Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Retinoid Nedir? Retinoid ve Retinol Aynı Şey Mi?

Reklam

“Retinol” ve “retinoid” terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır, özellikle de kulağa benzer gelmesi nedeniyle; ancak aynı şey değildirler ve birbirlerinin yerine kullanılmaları sadece bir yanılgıdır!

Retinoidler ve retinoller birbiriyle ilişkili ancak farklıdır; bu nedenle onları klon yerine akraba olarak düşünün. Retinol ve retinoid arasındaki farkların yanı sıra bu bileşenlerin neler olduğu, nasıl ve ne zaman kullanılacağı ve etkinlik dereceleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Retinoid Nedir?

Retinoid adı verilen A vitamini türevleri, cilt bakımında kullanılmak üzere retinoik asite dönüştürülür.

retinoid
retinoid nedir ne işe yarar

Retinoidler, kırışıklıklarla mücadelede dikkate değer bir üne sahip antioksidanlardır; Cildin altında kolajen oluşumunu teşvik ederek zamanla kırışıklıkları azaltırlar. Bununla birlikte, kırışıklıkları azaltmak, retinoidlerin yapabileceklerinin sadece yüzeysel bir kısmıdır. Retinoidlerin koyu lekeleri aydınlattığı ve hücre yenilenmesini artırarak cildin dokusunu ve tonunu iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Bazı retinoidler gözenekleri temizlemeye çalışır ve bu da sivilcelerin tedavisine yardımcı olur. Diğerleri sedef hastalığını tedavi etmek için cilt hücresi gelişimini kontrol eder ve iltihabı azaltır.

Retinol Nedir?

Retinol, A vitaminden türetilen bir retinoid türü olan çok amaçlı bir cilt bakım ürünüdür. Retinol formundaki A vitamininin cilt bakımında çeşitli uygulamaları vardır. Yaşlanma karşıtı özellikler içerir ve sivilce tedavisinde kullanılır. Aslında cildiniz retinolden, cildin yenilenmesi, kırışıklıkların azaltılması ve ayrıca hiperpigmentasyonun azaltılması yoluyla cilt tonunun iyileştirilmesi dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yararlanabilir.

Retinol topikal olduğundan doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Retinoller kremlerde, jellerde, losyonlarda, merhemlerde ve serumlarda bulunabilir. Kozmetik ürünlerinde ana bileşen olarak kullanılır.

Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Her ikisi de A vitamininin türevleri olan retinol ve retinoidler, cilt üzerinde etki yaratmadan önce retinoik asite dönüştürülür. Bu iki madde hem kırışıklıkları iyileştirir hem de yaşlanma karşıtı özellikler sunar. Retinol, reçetesiz satılan bir retinoiddir ve temiz, ışıltılı bir cilde sahip olmak isteyenlerin kolaylıkla erişebileceği bir üründür.

Peki retinolü nasıl ve ne zaman kullanabilirsiniz?

Tahrişleri kontrol etmek için bir retinol ürününü ilk kez kullanmadan önce küçük bir cilt bölgesinde yama testi yapın.

Retinol uygularken şişenin üzerindeki talimatları izleyin. Atacağınız genel adımlar şunlardır:

  • Adım 1: Cildinize hafif bir temizleyici uygulayın ve ardından kurulayın. Retinol ürünlerini kullanırken peeling yapmaktan kaçının.
  • Adım 2: Yaklaşık olarak bezelye büyüklüğünde bir doz kullanarak, retinolü tüm yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayın (ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize bulaştırmamaya dikkat edin).
  • Adım 3: Tedavinin ilk birkaç haftasında retinolü günaşırı uygulayın.
  • Adım 4: Sonrasında gözeneklerinizi tıkamayacak bir yüz nemlendirici uygulayın!

Retinoid Ne İşe Yarar?

Retinoidler, yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik ederken, ölü deri hücrelerini ve saç folikülünde sıkışıp kalabilecek diğer kalıntıları parçalayarak çalışır. Ayrıca cildinizin ürettiği keratin miktarının yanı sıra cildinizin yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını da düzenlemek için çalışırlar. Keratin ve yağın azalması, ölü cilt hücrelerinin birbirine yapışmasını ve sivilceye neden olan tıkanıklıklar oluşturmasını önler.

Ayrıca retinoidler cilt tonunu düzenleyebilir ve sivilcenin ciltte bırakabileceği kırmızı, mor ve kahverengi renkleri azaltabilir. Ayrıca antiinflamatuar olarak da çalışırlar ve sivilce ile ilişkili şişliği ve kızarıklığı azaltabilirler.

Retinoid Cilde Zarar Verir Mi?

Retinoidlerin, özellikle de oral retinoidlerin nadir fakat ciddi yan etkileri olabilir. Anksiyete, depresyon, öfke, ruh hali değişiklikleri ve retinoid kullanımı arasında potansiyel bir bağlantı vardır. Önceden mevcut herhangi bir zihinsel sağlık sorununuz varsa retinoid kullanmamalısınız ve yukarıda özetlenen semptomlardan herhangi birini yaşamaya başlarsanız tedaviyi durdurmalı ve derhal tıbbi yardım aramalısınız.

Retinoidlerin daha sık görülen yan etkileri; cildin kuruması, tahriş olması ve soyulması, baş ağrısı, burun kanaması ve genel ağrılardır. Retinoidler ayrıca sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir ve tedavi sırasında her gün yağlı olmayan bir güneş koruyucu kullanmalısınız.

Hamileyseniz retinoid içeren ürünleri ve kremleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Retinoidleri kullanmadan önce başka herhangi bir sivilce tedavisi alıyorsanız da doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bu yan etkiler ve uyarılar listesi kapsamlı değildir; bu nedenle tüm riskler ve uyarılar için mutlaka doktorunuzla konuşun.

Retinoid Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çoğu sivilce tedavisinde olduğu gibi retinoidlerin işe yaraması zaman alır. Retinoid alan pek çok kişi, sivilce semptomlarının iyileşmeden önce ilk hafta veya daha uzun bir süre içinde kötüleştiğini fark eder. Salgın oluşma riskini azaltmak için, retinoid tedavisine başlamadan önce eksfoliasyon tedavisine başlanması tavsiye edilir.

Retinoidler genellikle benzoil peroksit gibi diğer akne tedavisi biçimleriyle birleştirildiğinde daha iyi çalışır. Herhangi bir kombine tedavi yaklaşımına başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Retinoid tedavisine başladıktan sonra, retinoid tedavisinin işe yarayıp yaramadığını doktorunuzla birlikte belirlemeden önce 12 haftalık kullanıma izin vermelisiniz. Sivilceniz iyileştiğinde, sivilceniz iyileştikten sonra topikal retinoid tedavilerini kullanmaya devam etmeniz gerekip gerekmediğini ve eğer öyleyse ne kadar süreyle kullanmanız gerektiğini doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz. Oral retinoid tedavileri sivilceyi önleyici bir önlem olarak yaygın olarak kullanılmaz.

Bu web sitesindeki bilgiler genel eğitim amaçlıdır. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce sağlık uzmanınız veya eczacınızla konuşmalısınız.

Retinol Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Kullanabilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu