Reklam
Güncel Hayat

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Reklam

Histrionik kişilik bozukluğu, dikkat çekme davranışları, baştan çıkarıcı davranışlar ve duygusal aşırı tepki gösteren bir tür psikiyatrik bozukluktur.

İçindekiler

Histrionik Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Histrionik kişilik bozukluğu olan kişiler oldukça dramatik, teatral ve onaylanma arayışı içinde görünebilirler. Histerik insan belirtileri şunlardır:

 • sürekli dikkat çekmek
 • ilgi odağı olmadıkları durumlarda rahatsız olmak
 • uygunsuz baştan çıkarıcı veya cinsel açıdan kışkırtıcı davranışlar sergilemek
 • çapkın, baştan çıkarıcı veya çekici olmak
 • manipülatif olmak
 • sığ görünen ve hızla değişen duyguları göstermek
 • dikkat çekmek için fiziksel görünümü kullanmak
 • belirsiz konuşmak, ayrıntıdan yoksun
 • abartılı duygularla dramatik ve teatral davranışlar sergilemek
 • başkalarından veya koşullardan kolayca etkilenmek
 • ilişkilerin gerçekte olduğundan daha samimi olduğunu düşünmek

Bir kişide histrionik kişilik bozukluğu varsa, bu belirtiler erken yetişkinlik döneminde fark edilmeye başlanmış olacaktır.

Histrionik kişilik bozukluğu
histerik insan nasıl olur

Pek çok insan bu özelliklerden bazılarına sahiptir, ancak yine de normal şekilde işlev görebilir ve bir kişilik bozukluğuna sahip değildir. Kişilik bozukluğu, kişiyi veya çevresindekileri rahatsız eden ve kişinin günlük yaşamda işlevlerini yerine getirmesini zorlaştıran uzun süreli bir davranış, düşünce ve duygu örüntüsüdür.

Kişilik bozukluğu olan kişiler davranışlarını değiştirmekte veya farklı durumlara uyum sağlamakta zorlanırlar. Başkalarıyla olumlu ilişkiler kurmakta veya bir işi sürdürmekte sorun yaşayabilirler.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Nedeni tam olarak bilinmiyor. Hem genetik (kalıtsal özellikler) hem de çocukluk olayları katkıda bulunabilir. Histrionik kişilik bozukluğu olan bazı kişiler, kişilik bozukluklarının yaygın olduğu ailelerden gelmektedir. Bazıları çocukluklarında taciz, travma veya ihmal yaşadı. Bazıları normal ve mutlu ailelerden geliyor.

Doktorumu Ne Zaman Görmeliyim?

Kişilik bozukluğunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzdan veya bir ruh sağlığı uzmanından yardım almanız önerilir.

histrionik kişilik bozukluğu
histrionik kişilik bozukluğu tedavisi

Kişilik bozukluğu olan bir kişi tedavi görmezse, düşüncelerindeki, ilişkilerindeki ve davranışlarındaki yıkıcı kalıplar, kendisi ve yakınları için başkalarıyla ilişkilerini zorlaştırmaya devam edecek ve önemli ölçüde mutsuzluğa ve potansiyel olarak hastaneye kaldırılmalara neden olacaktır. – zarar verme veya intihar etme.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Histrionik kişilik bozukluğu tanısı bir çocukta değil, yalnızca bir yetişkinde konulabilir ve yalnızca kişiyi belirli bir süre içinde tanıyan bir psikiyatr veya klinik psikolog tarafından konmalıdır.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nasıl Yenilir?

Histrionik kişilik bozukluğunun ana tedavi şekli uzun süreli psikolojik terapidir. Tedavisinde genellikle ilaca yer yoktur.

Histrionik kişilik bozukluğu olan bazı kişiler, uyuşturucu ve alkol kullanımı, anksiyete veya depresyon ile ilgili sorunlar yaşarlar. Bunların da tedavi edilmesi gerekecek.

Histrionik Kişilik Bozukluğu İle Ne İlişkilendirilebilir?

Histriyonik kişilik bozukluğu olan kişilerde anksiyete, depresyon ve yeme bozuklukları gibi diğer psikiyatrik durumlardan da muzdarip olabilir. Ayrıca borderline kişilik bozukluğu, narsisistik kişilik bozukluğu ve bağımlı kişilik bozukluğu gibi başka kişilik bozukluklarına da sahip olabilirler. Histrionik kişilik bozukluğu olan kişilerin yaklaşık yarısı alkol veya uyuşturucu kullanımı ile ilgili sorunlar yaşayacaktır.

histrionik kişilik bozukluğu
histrionik kişilik bozukluğu olan ünlüler

Histrionik kişilik bozukluğu olan kişiler, özellikle bazen fevri davranışları nedeniyle kendine zarar verme ve intihar etme riski altındadır.

Duygu Durum Bozukluğu Nedir, Tedavi Edilir Mi?

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Klostrofobi Nedir, Nasıl Anlaşılır, Ne İyi Gelir?

Megalofobi Nedir? Megalofobi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Anksiyeteye İyi Gelen Doğal Taşlar Hangileridir?

Telefon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

İnternet Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Alışveriş Bağımlılığı Nedir? Alışveriş Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu