik ve ideal aşk gibi kendini yücelten fanteziler kurarlar. Bu fanteziler onları içsel boşluk ve utanç duygularından korur, bu nedenle onlarla çelişen gerçekler ve görüşler görmezden gelinir veya rasyonelleştirilir. Fantastik balonu patlatma tehdidi oluşturan her şey, aşırı bir savunma ve hatta öfke ile karşılanır, bu nedenle narsistin etrafındakiler, gerçekliği inkar etmelerinin etrafından dikkatlice yürümeyi öğrenirler.

narsist kişilik bozukluğu
narsist kişilik bozukluğu belirtileri

Bir narsistin üstünlük duygusu, sürekli bir alkış akışı olmadan ve onu şişirmek için tanınma olmaksızın yavaş yavaş havasını kaybeden bir balon gibidir. Ara sıra yapılan iltifatlar yeterli değildir. Narsistler, egoları için sürekli yiyeceğe ihtiyaç duyarlar, bu yüzden kendilerini, saplantılı onaylanma arzularını tatmin etmeye istekli insanlarla çevrelerler. Bu ilişkiler çok tek taraflıdır. Her şey, hayranın narsist için neler yapabileceğiyle ilgilidir, asla tersi olamaz. Ve eğer hayranın dikkatinde ve övgüsünde bir kesinti veya azalma olursa, narsist bunu bir ihanet olarak görür.

Narsistler, kendilerini özel gördükleri için kendilerine uygun muamele görmeyi beklerler. Ne isterlerse onu almaları gerektiğine gerçekten inanıyorlar. Ayrıca çevrelerindeki insanların her istek ve kaprislerine otomatik olarak uymalarını beklerler. Bu onların tek değeridir. Onların her ihtiyacını önceden tahmin edip karşılamazsan, o zaman bir işe yaramazsın. Ve onların iradesine karşı gelecek cesaretiniz varsa veya “bencilce” karşılığında bir şey istiyorsanız, kendinizi saldırganlığa, öfkeye veya soğukkanlılığa hazırlayın.

Narsistler asla başkalarının duygularıyla özdeşleşme, kendilerini diğer insanların yerine koyma yeteneğini geliştirmezler. Başka bir deyişle, empatiden yoksundurlar . Birçok yönden, hayatlarındaki insanları, ihtiyaçlarını karşılamak için orada olan nesneler olarak görürler. Sonuç olarak, kendi amaçlarına ulaşmak için başkalarından yararlanma konusunda iki kez düşünmezler. Bazen bu kişilerarası sömürü kötü niyetlidir, ancak çoğu zaman basitçe habersizdir. Narsistler, davranışlarının başkalarını nasıl etkilediğini düşünmezler. Ve işaret ederseniz, yine de gerçekten anlamazlar. Anladıkları tek şey kendi ihtiyaçlarıdır.

Narsistler, kendilerinde eksik olan bir şeye sahip gibi görünen biriyle, özellikle de kendine güvenen ve popüler olan biriyle karşılaştıklarında kendilerini tehdit altında hissederler. Onlara boyun eğmeyen veya onlara herhangi bir şekilde meydan okuyan insanlar tarafından da tehdit ediliyorlar. Savunma mekanizmaları aşağılamadır. Tehdidi etkisiz hale getirmenin ve kendi sarkan egolarını desteklemenin tek yolu, o insanları yere sermektir. Bunu, sanki diğer kişinin onlar için ne kadar az şey ifade ettiğini göstermek istercesine, tepeden bakan veya küçümseyen bir şekilde yapabilirler. Ya da diğer kişiyi tekrar hizaya sokmak için hakaret, lakap takma, zorbalık ve tehditlerle saldırıya geçebilirler.

Narsistlerle Nasıl Baş Edilir?

Hayatınızdaki narsistin gerçekte kim olduğunu görmek önemlidir, olmasını istediğiniz kişi değil. Kötü davranış için mazeret bulmayı veya size verdiği zararı en aza indirmeyi bırakın. Reddetmek onu ortadan kaldırmayacak. Gerçek şu ki, narsistler değişime karşı çok dirençlidir, bu yüzden kendinize sormanız gereken gerçek soru, sonsuza kadar böyle yaşayıp yaşayamayacağınızdır.

Narsistler, sormadan, postalarınızı ve kişisel yazışmalarınızı karıştırmadan, konuşmalara kulak misafiri olmadan, davetsiz içeri girmeden, fikirlerinizi çalmadan ve size istenmeyen görüşler ve tavsiyeler vermeden eşyalarınızı karıştırmayı veya ödünç almayı düşünmezler. Size ne düşünmeniz ve hissetmeniz gerektiğini bile söyleyebilirler. İhtiyaçlarınıza saygı duyulan daha sağlıklı sınırlar oluşturmaya başlayabilmeniz için bu ihlallerin ne olduğunu anlamak önemlidir.

Bir plan yapın

Başkalarının sınırlarınızı ihlal etmesine uzun süredir izin veriyorsanız, kontrolü geri almak kolay değildir. Hedeflerinizi ve olası engelleri dikkatlice düşünerek kendinizi başarıya hazırlayın. Elde etmeyi umduğunuz en önemli değişiklikler nelerdir? Geçmişte narsistle denediğin ve işe yarayan bir şey var mı? Olmayan bir şey var mı? Aranızdaki güç dengesi nedir ve bu, planınızı nasıl etkiler? Yeni sınırlarınızı nasıl uygulayacaksınız? Bu soruları yanıtlamak, seçeneklerinizi değerlendirmenize ve gerçekçi bir plan geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İlişkideki diğer değişikliklere hazırlıklı olun

Narsist, hayatınızın kontrolünü ele geçirme girişimlerinizden dolayı kendini tehdit edilmiş ve üzgün hissedecektir. Kararları vermeye alışkınlar. Telafi etmek için, ilişkinin diğer yönlerinde taleplerini artırabilirler, sizi cezalandırmak için kendilerini uzaklaştırabilirler veya yeni sınırlardan vazgeçmeniz için sizi manipüle etmeye veya cezbetmeye çalışabilirler. Dik durmak senin elinde.

Olayları kişisel algılamayın

Narsistler kendilerini aşağılık ve utanç duygularından korumak için eksikliklerini, zalimliklerini ve hatalarını her zaman inkar etmelidirler. Genellikle bunu kendi hatalarını başkalarına yansıtarak yaparlar. Senin hatan olmayan bir şey için suçlanmak ya da sahip olmadığın olumsuz özelliklerle nitelendirilmek çok üzücü. Ancak ne kadar zor olursa olsun, kişisel algılamamaya çalışın. Bu gerçekten seninle ilgili değil.

Kim olduğunuzun narsist versiyonuna inanmayın

Narsistler gerçeklikte yaşamazlar ve buna diğer insanlar hakkındaki görüşleri de dahildir. Onların utanç ve suçlama oyununun özgüveninizi baltalamasına izin vermeyin. Hak edilmemiş sorumluluğu, suçlamayı veya eleştiriyi kabul etmeyin. Bu olumsuzluk, narsistin tutması gereken şeydir.

Bir narsist ile tartışmayın

Saldırıya uğradığında, doğal içgüdü kendini savunmak ve narsistin haksız olduğunu kanıtlamaktır. Ancak ne kadar mantıklı olursanız olun veya argümanınız ne kadar sağlam olursa olsun, sizi duymaları pek olası değildir. Ve konuyu tartışmak, durumu çok tatsız bir şekilde tırmandırabilir. Nefesini boşa harcama. Narsiste değerlendirmelerine katılmadığınızı söyleyin, sonra devam edin.

Kendinizi bilin

Narsistin hakaretlerine ve yansıtmalarına karşı en iyi savunma, güçlü bir benlik duygusudur. Kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi bildiğinizde, size yöneltilen haksız eleştirileri reddetmek daha kolaydır.

Onaylanma ihtiyacını bırakın

Narsistin görüşünden ve onu memnun etme ya da yatıştırma arzusundan kendinizi pahasına ayırmanız önemlidir. Narsist durumu farklı görse bile, kendinle ilgili gerçeği bilmekte sorun yaşamamalısın.

Desteği ve amacı başka yerde arayın

Bir narsistle ilişkiniz devam edecekse, ne bekleyebileceğiniz ve bekleyemeyeceğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olun. Bir narsist, size gerçekten değer veren birine dönüşmeyecek, bu nedenle duygusal destek ve kişisel tatmin için başka bir yere bakmanız gerekecek.

Yeni arkadaşlıklar kurun

Bazı narsistler, insanları daha iyi kontrol edebilmek için hayatlarından soyutlarlar. Durumunuz buysa, eski dostlukları yeniden inşa etmek veya yeni ilişkiler geliştirmek için zaman ayırmanız gerekecek.

İş, gönüllülük ve hobilerde anlam ve amaç arayın

Kendinizi iyi hissetmeniz için narsistlere güvenmek yerine, yeteneklerinizi kullanan ve katkıda bulunmanıza izin veren anlamlı faaliyetler peşinde koşun.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Duygu Durum Bozukluğu Nedir, Tedavi Edilir Mi?

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu