Reklam
Genel

Ağaç Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Ağaç Dövme Modelleri

Reklam

Doğayla güçlü bağları olanlar için ağaç dövme modelleri, bunu onurlandırmanın harika bir yolu olacaktır. Ağaç dövmeleri kendi başlarına harika sanat eserleri olabilirler veya daha büyük bir resmin parçası olarak birleştirilebilirler.

Bazı belirli ağaçların arkasındaki anlamları öğrenmenin yanı sıra, sizlere ilham olabilecek ağaç dövme tasarımlarına göz atacağız.

İçindekiler

Ağaç Dövmeleri ve Anlamları

Kültüre bağlı olarak, farklı ağaç türlerinin anlamlarının birden çok yorumu vardır. Ağaç dövmesi yaptırmadan önce, hangi anlamlara geldiğini bilmenizi tavsiye ederiz.

ağaç dövmesi
ağaç dövmesi kol

Elma ağacı dövmesi anlamı

Elmalar, birçok dini gelenekte, genellikle mistik veya yasak bir meyve olarak görünür. Çift tabiatlı olabilirler: Havva Adem’in düşüşünde elma ağacının İncil’de kullanılması nedeniyle kötülüğü ve ayartmayı temsil ederler, ancak aynı zamanda bilgi ve öğrenmeyi de temsil ederler.

ağaç dövme
ağaç dövmesi erkek

Dişbudak ağacı dövmesi anlamı

Dişbudak ağaçlarının çapı çok büyük olabilir ve yüksekliği 200 metreden fazla olabilir. Bu tür bir büyümeyi desteklemek için gereken kök sistemini hayal edebilirsiniz. Ağırlığı, boyutu ve derin ve karmaşık kök sisteminin tümü metafor olarak çalışabilir. Dişbudak ağaçları da genellikle manevi öneme sahiptir ve tanrı(lar)a adak olarak veya manevi farkındalık veya aydınlanmanın sembolleri olarak kullanılır.

ağaç dövmesi
minimal ağaç dövmesi

Kavak ağacı dövmesi anlamı

Literatürde, irfan ve efsanede titreyen kavak yapraklarından birçok söz bulacaksınız. Bu ağaca aşina olan herkes onun rüzgarda dans ettiğini görmüştür. Druidler, doğa dansını izlemek için kavak korularına gittiler ve kavakları kehanet olarak kullandılar. Aspens, bir şeyin olumlu bir sonunu (korku veya şüpheyi yenmek, zorluğun üstesinden gelmek) sembolize eder, ancak aynı zamanda yas veya ağıt yakmayı da temsil edebilir.

ağaç dövme modelleri
bilek ağaç dövmesi

Kayın ağacı dövmesi anlamı

Pürüzsüz, gri kabuğu, kısa gövdesi ve geniş dalları olan sağlam ve etkileyici bir ağaç olan kayın, genellikle kayıp bilgeliğin ve ataların veya geçmişin bilgi ve öğretilerinin bir temsili olarak görülür. Kayın refah, bilgi veya sabır işareti olabilir.

ağaç dövme modelleri
sırta ağaç dövmesi

Huş ağacı dövmesi anlamı

Pek çok tıbbi özelliği olan bir başka pozitif ağaç, genellikle yeni başlangıçlar, yeniden doğuş, yenilenme ve arınma için kullanılır. Karakteristik beyaz kabuğuyla huş ağacı korunmak için kullanılıyordu: Yaz Ortası Arifesinde kötü şansı önlemek için kapıların üzerine dallar asılırdı ve 1 Mayıs’ta huş ağaçları kötülükten korunmak için paçavralarla süslenirdi. Geleneksel cadı süpürgesi huş ağacından yapılırdı.

ağaç dövmesi
ağaç dövmesi anlamı

Sedir ağacı dövmesi anlamı

Sedir ağacına binlerce yıldır saygı duyulmuştur, ağacı kutsal yapılara kapılar yapmak için kullanılmış ve arındırıcı arınma ritüellerinde yakılmıştır. Ağacın tanrıları barındırdığı ve daha yüksek alemlere geçiş yolu olarak hizmet ettiği düşünülüyordu.

ağaç dövme
ağaç dövme anlamı

Selvi ağacı dövmesi anlamı

Mısırlılar mumyaları korumak için selvi kullandılar ve Yunanlılar ve Romalılar ölüleri gömmek için tabut veya çömlek yapmak için kullandılar ve ayrıca selvi dallarını ölüleriyle birlikte gömdüler. Müslümanlar ve Hristiyanlar, kötü ruhları kovmak için mezarlıklara selvi diktiler. Koruyucu yönü olumlu olmakla birlikte selvi yas, ölüm ve kederi de temsil eder.

ağaç dövmesi
ağaç dövmesinin anlamı

İncir ağacı dövmesi anlamı

Bir incir yaprağı, muhtemelen Adem ve Havva’nın bilgi ağacından yedikten sonra çıplaklıklarını gizlemek için incir yapraklarını kullandıkları İncil hikayesinden kaynaklanan, utanç verici veya nahoş bir şeyin mecazi olarak örtülmesi için kullanılır. Birçok resim ve heykel, konularının cinsel organlarını örtmek için incir yaprakları kullanır. Bu nedenle, uzun ömürlülüğü ve bolluğu ile tanınan incir ağaçları, doğurganlığı veya onu saklama çabasını temsil edebilir, ancak aynı zamanda bir utanç eksikliğini de temsil edebilir.

ağaç dövme
kuru ağaç dövme

Kızılcık ağacı dövmesi anlamı

Narin çiçekleri ve kokusuyla ödüllendirilen ve sert ağacıyla tanınan kızılcık, kayıtsızlık ve ilgisizliği temsil ettiği söylendiği için dövme için ilginç bir seçimdir.

Alıç ağacı dövmesi anlamı

Pozitif ağaç sembollerinden bir diğeri, bunlar memnuniyet, mutluluk ve gelecek için umutla ilgilidir.

Fındık ağacı dövmesi anlamı

Genellikle kadınsı ve doğal olarak düşünülür, bilgeliği veya gizliliği temsil edebilirler.

Defne ağacı dövmesi anlamı

Çoğunlukla azim, zafer ve kahramanlığı simgeleyen olumlu bir ağaç olmakla birlikte, aldatmanın simgesi olarak da görülebilir.

Ihlamur ağacı dövmesi anlamı

Evlilikle yakından bağlantılı olan bu ağaçlar tek eşliliği ve aşkı simgeler.

Akçaağaç dövmesi anlamı

Dengeyi, uyumu ve görevi sembolize etmek için kullanılır.

Meşe ağacı dövmesi anlamı

Keltler meşe ağaçlarını kutsal şeyler olarak onurlandırdılar ve “meşe kapısını açarak” farklı psişik alemlere erişebileceklerine inandılar. Meşe dayanıklılığı, gücü, dayanıklılığı, özgürlüğü ve cesareti temsil eder.

Kavak ağacı dövmesi anlamı

Negatif olarak görülebilen, genellikle ölüm, cenaze ve yas ile ilişkilendirilen bir ağaçtır.

Ceviz ağacı dövmesi anlamı

Yerli Amerikalılara göre ceviz ağaçları netlik ve odaklanmanın simgesidir.

Söğüt ağacı dövmesi anlamı

Özgürlük, şifa ve kayıp aşk. Ayrıca daha mistik anlamlar kazanırlar ve sihrin, içsel görüşün ve rüyaların sembolleri olarak görülebilirler.

Porsuk ağacı dövmesi anlamı

Bazılarına göre bu ağaç olumlu, diriliş ve yeniden doğuş belirtileri gösteriyor, ama aynı zamanda üzüntü ve dindarlığın olumsuz bir yanı da var.

Sarmaşık Dövme Modelleri

Zeytin Dalı Dövme Anlamı ve Modelleri

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu