Reklam
Sağlık

Perge İlaç Nedir? Perge Ne İçin Kullanılır?

Reklam

Perge İlaç etken maddesi olarak yer alan pregalabin, hastalık nöbetleri yani epilepsi nöbeti ya da ağrılar için beyinlerde meydana gelen sinir uyarılarının yavaşlatılması, istem dışı olarak meydana gelen kasılmaları durdurarak önlem alınan bir ilaç türüdür. İstem dışı olarak oluşan kasılmaların yanında yer aldığı ya da eşlik etmediği kompleksparsiyel nöbetleri kontrol altına almak için diğer nöbet ilaçlarına ek takviye olarak tercih edilir.

Sinirlerde meydana gelen hasarların zona gibi hastalılarda sinirlere verilen zararların sebep oluşturduğu sinirlere verilen zararların tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Anksiyete bozuklukları ya da fibromiyaliji tedavilerinde tercih edilen ilaçtır.

Kullanım Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perge ilacı kullanırken bilinmesi gereken hususları gözler önüne almak gerekir. Bunlar;

 1. Eğer ilacın içinde yer alan etken maddeye alerji varsa kullanılmamalıdır.
 2. Parsiyel olarak meydana gelen nöbetleri kontrol altına almak ya da yaygın anksiyete bozuklukları yanı sıra fibromiyalji tedavilerinde tercih edilmelidir.
 3. Şeker hastalıkları olan kişiler ilacı kullandığı sırada kilo almaya başladıysa anında doktor kontrolüne gitmesi gerekir.
 4. Doktor kontrolünde olmadan ilaçlara ara vermek ya da kesmek doğru olmayacaktır. Her şeyi doktora danışmak gerekir.
 5. Tedavi sırasında alkol tüketim noktasından kesinlik ile kaçınmak gerekir. İlacın yan etkilerinin artmasına neden olabilir.
 6. İlacın kullanımına devam edildiği sıralarda kişiler kendilerine zarar verme eğiliminde olabilecekleri gibi davranışlarında ya da ruh hallerinde değişiklikler, panik ataklardan uyku bozukluklarına, agrasiflik, ruhsal ve fiziksel olarak meydana gelen hiperaktif hissetme duyguları yanı sıra artan rahatsızlıklar oluşabilir. Bunlar için anında doktor kontrolüne gitmek gerekir.
perge 75 ml kapsül ilaç
perge 75 ml kapsül ilaç

Perge İlaç Kullanımı Önerileri

 1. Hastalık nöbeti tedavisi sırasında kullanımı söz konusu olursa durumlarda iyi yönde gelişim olsa bile yine de kullanıma devam edilmelidir. İlaç doktor demeden asla kendi kararları ile bırakılmamalıdır. Aksi halde azalmaya ve bitmeye başlayan nöbetler yeniden meydana gelebilir. Direk kesmek yerine yavaş bir şekilde bırakmak gerekir.
 2. İlaç kullanımı sırasında uyku hali ya da baş dönmesi gibi durumlar olabilir. Bu yüzden yaşlı olan kişilerin düşmeler, yaralanmalar ya da kazalara karşı çok dikkatli olması gerekir.
 3. Acil durumlarda ilacı kullanmaya devam edildiğine dair kimlik kartı ya da bilgilendirme bilekliği taşımak gerekir.
 4. Böbrek rahatsızlıkları olan kişiler ya da şeker hastaları, konjestif kalp yetmezlikleri yer alan kişiler kullanımdan önce doktorla görüşmek gerekir. Buna göre bir doz ayarı yapılması öncelik olmalıdır.
 5. Düzenli uyku getiren ilaç kullanan kişilerin depresyon gibi ilaçların yanında perge ilacını kullanmadan önce doktora başvurması gerekmektedir.
 6. Tedavi süreçlerinde aile ya da kişi ile ilgilenen kişiler ilacı kullanan kişilerin ruh hallerinde meydana gelen değişikliklere karşı dikkatli olması gerekir.
 7. 18 yaşının altında olan çocuk ya da gençlerin kullanmaması gerekir.
 8. Düşünce ya da reaksiyonların bozulmasına neden olabileceği için araç ya da makine kullanımları için dinç ve uyanık olmayı gerektirecek aktivitelerden uzak kalmak gerekir.

Kas Gevşetici İlaç İsimleri Nelerdir? En İyi Kas Gevşeticisi Nedir? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Perge İlacı Hamileler Kullanabilir mi?

Hamile ya da hamile olmak için planlama yapan kişilerin ilaçtan uzak kalması gerekir. Bebeklerde sorunlara neden olabilir. Evli olan kişilerin etkili bir doğum kontrol yöntemlerini tercih etmesi gerekir. Emzirme sürecinde olan anneler sütten ilaç geçiyor mu geçmiyor mu bilmedikleri için ilaçla beraber bebeği emzirmemesi gerekir.

Perge İlaç Fiyatı

Perge ilacın şu anlık fiyatı 128,74 TL’dir. Zaman içinde ilaç fiyatları farklılık gösterebilmektedir.

Sara Hastalığı Geçici Midir? Sara Hastalığına Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba Nur Hanım doktorunuza danışmanız daha uygun olacaktır. Acil şifalar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu