Reklam
Güncel Hayat

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer? Nasıl Atlatılır?

Reklam

Erkek kediler her zaman çiftleşmeye hazırdır. Dişi kediler kızgınlığa girer ve onların kızgın oluşları erkek kedinizi harekete geçirir. Peki, erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl geçer?

Erkek Kediler Yılda Kaç Kez Kızgınlığa Girer?

Bir erkek kedinin kritik kızgınlık dönemi genellikle Eylül-Mart arasıdır. Ancak tam olgunluğa erişmiş (tipik olarak 6-12 ay) bir erkek (erkek kedi) dişi kediyle izin verdiği her an çiftleşebilir.

Kedinin Kızgınlığa Girdiğini Nasıl Anlarız?

  • Kızgınlıktaki bir kedinin sesi normal miyavlamadan farklıdır. Acı çekiyormuş gibi aşırı seslendirme veya uluma. Erkek ve dişi kediler birbirlerine seslenir ve bu kulağa çok tuhaf gelebilir.
  • Dişiler flörtöz ve ekstra sevecendir. Sırtlarını büker, yerde ovuşturur ve yuvarlar. Kızgınlık dönemindeki erkek kediler de daha fazla ilgi ister ancak saldırgan ve talepkar olabilirler.
  • Yükseltilmiş arka kısım, kuyruğu bir yandan diğer yana hareket ettirir.
  • Bir eş bulmak için evin dışında olmaya hevesli  ve daha fazla dolaşabilir.
  • Kızgınlık dönemindeki erkek kediler, idrar püskürtme aktivitelerini hızlandıracak ve daha fazla kavgaya karışacaktır.
  • Kızgınlık dönemindeki dişi kedilerin kanaması nadir görülen bir durumdur.

Erkek Kedi Kızgınlık Döneminde Nasıl Sakinleştirilir?

Erkek kedinizi kısırlaştırın. Bu, bir erkeğin kızgınlık döneminde dişiler tarafından yapılan aramalara yanıt vermemesini sağlamanın en iyi yoludur.

Kedinizle birlikte oyun oynayın. Kediler bizden, insanlardan o kadar da farklı değiller: Cinsellik hakkında düşünmemenin en iyi yollarından biri, o kadar eğlenceli ve yorucu ki başka bir şey yapmaktır ki, “yaramazlık yapmayı” düşünemeyecek kadar yorgunsunuzdur. Oyun, kedi avlamak gibidir ve doğada kediler buna önemli miktarda zaman ayırır. Bu sürenin bir kısmını bile kedinizle oynamaya ayırabilirseniz, kızgınlık döneminde kediniz çok, çok daha sakin olacaktır.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi
erkek kedi kızgınlık döneminde nasıl sakinleştirilir

Kedinizin oyun alanını zenginleştirin. Yükseltilmiş alanlar (kedi ağaçları, raflar) ve saklanma noktaları (kutular, perdeler, bitkiler, kanepeler ve duvarlar arasındaki boşluklar) yaratın ve oyun fırsatları sağlayın (canlı toplar, sahte fareler, kapı girişlerine asılı oyuncaklar). Kedinize zengin, uyarıcı bir ortam sağlamak, doğal kedi dürtülerini uygun zaman ve yerlerde ifade etmesini sağlayacak ve bu da huzursuzluk ve uygunsuz davranışları azaltacaktır.

Bir erkeğin veya erkek kedinin kalbine giden en hızlı yol midesinden geçer. Ama cidden, eğer kediniz her zaman dolu bir kaseye uyanırsa, kendini beslemek için sıfır enerji harcar ve bu harcanmamış enerjiyi üreme ve çiftleşme amaçları için kullanabilir. Bundan dolayı, ödül mamaları hazırlayabilir ve planlanmış beslenme uygulanabilir.

Erkek Kedi Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi 4-7 gün arasındadır. Ancak bu süre kedi türlerine göre değişmektedir. Örnek verecek olursak, Van kedilerinin kızgınlık dönemi 4 günde biter. Bobtail cinsi kedilerin ise, 5 gündür.

Kedileri Kısırlaştırmanın Faydaları

Kedinizi kısırlaştırmanın birçok faydası vardır. Dişi kedilerde yumurtalıkları ve rahimleri alınır. Bu, ciddi bir rahim enfeksiyonu olan pyometra’yı önleyecektir. Kısırlaştırma ayrıca meme tümörü riskini azaltır ve bulaşıcı hastalıkların anneden yavru kedilere yayılmasını azaltır. Erkeklerde kastrasyon testis kanserini önler ve prostat kanseri riskini azaltır.

Kısırlaştırma ayrıca daha az istenmeyen yavru kedi ile önemli nüfus kontrolü sağlar. Ayrıca, kapı eşiğinde dövüşen, idrar püskürten ve ses çıkaran erkek kedileri ortadan kaldırır.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Geçer? Ne Yapılmalı?

Kedilerin Kızgınlık Dönemi ve Belirtileri

Evde Kedi Beslemek | Evde Kedi Bakımı

En Güzel Kedi İsimleri Nelerdir?

Kedilerde Fip Hastalığı Nedir? Fip Olan Kedi Ne Kadar Yaşar?

Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur? Kedi Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu