Reklam
Genel

Duygu Durum Bozukluğu Nedir, Tedavi Edilir Mi?

Reklam

Günlük yaşam, duyguların inişli çıkışlı bir trenidir. Bir gün yüksek profilli bir terfi ya da bir sınavdan aldığınız harika not sayesinde kendinizi dünyanın zirvesinde hissedebilirsiniz. Başka bir gün, ilişki sorunları, maddi sıkıntılar ya da işe giderken lastiğiniz patladığı için kendinizi çöplükte hissedebilirsiniz. Bunlar gelip giden ruh halindeki normal dalgalanmalardır. Ruh haliniz günlük aktivitelerinizi ve sosyal, eğitimsel ve mesleki ilişkilerinizi etkilemeye başladığında, bir duygu durum bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Duygudurum Bozukluğu Nedir?

Duygudurum bozuklukları, yaşam aktivitelerini kesintiye uğratan ciddi bir ruh hali değişikliği ile karakterizedir. Pek çok farklı alt türü tanınmasına rağmen, duygu durum bozukluklarının üç ana durumu vardır: depresif, manik ve bipolar. Majör depresif bozukluk, genel olarak depresif ruh hali ile karakterizedir. Yüksek ruh halleri, mani veya hipomani ile karakterizedir. Hem depresif hem de manik ruh halleri arasındaki döngü, bipolar duygudurum bozukluklarının karakteristiğidir.

duygu durum bozukluğu
duygu durum bozukluğu nedir

Ruh halinin tipine ve alt tipine ek olarak, bu bozuklukların yoğunluk ve şiddeti de değişir. Örneğin, distimik bozukluk, majör depresyonun daha hafif bir biçimidir ve siklotimik bozukluk, bipolar bozukluğun benzer, ancak daha az şiddetli bir biçimi olarak kabul edilmektedir.

Duygu Durum Bozukluğu Belirtileri

 • Kronik olarak düşük enerji seviyelerine sahip olmak
 • Daha önce eğlenceli aktivitelere olan ilgiyi kaybetmek
 • Düzenli olarak sıkılmış hissetmek ve motivasyon eksikliği
 • İştahsızlık veya aşırı yeme
 • Uykusuzluk veya fazla uyumak gibi uyku bozuklukları yaşamak
 • Sık sık üzgün veya morali bozuk hissetmek
 • Ruh hali değişimleri veya sinirlilik yaşamak
 • Alkol veya uyuşturucuya yönelmek
 • Kronik olarak suçlu veya değersiz hissetmek
 • Kötü muhakeme, huzursuzluk ve hatta öfori dönemleri yaşamak
 • Kayıtsız veya kayıtsız hissetmek
 • Günlük görevlere odaklanmakta ve konsantre olmakta zorlanmak

Duygu Durum Bozukluğu Olan Birisine Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Aileler ve arkadaşlar için duygudurum bozukluğu olan birine yardım etmek zor olabilir. Bir kişinin tedavi görmesine veya teşhis konulduktan sonra tedaviyi yönetmesine yardımcı olabilecek birkaç öneriyi bir araya getirdik. Sevdiğinize destek olurken kendiniz için de destek aramayı unutmayın.

 1. Bu senin hatan değil. Aile üyenizin hastalığına siz sebep olmadınız, şifa da bulamayacaksınız. Bir duygudurum bozukluğu, basit bir hastalıktır.
 2. Yalnız değilsiniz. Milyonlarca aile duygudurum bozukluğu olan birine bakıyor. Onlarla akran destek grupları aracılığıyla tanışabilirsiniz.
 3. Duygularınız ve tepkileriniz normal. Merhamet ve anlayıştan hayal kırıklığı ve öfkeye kadar çeşitli duygular yaşayabilirsiniz. Bu duygular beklenmeli ve anlaşılmalıdır ama aynı zamanda sevdiklerinizle olan ilişkinizin önüne geçmemelidir. Sevdiğiniz kişinin davranışını kişisel algılamamaya çalışın. Unutmayın, tanık olduğunuz genellikle onlar değil, hastalıktır.
 4. Kendinize iyi bakın. Ne kadar yapacağınız konusunda sağlıklı sınırlar ve sınırlamalar belirleyin. Kendinize ve sevdiklerinizden uzakta keyifli aktiviteler için zaman ayırdığınızdan emin olun. Unutma, sen de hastalanırsan sevdiğine iyi gelemezsin.
 5. Sosyal destek bulun. Ailenizde bir duygudurum bozukluğu ile uğraşmak çok yalnız ve izole edici olabilir. Arkadaşlarınız, sizin ve ailenizin neler yaşadığını anlayamıyor.
 6. Bilgi güçtür. Sevdiğiniz kişinin hastalığı ve tedavi seçenekleri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Sevdikleriniz adına mümkün olan en iyi bakımı savunmaktan korkmayın.
 7. Hayatın bir kısa mesafe koşusu değil, bir maraton olduğunu unutmayın. İlerleme küçük adımlarla sağlanır ve bazen hiç ilerleme yokmuş gibi görünür. İlerlemeyi alkışlayın ve kötü zamanlarda cesaret verin.
 8. Yalnızca insan olduğunuzu unutmayın. Her şeye kadir olmadığınızı ve sevdiğiniz kişinin beynindeki nörokimyayı değiştirecek güce sahip olmadığınızı unutmayın. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.
 9. Bir kriz planı geliştirin. Sevdiğiniz kişiyle çeşitli koşullar altında bir kriz durumunda ne olacağı hakkında konuşun. Planı yazılı hale getirin.
 10. Asla umudunu kaybetme. Duygudurum bozukluklarının tedavi edilebilir hastalıklar olduğunu unutmayın. Bazen döngüseldirler, bu yüzden bazen gidişat gerçekten zorlaşır. Bazen bunalmış hissedeceksin. Sadece doğru tedavinin orada olduğunu unutmayın. Kendiniz ve sevdikleriniz için iyimser kalın. Ve yalnız olmadığınızı asla unutmayın.

Duygudurum Bozukluğu Tedavisi

Tüm ruh sağlığı tedavileri tamamen kişiselleştirilmelidir. Hiç kimse semptomları aynı şekilde yaşamaz ve her insanın kendine özgü çevresel koşulları vardır. Buna göre, duygudurum bozukluklarından mustarip kişilerin iyileşmesine yardımcı olmak için bireyselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek önemlidir.

duygudurum bozukluğu
duygu durum bozukluğu tedavisi var mı

Aşağıda, insanların duygudurum bozukluklarından kurtulmalarına yardımcı olacak yaygın tedavi yöntemlerini listeliyoruz:

 • Kısa süreli veya uzun süreli, ruh halini dengeleyici ilaçlar
 • Madde bağımlılığı detoks ve kurtarma programları
 • Semptomlarla başa çıkmak için sağlıklı başa çıkma mekanizmalarını öğrenmek
 • Hangi çevresel koşulların semptomları tetiklediğini belirleme
 • Duyguları ifade etmek ve ilişkileri düzgün bir şekilde geliştirmek için olumlu iletişim teknikleri oluşturmak
 • Beyin-sağlıklı bir diyete bağlı kalmak
 • Fiziksel aktivite

Klostrofobi Nedir, Nasıl Anlaşılır, Ne İyi Gelir?

Megalofobi Nedir? Megalofobi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Akrofobi Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Evlilik Korkusu Nedir? Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyeteye İyi Gelen Doğal Taşlar Hangileridir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu