Reklam
Genel

Vintage Ev Dekorasyonu Yapma Önerileri

Reklam

Son yıllarda karşımıza çıkan ve moda da dahil olmak üzere birçok sektörü etkisi altına alan vintage akımı ile beraber birçok alanımız da buna yönelik olarak değişim geçiriyor. Bunlardan biri de ev düzenlerimiz. “Vintage ev dekorasyonu nasıl yapılır? Vintage ev dekorasyonu için nelere dikkat edilmeli?” gibi sorular bu moda akımı sayesinde de oldukça fazla sorulmaya başlanmıştır. Peki nedir bu vintage?

vintage decor
vintage decor

Vintage dediğimiz kavram İngilizce karşılığındaki gibi retro, nostaljik gibi kelimelere karşılık gelmekte. Son yıllara baktığımızda büyük giyim firmalarını da etkisi altına almış bu akım ile beraber geçmişte moda olan fikirler günümüz ile harmanlandıktan sonra bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Bu kimi zaman bir hoodie olabileceği gibi kimi zaman da masa lambası olarak karşımıza çıkıyor.

vintage ev eşyaları
vintage ev eşyaları

Ev eşyalarında en öne çıkan vintage tasarım tipleri ise steampunk havasını da andırmakta olan ürünler. Geçmiş ile geleceğin bir harmanı gibi duran bu tip tasarımlar ile oldukça orijinal bir hava yaratılabilmekte.

Vintage Ev Eşyaları ve Vintage Ev Dekorasyonu Aksesuarları Nasıl Seçilmelidir?

Vintage ürünlerin en karakteristik özelliği esinlenildiği dönemim izlerini tamamen yansıtıyor olmasıdır. Canlı ve parlak renklerin nadiren yer aldığı bu tip tasarımlarda loş ortam yaratmak gibi fikirlere yönelik üretim olur. Tabi şu noktayı es geçememek de lazım; her eski ürün vintage değildir. 100 seneyi aşkın bir tarihe sahip eşya antika olarak adlandırılmalıdır.

vintage home design
vintage home design

Vintage ev dekorasyonu yapmak için ana parçaları eskitme mobilya tipinde tercih etmelisiniz. Böylece ana tema daha rahat bir şekilde ortaya çıkacaktır. Antika hissiyatı oluşturmak yerine daha mobil bir hava yaratmanın peşinde olun. Bu noktada sade renkleri tercih etmeye odaklanın.

Vintage Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır? adlı yazı dizimize göz atabilir bohem tarz ev dekorasyon fikirleri için mavili alana tıklayabilirsiniz.

ev dekorasyon fikirleri
ev dekorasyon fikirleri

“Bu dekorasyonu oluşturmak pahalı mı?” sorusunu sormanıza hiç gerek yok. Evinde biraz eski birkaç ürün var ise sadelik atmosferine yönelik yapacağınız birkaç dokunuş ile az maliyet ile çok karşılık bulabilirsiniz. Tasarım olarak esinlenmek isterseniz ise 20’li ve 50’li yıllar arasındaki ev içi resimlerine bakmanız yeterli olacaktır. Yeni mobilyalar almak yerine elinizdekileri o görsellerdekine benzer bir hale de getirmeniz mümkün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu