Reklam
Saç

Saç Derisini Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler

Reklam

Her insan sağlarının gür, parlak ve sağlıklı görünmesini ister. Ancak gün içerisinde pek çok etken saçların kırılmasına, köklerin zayıflamasına ve saç dökülmelerine neden olur. Saçların bakımsız ve zayıf görünmesi kişinin moralini bozar, kadınlarda psikolojik bunalımlara neden olur. Bu nedenle saç bakımı önemli bir konudur. Özellikle saç kökleri çeşitli yöntemlerle beslenmelidir. Saç derisini güçlendirmek için ne yapılmalı? sorusuna cevap olarak verilebilecek pek çok doğal yöntem bulunuyor. Evde dahi kolayca hazırlanabilecek karışımlar ile saç köklerinin bakımı ihmal edilmemelidir.

Saç Kökleri Neden Zayıflar?

Saç köklerinin zayıflaması saç dökülmesine neden olur. Bu yüzden saçların neden zayıfladığını bilmek ve önlem almak saç dökülmesinin de önüne geçilmesine yardımcı olur. Saç köklerinin zayıflamasına neden olabilecek faktörler;

 • Olumsuz hava şartları; kar, yağmur, rüzgar
 • Sigara dumanına, hava kirliğine maruz kalmak
 • Vücutta vitamin eksikliği (b12, çinko, demir, folik asit)
 • Saç boyası, renk açıcı kullanmak
 • Kullanılan jöle, saç spreyi, köpük, vb. kozmetik ürünler
 • Sıcak fön, maşa yapmak
 • Saçı çok sıkı bağlamak
 • Her gün saç yıkamak
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı
 • Uykusuzluk şeklinde sıralanır.
saç derisini güçlendirmek için
saç derisini güçlendirmek için

Bu hatalardan kaçınarak veya uzak durmaya çalışarak saç köklerinin sağlığını korumasına yardımcı olmak mümkün. Eğer saç kökleri zayıfladıysa saç köklerini nasıl besleyebilirsiniz? sorusunun yanıtını öğrenmek gerekir.

Saç Köklerinizi Beslemede Doğal Yağlar

Organik yağlar ile saç bakımı yapmak mümkün. Doğal yağlar içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde saç köklerini beslemeye ve onarmaya yardımcı olurlar. Saç köklerinizin besleyen organik yağlar:

Bu yağlar saç derisine masaj yaparak sürülür ve birkaç saat saçta bekletilerek emilmesi sağlanır. Yağ emildikten sonra saçların yıkanması doğru olur. Eldeki imkanlara veya kişisel zevklere göre bu yağlar birbiri ile karıştırılarak da kullanılabilir. Etkilerini ilk seferden dahi fark edilebilen bu yağ bakımı haftada 1 kere tekrarlanması gerekir. Saç köklerini nasıl besleyebilirsiniz?

saç köklerini güçlendirmek

Evde Yapılabilecek Kürler

Saç köklerinin yıpranması ve zarar görmesi gibi durumlarda, evde tek başınıza birkaç malzeme ile karıştırarak hazırlayabileceğiniz doğal kürler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Muz & Avokado
 • Yumurta & Zeytintağı
 • Hindisan Cevizi & Mayonez
 • Aloe Vera & Jelatin

Bu malzemelerle kolayca saçlarınızı koruyacak kürler hazırlayabileceğiniz gibi bu sayede doğal ve güçlü saçlara ulaşabilirsiniz. saç köklerini nasıl besleyebilirsiniz? sorusunun bir cevabı da kürlerdir.

Zayıflayan Saç Köklerine Çevrenin Etkisi

Her gün iş yoğunluğu, hayat şartları ve doğal koşulların sunduğu sebeplerden dolayı saçlarımız zarar görmeye başlar. Bu zararlardan bazıları, havada giderek artan azot gazının saçlarımıza etkisidir. Bu gaz, saç köklerinize zarar vererek uzayan saçın baştan sonra zarar görerek uzamasına neden olur. Bununla beraber kullandığınız kimyasal içerikli şampuanlar da kısa süreli tedavi etkisi gösterse de, uzun vadede birçok zararları bulunmaktadır.

saç köklerini güçlendirmek için neler yapılmalıdır
saç köklerini güçlendirmek için neler yapılmalıdır

Saç Köklerimi Nasıl Koruyabilirim?

Saç köklerini korumak için saç köklerini nasıl besleyebilirsiniz? sorusunun bir diğer cevabı olarak da, doğal şampuan, bitkisel temizletici ve bitkisel sabunlar kullanmak cevabı verilebilir. Fiyatları diğerlerine göre biraz daha pahalı olan ancak doğal ve besleyici bakım ile saç köklerinizi yenileyerek sağlıklı saçlara ulaşmanızı sağlayan bu sabunlar, saç köklerinizi korumak için en önemli etkenlerden. Bununla beraber birçok doğal yağ karışımı, kür gibi maddelerle saç yapı taşı dengenizi koruyabilir ve bu sayede oldukça sağlıklı saçlar için gün sayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu