Reklam
Sağlık

Boyun Fıtığı İçin Hangi Egzersizler Yapılır?

Reklam

Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmayı, hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Bugün burada boyun fıtığı için yapabileceğiniz egzersizleri sizler için paylaşacağız.

Boyun egzersizleri yapmadaki için temel amaç, boyunda var olan bir sorunun daha fazla ilerlemesini engellemek ve boyun kasları güçlendirmektir.

Hepsinden önce boyun fıtığı nedir sorusunu yanıtlayıp ardından boyun fıtığı için egzersizleri resimli olarak sizlerle buluşturalım.

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı rahatsızlığı, boyun disklerinin sinirlere ve omuriklere baskı yapması ile ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlığı tetikleyen durumlar arasında hareketsiz yaşam, saatlerdir bilgisayar başında oturma ve genetik faktörler bulunuyor.

Boyun fıtığı
Boyun fıtığı nedir

Boyun fıtık tedavisi için ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç almak, fizik tedavi, dinlenmek gibi bazı yöntemler bulunuyor. Ancak bir de boyun fıtığı için yapılabilecek birtakım egzersizleri uygulamanız kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak bir diğer etkendir.

Boyun Fıtığı Egzersizle İyileşir Mi?

Fizyoterapi ve hafif egzersizler, disk herniasyonundan kurtulmak için etkili bir tedavi olarak bilinir. Fizyoterapistler tarafından önerilen egzersizler kasları güçlendirir, omurilik üzerindeki baskıyı azaltır ve esnekliği artırır. Fizyoterapistler size başlangıçta küçük egzersizler içeren özel bir egzersiz programı verecek ve ayrıca fıtıklaşma sürecini hızlandıracak herhangi bir aktivite yapmamanızı tavsiye edecektir.

Boyun Fıtığı Olanlar Ne Yapmamalı?

  • Baş dik pozisyonda olacak şekilde masada oturun.
  • Yürürken dik olmalı, baş öne eğilmeyip, boyuna yük bindirmemek gerekir.
  • Boynu zorlayan sporlardan kaçının.
  • Yüzme ve yürüyüş gibi egzersizler düzenli olarak yapılmalı.
  • Telefon kullanırken boyunu eğmemeye çalışın.
  • Bilgisayar veya tablet kullanırken boynu uzun süre aynı pozisyonda tutmamaya çalışın.

Boyun Egzersizleri

Boyun fıtığı için egzersiz yapmadan önce mutlaka bir doktora görünmeli ve boynumuzda ciddi bir problem olmadığını netleştirmelisiniz.

boyun fıtığı egzersizleri
boyun fıtığı egzersizleri resimli

İlk yapacak olduğumuz egzersizden önce buradaki temel kural şu, öncelikle bu egzersizleri yaparken boynunuz hiçbir şekilde orta hattan ayrılmayacak sağa sola dönmeyecek ve sağa sola yatmayacak.

Egzersiz -1 : Sağ elimizin avuç içini şakağımıza koyalım. Ve bu hareketi yaparken avuç içi tamamiyle şakak içine denk gelmeli. Başı avuca doğru iterken avucu da başa doğru itmeliyiz. Ayrıca bu hareketi yaparken boyun kaslarının çalıştığını hissetmeliyiz. 10 saniye boyunca bu hareketi yapıp yavaşça basıncı azaltmalıyız.

Boyun fıtığı

Sol elimizin avucunu şakağımıza koyalım. Başımızı elimize iterken elimizi de başımıza doğru itelim. Ve 10 saniye bu hareketi yapıp bırakalım.

Egzersiz -2: Her iki elimizi başımızın arkasına ve hafifçe yukarıya doğru koyalım. Başımızı arkaya doğru iterken avuç içlerimizi öne doğru itelim. Bu hareketle her iki taraftaki kasların çalıştığını hissetmelisiniz. Bu hareket için de 10 saniye yapıp bırakalım.

Egzersiz -3: Sağ elimizi tam alnımızın ortasına koyalım. Elimizi başımıza doğru iterken başımızı da elimize doğru basınç uygulayacak şekilde itelim. Her iki taraftaki kasların çalıştığını hissetmeliyiz. 10 saniye uygulanması gerekiyor.

Boyun fıtığı

Bu hareketleri günde 2 defa 10 set şeklinde yapmamız yeterli.

Bir diğer önemli egzersiz de şu; bir taraftaki kaslar kasılırken diğer taraftaki kaslar gerilmeye başlıyor. Bu egzersizi de günde 2 kez ortalama 10 set şeklinde yapalım.

Egzersiz -4: Başımızı hafifçe sol tarafa doğru yavaşça yana doğru yatıralım ve sol omzumuzu yukarıya doğru kaldıralım. Kulağımızı omzumuza değdirmeye çalışırken diğer omzumuzu da yavaşça yere doğru bırakalım. 10 saniye kadar yapıp düzeltelim kendimizi.

Diğer tarafa doğru başımızı sağa doğru yatıralım ve sağ omzumuzu yukarıya doğru kaldıralım. Sol omzu yavaşça geriye doğru bırakalım. Bu hareketi de 10 saniye yapıp doğrulabiliriz.

Yüz yogası hakkında detayı bilgi almak isterseniz tıklayınız.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu