Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Yüz Kızarıklığına Ne İyi Gelir? Yüz Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Reklam

Yüz kızarıklığı genellikle birçokları için bir endişe nedenidir. Yüzdeki tahriş edici kırmızı lekeler, şiddetine bağlı olarak kalıcı ve hatta ağrılı hale gelebilir. Peki, yüz kızarması neden olur ve yüzdeki kızarıklığına ne iyi gelir?

Yüz kızarıklığı nedenleri ve onu tedavi etmenin birçok etkili yolu da dahil olmak üzere, bu konudaki endişelerinize yanıtlar bulmak için okumaya devam edin.

İçindekiler

Yüz Kızarıklığı Neden Olur?

Kızarıklığı düzgün bir şekilde tedavi etmek için önce suçluyu tanımlamanız gerekir. Cildinizin neden kızarık göründüğünü anlamak için bir dermatolog ziyareti yapmak, sorunu ele almanın ve gizli nedenleri ortadan kaldırmanın en iyi ilk adımıdır. Bu şekilde, kızarıklığı gelişigüzel tedavi etmek yerine sorunun köküne indiğinizi bileceksiniz. İşte yüzünüzün kırmızı olmasının bazı yaygın nedenleri:

yüz kızarıklığına ne iyi gelir
yüzdeki kızarıklık neden olur

Akne

İltihaplanan sivilceler, sivilce kızarıklığının en yaygın nedenidir. Enflamasyon, kan damarlarının genişlemesine ve cilde doğru itilmesine neden olarak cildin daha kırmızı görünmesine neden olur. Deride yaşayan bakteriler ayrıca tıkalı folikülleri enfekte ederek daha derin ve daha iltihaplı sivilcelere, kistlere ve nodüllere neden olabilir.

Kuru Cilt

Kuru cilt genellikle zarar görür ve tehlikeye girer, bu da “cildin mikroorganizmalardan kaynaklanan enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelmesi [bu da hassasiyete ve kızarıklığa yol açar] anlamına gelir.

Rosacea

Rozasea, diğer bir adıyla gül hastalığı yüze kızarık, kırmızı bir görünüm veren kronik inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır.

Güneşe Aşırı Maruz Kalma

Güneş kremi önemlidir! Güneşe çıkmak ve cildinizi korumamak hem kısa hem de uzun vadede yüzde kızarıklık belirtilerine neden olabilir. Güneşe aşırı maruz kalmayı önlemek için güneş koruyucu uygulayarak cildinizi daha fazla hasardan korumak, tersine çevirmeye çalışmaktan daha iyidir.

Seboreik Dermatit

Seboreik egzama olarak da bilinen seboreik dermatit, esas olarak kafa derisi ve baş, yüz ve gövde gibi yağlı olma eğiliminde olan ve daha fazla yağ bezine sahip diğer bölgelerde ortaya çıkan kronik papüloskuamöz inflamatuar bir cilt problemidir. Seboreik dermatit kızarıklık ve iltihaplanmaya, pullu cilt lekelerine ve kepeğe neden olur.

Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit, cilde temas eden ve onu tahriş eden veya alerjik bir cilt reaksiyonuna neden olan bir şey olduğunda ortaya çıkar. Kızarıklık gibi semptomları kontakt dermatitin nedeni tespit edilene kadar tedavi etmek zordur.

Atopik Dermatit veya Egzama

Kronik ve kaşıntılı bir cilt durumu olan atopik dermatit/egzama genellikle genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Atopik dermatitin neden olduğu kızarıklık için en iyi tedavi, tahriş edici maddeler ve alerjenlerle teması azaltmaktır. Dermatologlar nemlendiriciler veya topikal steroidler de reçete edebilirler. Seramidler, hyaluronik asit ve gliserin içeren nemlendiriciler cildi yatıştırmanın harika yolları.

Aşırı Pul Pul Dökülme

Aşırı pul pul dökülme dermiste mikro yaralanmalara neden olabilir ve bu da kısa vadede kızarıklığa neden olabilir. Tutarlı aşırı pul pul dökülme ayrıca cilt bariyerinin iyileşmesini önler ve vücudu koruma ve hidrasyonu sürdürme yeteneğini engeller.

Mevsimsel Stresörler

Soğuk, rüzgarlı hava ve kuru iç mekan ısısı nedeniyle kızarıklık görünebilir. Bu sıcaklık değişiklikleri ciltte kırmızı lekelere neden olabilir. Bununla başa çıkabilmek için şunu unutmamak gerekir ki cilt bakımı mevsimsel olarak değiştirilmelidir. Yaz aylarında kullandığınız nemlendiriciniz, kışın kullandığınızdan farklı olmalıdır. Aynısı, temizleyiciler ve serumlar için de geçerlidir.

Yüz Kızarmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Zamanla kılcal damarlar genişleyebilir ve kalıcı kızarıklığa neden olabilir. Peki, kızarıklığı tedavi etmenin en iyi yolu? İlk etapta olmasını engellemek. Tahrişten kaçınmak için bazı ipuçları:

yüz kızarıklığı
yüzdeki kızarıklık tedavisi
  • Hangi çevresel durumların teninizi olumsuz etkilediğini öğrenin. Güneş ışığı [ve] yorucu aktiviteler cildi tahriş edebilir ve alevlenmeleri tetikleyebilir.
  • Baharatlı yiyeceklerden, alkolden veya kahveden kaçının. Bu yaygın tetikleyici gıdaları yediğinizde cildinizin nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Bir gece baharatlı yiyeceklerden uzak durun ve kereviz, kabak veya salatalık gibi iltihap önleyici veya serinletici yiyecekleri daha fazla yiyin.
  • Tahriş edici maddelere maruz kalmayı sınırlayın. Özellikle hassas ciltler için tahriş edici ve koku, paraben, trikolsan, formaldehit, ftalatlar, sülfatlar, alkol veya cadı fındığı içeren ürünlerden uzak durulmasını önerir. Bunun yerine, cilt bariyerini güçlendirecek ve aynı zamanda çevresel stres faktörlerine karşı bir ‘kalkan’ sağlayacak nemlendirici bileşenler arayın. Peptitler, seramidler ve hyaluronik asit cilt için bir bariyer oluşturmaya yardımcı olacaktır ve niasinamid, gül yağı, aloe ve yulaf ezmesi gibi sakinleştirici özelliklere sahip ürünler.
  • Ve tabii ki cildinizi güneş kremi ile koruyun. Her sabah SPF’li renkli bir nemlendirici sürerek başlamanızı öneriyor: Sadece kızarıklık görünümünü etkisiz hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan parlamayı da azaltacaktır. Çinko içeren güneş kremi öneririz. Çinko hem UV ışığını bloke eder hem de cildi koruyan bir faydası vardır.

Hassas Cilt Nasıl Güçlendirilir? | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ciltte Kızarıklıkların Sebebi Nedir?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu