Reklam
Sağlık

Vajinal Histerektomi Nedir, Nasıl ve Neden Yapılır?

Reklam

Vajinal histerektomi (rahim alma ameliyatı) anormal kanama, rahim sarkması, miyom ve kanser gibi hastalıklar sebebiyle yapılır. Rahim ameliyatı hakkında bilmeniz gereken birçok şeye sizler için bu içeriğimizde yer verdik.

İçindekiler

Vajinal Histerektomi Nedir?

Vajinal histerektomi, rahminizi (rahim) ve serviksinizi (rahminizin boynu) vajinanızdan çıkarmak için yapılan bir ameliyattır. Yumurtalıklarınızı çıkarmak da mümkündür, ancak genellikle yalnız bırakılırlar.

Vajinal Histerektomi Neden Yapılır?

 • Ağrılı kanama
 • Miyom
 • Kanser
 • Rahim sarkması

Vajinal Histerektomi Nasıl Yapılır?

Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır ancak çeşitli anestezi teknikleri de mümkündür. Operasyon genellikle yaklaşık 45 dakika sürer.

Vajinal histerektomi
vajinal histerektomi

Jinekoloğunuz vajinanızı muayene edecektir. Rahminizi ve serviksinizi çıkarabilmeleri için vajinanızın üst kısmında serviksinizin etrafında bir kesim yapacaklardır.

Gelecekteki sarkma riskini azaltmak için genellikle rahminizin destek bağlarını vajinanızın üst kısmına dikerler ve vajinanıza bir paket (büyük bir tampon gibi) yerleştirebilirler.

Vajinal Histerektomi’ye Alternatif Çözümler

 • Pelvik taban egzersizleri yaparak semptomlar iyileştirilebilir.
 • Ağır dönemler çeşitli hormonal olmayan ve hormonal oral (ağızdan) ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir. Diğer alternatifler arasında rahim içi sistem veya rahminizin kaplamasını çıkarmak veya tekrar büyümesini önlemek için ‘konservatif cerrahi’ yer alır.
 • Fibroidlerin boyutuna ve konumuna bağlı olarak, semptomları kontrol etmeye çalışmak için ilaç alabilirsiniz. Diğer tedaviler arasında sadece miyomları çıkarmak için ameliyat (miyomektomi) veya kan akışını azaltarak miyomları küçültmek (uterin arter embolizasyonu) yer alır.

Vajinal Histerektomi Ameliyatı Öncesi

 • Sigara içiyorsanız, sigarayı şimdi bırakmak komplikasyon geliştirme riskinizi azaltabilir ve uzun vadede sağlığınızı iyileştirecektir.
 • Sağlıklı bir kiloyu korumaya çalışın. Fazla kilonuz varsa, komplikasyon geliştirme riskiniz daha yüksektir.
 • Düzenli egzersiz sizi operasyona hazırlamaya yardımcı olmalı, iyileşmenize ve uzun vadeli sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olmalıdır. Egzersize başlamadan önce doktorunuzdan tavsiye isteyin.
 • Koronavirüs (COVID-19) aşısı olmadıysanız, iyileşirken COVID-19 ile ilgili ciddi hastalık riskiniz artabilir. Aşı yaptırmak istiyorsanız doktorunuzla konuşun.

Ne Kadar Sürede İyileşirim?

 • Jinekoloğunuz tıbbi açıdan yeterince formda olduğunuza karar verdiğinde, yani genellikle 1 ila 3 gün sonra eve dönebileceksiniz.
 • 2 hafta dinlenin ve hastanede size gösterilen egzersizleri yapmaya devam edin.
 • Doktorunuz yeterince iyi olduğunuzu söyledikten sonra işe dönebilirsiniz (çalışmanızın türüne bağlı olarak genellikle 4 ila 6 hafta sonra). 2 ila 3 ay sonra az çok normale dönmüş hissediyor olmalısınız.
 • Düzenli egzersiz, mümkün olan en kısa sürede normal aktivitelere dönmenize yardımcı olmalıdır. Egzersize başlamadan önce doktorunuzdan tavsiye isteyin.

Histerektomi Sonrası Cinsel İlişki

Cinsel ilişkiye girmek için 30 ila 45 gün geçmesi gerekir. Bundan önce cinsel ilişkiye girilmesi risklidir. Rahim alındıktan sonra kişi adet görmez. Ayrıca rahmi alınan kadın cinsellikten yine zevk alabilir.

Rahmi Alınan Kadın Kilo Alır Mı?

Araştırmalara göre, rahim alma ameliyatı sonrasında kadınların kilo alma riski arttığı ortaya çıkmıştır. Fakat bunun olması için birçok faktör etkilidir ancak herkes için geçerli değildir.

Rahim Alındıktan Sonra Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Olur?

 • Seksüel disfonksiyon
 • Ağrı
 • Kabızlık
 • Pelvik taban kaslarında zayıflık gibi problemler görülebilir.

Eğer 35 yaş altındaki kadınlar bu ameliyatı geçirdiyse, hipertansiyon, şeker hastalığı ve kalp hastalıklarında risk artabilir.

Rahim Ameliyatı Sonrası Korse Neden Kullanılır?

Karın germe, abdominal liposuction veya histerektomi gibi karın ameliyatları sonrası karnı örtmek için korse giyilir.

Rahmi Alınan Bir Kadın Menopoza Girer Mi?

Histerektomi esnasında hormon üretimi olan yumurtalıklara sahip kişilerin yumurtalıkları alınmadıysa menopoza girmez. Fakat tam tersi durumda menopoza girmek kaçınılmaz.

Rahim Ameliyatından Kaç Gün Sonra Banyo Yapılır?

Rahim alma ameliyatından sonra yaklaşık 1,5 ay duş şeklinde banyo yapılmalıdır. Sonrasında, normal yaşantınıza kaldığı yerden devam edebilirsiniz.

Vajinal Enfeksiyon Nasıl Geçer? Vajinal Enfeksiyona Ne İyi Gelir?

Menopozda Vajinal Kuruluk Nasıl Giderilir?

Vajinal Agenezi (Doğuştan Vajina Yokluğu) Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu