Reklam
Gebelik

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Reklam

Kadınlarda gebelik süresi merak edilen konular arasında yer almaktadır. Cinsel birliktelik sonrası gebelik hemen anlaşılmaz. Gebelik biyolojik aşamaların tamamlanması sonucu belirli olmaktadır. İlişki sonrası döllenmiş yumurta rahime ulaşır, rahim bölgesine yerleşir ve bu aşamadan sonra gebelik başlar.

Embriyonun rahime yerleşmesi sonrasında, anne adayı bedeni hCG hormonu salgılamaya başlar. Hormon kan dolaşımından idrara ilerler. Gebeliğin erken tespitinde, embriyonun rahime yerleşmesi sonucu pozitif sonuç elde edilebilir. Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Gebeliğin Belli Olma Süresi Nedir?

Gebelik testinden sonuç almak için hCG hormonu ölçülür. Embriyo yerleştikten sonra hCG hormonunun yeterli seviyede olması beklenebilir. Peki, gebelik ne zaman belli olur? Gebelik testleri kan ya da idrardan alınan örneklerle uygulanabilir. Hamileliğin kesinleşmesi adına kan ve idrar testinin sonuçları farklılık gösterebilir. Bu nedenle kesin sonuç için kan testi yapılması gerekebilir.

Seks Sonrası Hamile Kalmamak İçin Neler Yapılmalıdır? adlı yazı dizimize bakabilirsiniz.

gebe olduğum nasıl anlaşılır
gebe olduğum nasıl anlaşılır

Gebelik Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Cinsel ilişki sonrası spermlerin, yumurtalık bulunan vajina içerisine aktarılması sonucu döllenme gerçekleşir. Döllenmenin gerçekleşmesi için spermlerin, yumurtalık bölgesinden bırakılan yumurta hücresini döllemesi gerekmektedir. Her sperm döllenme ve gebelik için yeterli olmayabilir. Milyonlarca spermin aktarılması sonucu bazı spermler yumurtaya ulaşabilir.

Yumurtaya ulaşmayı başaran spermler arasında sadece 1 tanesi başarılı olabilir. Peki, gebelik ne zaman belli olur? Vajina içerisinde kalan spermlerin canlılık süresi 24–72 saattir. Döllenmenin 72 saatte dahi gerçekleşmesi mümkün olur. 4–5 gün içerisinde farklı bir süreç başlar. Bu süreç yumurtanın embriyoya dönüşmesi ve rahime tutunması sürecidir. Gebelik belirtileri bu süreç göz önünde bulundurulduğunda 14 günlük bir süreçte ortaya çıkmaya başlar.

hamile olup olmadığınızı öğrenin
hamile olup olmadığınızı öğrenin

Gebeliğin Belirlenmesi İçin İdrar Tahlili Ne Zaman Yapılır?

İdrar testinde gebelik hormonu olan hCG tespit edilir. Gebelik test kiti kullanımında en iyi süre embriyonun rahime yerleşmesinden sonraki 3–4 günlük süreçte tespit edilebilir. Genel itibari ile gebelik testleri ise beklenen regl tarihinin geçmesinden daha sonra sonuç vermesidir.

Hamile Kalmak İçin En İyi Seks Pozisyonları Nelerdir? adlı yazı dizimize bakabilirsiniz.

Gebelik Testinin Doğruluk Oranı Nedir?

Gebelik testlerinin daha doğru olarak çalışması adına süreler önemlidir. Peki, gebelik ne zaman belli olur? Bazen kitlerde meydana gelen silik durum hata payını gösterir.

Regl gününe göre test doğruluk oranları;

 • Regl tarihinden 3 gün önce oran %51
 • Regl tarihinden 2 gün önce oran %62
 • Regl tarihinden 1 gün önce oran %68
 • Regl tarihi gününde oran %74
 • Regl tarihinden 1 gün sonra oran %79
 • Regl tarihinden 2 sonra oran %85
 • ​​​​​​​Regl tarihinden 3 gün sonra %90
 • ​​​​​​​Regl tarihinden 7 gün sonra oran %96

Regl tarihinin beklenenden 10 gün sonrasında yapılan testlerde yanılma oranı oldukça düşüktür. İdrar testini etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar arasında su tüketimi ilk sırada yer alır. Sabah yapılan testlerin doğruluk oranı daha yüksektir. Peki, gebelik ne zaman belli olur?

Gebelik Belli Olma Zamanı
Gebelik Belli Olma Zamanı

Hamilelikte Hangi Ezgersiz Yapılmalıdır? adlı yazı dizimize bakabilirsiniz.

Gebeliğin Kan Tahlilinde Çıkması İçin Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebeliğin kan tahlilinde ortaya çıkmasında en önemli etken hCG gebelik hormonudur. Gebelikte 7–10. haftada hCG seviyesi en yüksek seviyede olur. Bu seviye zamanla düşer.

Kan tahlilinde yapılan gebelik testi;

 • Döllenme ile 9–10 gün
 • Embriyonun rahime yerleşmesi ile 3–4 gün
 • Beklenen regl tarihinden önce

Bu süreçlerde gebelik testi pozitif ve gerçek sonuç verir. Gebeliğin anlaşılması adına idrar gebelik test kitleri tek başına yeterli değildir. En doğru zaman en geç reglin gecikmesi ile yapılan testlerdir. Herhangi bir şüphenin olması durumunda ise cinsel birliktelikten 2 hafta sonra test yapılması önemlidir. Kan ve idrar tahlillerinde ortaya çıkan gebelik hormonunun doğru bilgi verebilmesi adına sıvı tüketmeden testin yapılması önemlidir.

Peki, gebelik ne zaman belli olur? Dolayısıyla gebelik testi yapılmadan önce sabah saatlerinde idrarın verilmesi testin daha sağlıklı çıkmasını sağlayacaktır. Gebeliğin kendini belli etmesi, belirtilerinin hemen ortaya çıkması, testin pozitif çıkması, birliktelik sonrası hemen beklenmemesi gereken durumlar arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu