Reklam
Genel

Sabah Ereksiyonu Neden Olmaz? Sabah Ereksiyonu Olmuyorsa Ne Yapmalı?

Reklam

Erkekler, uyurken genellikle her gece yaklaşık üç ila beş ereksiyon yaşarlar, ancak bunun farkında değillerdir. Ve sabah uyandıklarında penisin sertleşmesi tamamen normaldir.  Peki ya sabah ereksiyonu olmaması durumunda ne düşünülmeli?

Penis Nasıl Sertleşir?

Cinsellik, cinsel organların basit fiziksel uyarımından daha fazlasıdır. Beynimiz cinsellikte aktif bir rol oynayabilir ve ereksiyonlar çoğunlukla cinsel açıdan heyecan verici bir şeyi veya birini görmek, hissetmek veya düşünmekle tetiklenir.

Bu cinsel heyecan uyarılma olarak bilinir ve beynin penise sinyaller göndermesini sağlar. Bu sinyaller penise daha fazla kan akmasına neden olur ve penis ereksiyon oluşturmak için şişer ve sertleşir.

Ergenlik, vücutları cinsel gelişim ve seks yapma yeteneği için gerekli bir hormon olan testosteron üretmeye başladığında gençlerin daha fazla cinsel içerikli rüya görmesine neden olur.

Sabah Ereksiyonu Neden Olur?

REM uykusu sırasında beynin, kişinin hayallerini gerçekleştirmesini engellemek için belirli bir yolu kapattığı düşünülüyor. Noradrenerjik hücrelerin yönlendirdiği yol olarak da bilinen bu yolların kapanması, vücutta testosterona bağlı aktivitelerin artmasına neden olur ve bu da ereksiyona yol açar.

REM uyku döngüsüyle de bağlantılı olarak, bir erkek uykunun bu aşamasında olduğunda bunun bir dizi olayı tetiklediğine ve bunlardan birinin NO veya Nitrik Oksit salınımı olduğuna inanılır. Bu bileşik, düz kasların gevşemesine ve kan damarlarının genişlemesine neden olur, bu da erkeğin penisine akan kan miktarını artırarak ereksiyona neden olur.

sabah ereksiyonu
sabah ereksiyonu nedir neden olur

Bir erkeğin vücudundaki testosteron miktarı sabahları günün diğer zamanlarından çok daha fazladır. Bu testosteron artışı aynı zamanda sabah ereksiyonunun da önde gelen nedenlerinden biridir.

Bilim adamları ayrıca gece veya sabah ereksiyonlarının vücudun penis sağlığını koruma, onarma ve iyileştirme yolu olduğuna inanıyor. Bir erkekte ereksiyon meydana geldiğinde, penisin erektil dokusunun şişmesine neden olur, bu da dokuya oksijen verilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kavernöz fibroz gibi sonuçta erektil disfonksiyona yol açabilecek durumların önlenmesine de yardımcı olur.

Sabah Ereksiyonu Olmamak Normal Mi?

Sabah ereksiyonu sadece sabahları görülen bir durum değildir ve penis gecede birden fazla kez erekte olabilir:

  • Bir kişinin uyku kalitesine bağlı olarak, sekiz saat boyunca beş ereksiyon yaşayabilir ve her ereksiyon 35 dakikaya kadar sürebilir (bu her gece gerçekleşmeyebilir).
  • Sabah ereksiyonu yaşamak sinirlerinizin, kan akışınızın ve dolaşımınızın sağlıklı olduğuna dair iyi bir işarettir ve aynı zamanda fiziksel olarak uykuda veya uyanıkken ereksiyon olabileceğiniz ve bunu sürdürebileceğiniz anlamına da gelebilir.
  • Yüksek tansiyon, hormonal sorunlar, diüretikler, kas gevşeticiler veya anti-depresanlar için kullanılan ilaçlar sabah ereksiyonlarının azalmasına veya tamamen durmasına neden olabilir.

Sabah ereksiyonu genellikle uyandığınızda iner; ancak ereksiyonunuz önemli bir süre devam ederse, bu durum peniste kalıcı işlev bozukluğuna yol açabilecek Priapizm adı verilen bir durum anlamına gelebilir.

Öte yandan, artık sık sık sabah ereksiyonu yaşamıyorsanız, bu erektil disfonksiyonun (ED) erken bir uyarı işareti olabilir.

İnsanlar yaşlandıkça, ereksiyon sıklığının azalması ve ereksiyon hissinin giderek azalması doğaldır. Bu nedenle, sabah ereksiyonlarını sık yaşamıyor olabilirsiniz veya belki de ED’nin diğer semptomlarından endişe duyuyorsunuzdur.

Erektil Disfonksiyon Tedavi Yöntemleri

Sabah ereksiyonu olamama ve genel olarak ED vakalarını önlemeye, hatta tersine çevirmeye yardımcı olabilecek sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz söz konusu olduğunda, işte hatırlamanız gereken en önemli ipuçları:

  • Optimum sağlığınız için doğru gıdaları ve besin takviyelerini tüketin.
  • Boyunuza ve yaşınıza göre kilonuzu kontrol altında tutmaya çalışın.
  • Kalbinizi, akciğerlerinizi ve dolaşım sisteminizi etkili bir şekilde çalıştırmak için günlük, orta düzeyde egzersiz yapmayı deneyin.
  • Alkol veya eğlence amaçlı uyuşturucuları azaltmak her zaman en iyisidir.
  • Sigara içmekten tamamen kaçınmanız şiddetle tavsiye edilir

Kegel Egzersizi Ne İşe Yarar? Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Testosteron Hormonu Nasıl Yükseltilir? Testosteronu En Çok Ne Artırır?

Erkeklerde Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu