Reklam
Saç

Regl İken Saç Kesilir Mi? Adetliyken Saç Boyanır Mı?

Reklam

Regl iken neye dikkat edilmeli? Adetliyken saç boyanır mı? Adetli iken neler yapılmaz? Adetliyken saç boyamak caiz mi? gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

İçindekiler

Adet Olunca Ne Yenmemeli?

Bazılarımız için karamsar veya şişkin hissetmek, adet dönemimizin yaklaştığını gösteren bir işarettir. Kadınların %90’ından fazlası, adet dönemlerinden yaklaşık bir veya iki hafta önce ortaya çıkan şişkinlik, baş ağrısı ve kramplar gibi semptomları içeren adet öncesi sendromu veya PMS’ye sahip olduklarını söylüyor.

Ancak vücudunuza hangi yiyecekleri koyduğunuza dikkat ederek PMS semptomlarını azaltmanın yolları vardır. Bazı yiyeceklerden kaçınmanın, adet döneminiz boyunca kontrolden çıkma eğiliminde olan östrojen seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Diyetinizi adetinizden yaklaşık 2 hafta önce ayarladığınızdan emin olun.

 • Süt ve süt ürünleri, tuz, şeker, kırmızı et tüketimi azaltılmalı, sebze, meyve, kuru meyveler tüketilmeli
 • Beyaz et tüketilmeli
 • Sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalı
 • Çay, kahve asitli içecekler tüketilmemeli
 • Gündüz ve aşırıya kaçmamak kaydıyla çikolata tüketilmeli
Regl
regl iken neye dikkat edilmeli

Regl İken Neye Dikkat Edilmeli?

 • Yumuşak ve pamuksu ped kullanımına dikkat edilmeli
 • Adet döneminde tüyler alınmamalı
 • Ped değişimi zamanında yapılmalı
 • Genital bölgenin kuru ve temiz olmasına özen gösterilmeli
 • Tuvalet hijyenine önem verilmeli
 • Genital bölgenin temizliğine uygun ürünler kullanılmalı

Regl İken Saç Kesilir Mi?

Diyanet’e göre, bir kişi cünup, regl veya lohusa olup da gusül almadan saç ve tırnak kesmesinde ya da koltuk ve kasık temizliği yapılmasında herhangi bir mahzuru yoktur.

Adetliyken Saç Boyanır Mı?

Regl iken vücut fazla ısındığı için saç rengi kızılllanmalar olabilir. Bundan dolayı, bu dönemlerde özellikle koyu ve kahverengi tonlu boyalar yaptırmamaya dikkat edilmeli. Ancak regl iken saç rengini açmada ekstra işlemlere gerek olmadığı için platin sarısı, açık sarı gibi tonları yaptırılabilir.

Regl
adetliyken saç boyanır mı

Adet döneminde saç beyazlarını kapatmak için uygulanan boya işleminin işe yaramadığı bilinmelidir. Zira, ne kadar boyarsanız boyayın saç beyazlarını kapatmayacağı gibi saçın beyaz kısımlarında istenmeyen kızılıklara da neden olacaktır.

Bunun yanı sıra, regl döneminde saç boyası tutmuş olsa da kısa zamanda akması oldukça muhtemeldir. Ayrıca regl iken ve saç temiz olduğunda yapılan boya işlemi, saç derisinde yanma ve kaşıntıya neden olacaktır.

Adetliyken Saç Boyamak Caiz Mi?

Normal şartlarda abdest alırken vücutta yıkanması gereken hiçbir yerin kuru kalmaması gerekir. Özellikle oje gibi vücutta tabaka oluşturup suyun bedene ulaşmasını engelleyen şeylerin abdest öncesi çıkarılması gerekir. Ancak Saç boyası, kına gibi makyaj malzemeleri vücutta tabaka oluşturmadığı için ne abdeste ne de gusle engeldir.

Adetli İken Neler Yapılmaz?

Diyanet İşleri Başkanlığı fetvalarına göre, hayız(regl) durumunda olan kadınların namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’an okumak, gerekmediği sürece camiye girmek ve Kabe’yi tavaf etmek gibi ibadetlere regl süresince ara vermeleri gerekir. Ancak adetliyken istenilen her dua okunabilir ve kabir ziyaretinde bulunabilir.

Ayrıca regl iken cinsel ilişkiye girilmemesi fetvalar arasında yer almaktadır. Fakat adetliyken mast yapılması zararlı olmadığı gibi kan akışının daha rahat gerçekleşmesini sağlar.

Regl
adetli iken neler yapılmaz

Bunun yanı sıra, regl olan bir kadının denize veya havuza girmesi için regl döneminin bitmesini beklemeli. Ya da tampon kullanarak adetli olsa da denize veya havuza girebilirler.

Adet Kabı Nasıl Kullanılır, Adet Kabı Zararlı Mı?

Adet Geciktirici Hakkında Merak Edilen Her Şey

Adet Dönemi Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? 

Doğal Yöntemlerle Adet Söktürücü Bitki ve Besinler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu