Reklam
Sağlık

Cabral Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Reklam

Cabral tabletleri fenidramin hidroklorürün (bir kas gevşetici, analjezik) aktif bileşenini içerir ve kas hasarı, soğuk algınlığı, romatizma, siyatik veya omurga veya intervertebral disk hastalığı nedeniyle boyun, bel için kullanılır. Arka bölgenin ense kısmı, bacaklar gibi vücudun çeşitli bölgelerindeki sertliği veya ani sertliği (spazm) gidermek için kullanılır. CABRAL nedir ilacı ayrıca su altı masajı veya fizik tedavi gibi diğer tedavileri desteklemek için de kullanılır.

Cabral Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Kas spazmı denince akla ilk gelen ilaç olan Cabral’ı kullanırken şu hususlara dikkat etmek gereklidir:

 • CABRAL tabletler ağrıyı hafifletme ve kas gevşetme özelliklerine sahiptir.
 • Daha önce ilacın etken maddesine alerjiniz varsa veya içeriğindeki diğer bileşenlere alerjiniz varsa; CABRAL ile tedaviye başlamamalısınız.
 • İlacı almaya başlamadan önce herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon yaşarsanız, lütfen doktorunuzu tam olarak bilgilendiriniz.
 • Bu ilacı kullandıktan sonra baş dönmesi ve uyuşukluk olabilir. Bu nedenle CABRAL nedir aldıktan sonra yaklaşık 1 saat dinlenmelidir.
Cabral Nedir? Ne İçin Kullanılır?
Cabral Nedir? Ne İçin Kullanılır?
 • CABRAL’ın hamilelik ve / veya emzirme döneminde kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Doktorunuz aksini söylemedikçe, hamilelik sırasında CABRAL kullanmayınız. Emziriyorsanız, bir doktora danışmadan CABRAL kullanmayınız.
 • CABRAL’ın sizi nasıl etkilediğini anlamadan, araç, araba, alet veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren işlerden kaçının.
 • Böbrek veya karaciğer hastalığı olan kişiler, bir doktora danışmadan CABRAL tabletlerini kullanmamalıdır.
 • Kas ağrısı çeken insanlar belirtilen şartları yerine getiriyorsa endişe etmeden Cabral ağrı kesici ilacı kullanabilir.

Cabral Nasıl Kullanılır?

CABRAL’ı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Tedavi sırasında lütfen doktorun talimatlarına uyunuz. Yanlış veya yanlış kullanılırsa hastalığınızın düzelmemesi, aksine sağlığınıza ciddi zararlar vermesi tavsiye edilir.

İlacın şu şekilde kullanımı doğru sayılmaktadır:

cabral ağrı kesici
cabral ağrı kesici
 • İlaç çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.
 • Yetişkinler için önerilen günlük CABRAL nedir dozu, günde 1 veya 2 tablettir günde 3 defa bu durum tekrarlanabilir.
 • Bütün ilacı yemeklerden sonra 1 bardak su ile yutunuz.
 • Mide rahatsızlığını önlemek için lütfen aç karnına almamaya dikkat edin.
 • Tabletlerinizi kırmayın, çiğnemeyin veya ezmeyin.
 • CABRAL ilacını kimseyle paylaşmayın.
 • Eğer alınması gerekenden çok daha yüksek dozda ilaç aldığınızı düşünüyorsanız, lütfen acil servisleri arayın ve destek alın.
 • Mide bulantısı, kusma ve uyuşukluk, CABRAL nedir aşırı dozunun semptomları arasındadır.

CABRAL’ı almayı unutursanız, hatırladığınız anda alınız. Bir sonraki ilacın zamanını hatırlarsanız, kaçırılan dozu atlayın ve ilacı planlanan sırayla kullanmaya devam edin. Unutulmuş bir doz için fazla ilacı yutmayınız.

Cabral Olası Yan Etkiler

CABRAL tabletleri ile tedavi sırasında veya ilacı aldıktan hemen sonra kurdeşen (ürtiker); nefes almada zorluk; yüz, dudak, dil veya boğazda şişme gibi bir veya daha fazla alerjik reaksiyon semptomunuz varsa, lütfen ilacı kullanmayı bırakın ve acil yardım isteyin. Mide rahatsızlığı, bulantı, halsizlik, uyuşukluk, dilde yanma hissi ve kaşıntı, CABRAL tabletlerinin geçici yan etkileridir. Bu yan etkiler varsa, bir doktora danışabilir ve ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Cabral ile Diğer İlaçların Etkileşimi

Bu ilacı tolbutamid içeren bir diyabet ilacı ile alırsanız kan şekeriniz düşecektir; CABRAL kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın. Bu ilacı varfarin sodyum ve antikoagülan ile beraber alırken kanama olursa, lütfen Cabral kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Cabral ilacını Diapam, Diazem, Diazepam, Lizan, Nerbium ve Zepam ile alırsanız ve koordine olmayan hareketler, nistagmus veya görme bozuklukları meydana geliyorsa, CABRAL kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Olası ilaç etkileşimleri açısından, CABRAL’ın ilaçlarla kullanılması zararlı olabilir veya yeterli etkinliği sağlayamayabilir. Bu nedenle, bir doktora danışmadan ilaçlarla CABRAL almaktan kaçının. CABRAL ile etkileşime giren diğer ajanlar da mevcut olabilir. Doktorunuza tedavi gördüğünüz ilaçların ve aldığınız diğer alternatif tıp yöntemlerinin tam bir listesini verin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu