Reklam
GebelikSağlık

Gebelikte Ihlamur İçilir Mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Reklam

Gebelikte ıhlamur içilir mi? Sorusu bebek bekleyen birçok kişinin araştırdığı bir konudur. Bu nedenle yazımız içerisinde ıhlamurun faydaları ve zararları hakkında bilgi vereceğiz. Hamilelik sürecinde annelerin beslenmeleri normal zamanları ile aynı değildir.

Genellikle bebeğe etki etmeyen ve sağlıklı olarak nitelendirilebilen besinler tüketilir. Hatta hamilelik süreci esnasında annelerin bazı besinleri tüketmesi zararlı olarak bile nitelendirilebilir. Hamileler kış günlerinde hastalıklara yakalanırlarsa ilaç kullanmamaları gereklidir.

Bebeğe zararlı olacağı gerekçesi ile ilaç kullanmak yerine de bazı bitkisel çayları kullanarak çözüm bulmaya çalışırlar. Ancak bitki çayları hekime danışılmadan kullanılmamalıdır. Hepsinin faydaları olabileceği gibi zararları da mevcuttur.

Gebelikte Ihlamur İçilir Mi? Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun faydaları araştırıldığı zaman birçok farklı seçenek yer almaktadır.

  1. Sindirim problemleri için ıhlamur tüketilmesi oldukça yaygındır. Özellikle hamilelik sürecinde sindirim sorunları yaşayan kadınlar için ideal bir çaydır. Yaygın olarak görülebilen mide yanması ve bulantısına iyi gelir.
  2. Sinir sistemini rahatlatır ve hamilelikteki stresi azaltır. Stresli ve sinirli bir hamilelik geçiren kadınlara tavsiye edilir. Ancak erken doğuma neden olabileceği için son 3 ay tüketilmemelidir.
  3. Ihlamurun en çok bilinen özelliği ise kan inceltici olarak etkisinin olmasıdır. Damar ve kalp problemleri yaşayan hamileler için kullanılabilirdir. Ancak kullanılmadan önce doktora danışılması gereklidir. Kanın inceltilmesi her hamile için uygun olmayabilmektedir. Hamileliğin son zamanlarında kullanılması kanamalar meydana getirebilir. Doğuma son 3 ay kala kullanımı kesilmelidir.
  4. Öksürüğü kesme konusunda birebirdir. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi zamanlarda kullanılabilir. Fakat yeteri kadar tüketilmesi gereklidir. Gereğinden fazla tüketilmesi zararlı olacaktır. Eğer boğazda öksürükten dolayı meydana gelen bir yara varsa geçmesini sağlar ve öksürüğü giderir.
gebelikte ıhlamur faydalı mı
gebelikte ıhlamur faydalı mı

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Ihlamurun Zararları Nelerdir?

Gebelikte ıhlamurun zararları da oldukça fazladır. Bu nedenle gebelikte süreci takip eden doktora danışılmadan tüketim sağlanmamalıdır. Doktor uygun görür ise belirli bir ölçüde kullanım sağlanabilir.

  1. Ihlamur hamilelikte uykusuzluk yaptığı için günün erken saatlerinde ya da geç saatlerinde içilmesi tavsiye edilmez. Hamilelikte dinlenme gerektiği için kullanılmamalıdır.
  2. Ihlamur içilirken içerisinde bal ya da şeker gibi tatlandırıcıların konulması kilo artışına neden olur. Kilo problemi olan hamileler için tavsiye edilmez.
  3. Vücut sıcaklığını yükseltir ve terleme problemi meydana gelir. Kişinin vücudu su kaybedeceği için yeniden su tüketilmesi sağlanmalıdır. Eğer kişi yeteri kadar su tüketemezse bu zararlı olur. Bu nedenle zararlı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu