Reklam
Sağlık

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Reklam

Arılar dünyamız için son derece önemli ve yararlı canlılardır. Buna rağmen hemen hemen her insanda arı korkusu vardır. Bunun nedeni arının iğneye sahip olması ve insana saldırdığı takdirde ciddi zararlar verebilmesi. Bir çok kişi arı sokması sonrası ne yapacağını bilmiyor. Peki arı sokması nasıl anlaşılır? Arı sokmasına ne iyi gelir? işte cevaplar…

Zehirli olmasa bile bizi tedirgin edebilen arıların iğnesinde bulunabilen zehirli sıvı sayesinde zarar gören binlerce belki de milyonlarca insan vardır. Ancak her arı iğneye sahip değildir. Yalnızca dişi arılar ve işçi arıların iğnesi bulunur. Ayrıca arılar sadece savunma mekanizması harekete geçtiği takdirde sokarlar. Peki arı tarafından sokulduğumuz takdirde ne yapmamız gerekir? Nasıl bir ilk yardım uygulamalıyız?

İçindekiler

Arı Sokması Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak söyleyecek olursak arı soktuğu takdirde ilk olacak olay şişkinlik, ağrı ya da acıdır. Zehir kesesinde bulunan zehri aynı keseye bağlı olan iğnesinden insan vücuduna akıtmış olur. Eşek arılarının bal arılarına göre daha etkili zehirleri vardır.

arı sokması alerjik reaksiyonları
arı sokması alerjik reaksiyonları

Her insanın bünyesi ve bağışıklığı farklı olduğu için zehir, herkeste aynı etkiyi göstermez. Bazı insanlar fazla etkilenirken bazıları da hafif bir süreç geçirir. Ayrıca arı sokması alerjisi denen bir olay da vardır.

Arı Sokması Sonrası Hafif Reaksiyon

 • Ciltte hafif bir kızarıklık
 • Sokulan yerin şişmesi

Arı Sokması Sonrası Orta Reaksiyon

 • Aşırı kızarıklık
 • Zamanla inmesi gereken şişlik ertesi gün daha çok şişmesi

Arı Sokması Sonrası Şiddetli Alerjik Reaksiyon

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Zor nefes alıp- verme
 • Kaşıntı ve Şişlik
 • Boğaz ve dil şişikliği
 • Bayılma

arı sokması tedavisi

Arı Sokmasına Ne iyi Gelir?

Arı sokmasına evde uygulayabileceğiniz ilk yardımlar elbette mevcuttur. Ancak bunlar hafif arı sokmalarında yeterli olacaktır. Öncelikle yapmanız gereken soğuk pres uygulamak; arının soktuğu bölgeyi soğuk su ile yıkayın ve buz koyun.

İkinci seçenek yoğurt sürmek; yoğurt ağrıyı geçirmek açısından oldukça etkilidir. Acıyı azaltır.

Soğan, tercih edebileceğiniz seçenekler arasında. Soğanı ikiye bölüp arının soktuğu yere koyun, böylece şişkinlik azalır ve varsa kaşıntıyı geçirir.

Sarımsak diğer bir tercih. Soğanla aynı etkiyi gösterir ve acıyı alır.

Maydanozu dövüp şişkinliğin üzerine koyabilirsiniz, etkili bir çözümdür.

arı sokması sonrası ne yapılmalı
arı sokması sonrası ne yapılmalı

Lavanta yağı zehrin etkisini azaltıcı özelliğe sahiptir. Üzerine sürüp bekleyin. Oluşan iltihap için su ve karbonatı karıştırıp şişkinliğe sürün. İltihabı kurutucu etkiye sahiptir.

Elma sirkesi de deneyebileceğiniz seçeneklerden biri. Bir pamuk yardımıyla arının soktuğu bölgeye sürerseniz acıyı azaltır.

Son olarak bal sürmek zehrin etkisini azaltır ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu yazdıklarımız her evde bulunabilecek gıdalarla yapılan pratik yardımlardır.

Arı Sokması Nasıl Tedavi Edilir?

Arı sokması belirtileri sonrasında evde bulunan ilk yardımlardan ziyade medikal destek de almayı düşünebilirsiniz.

Ancak etkiyi ilaçlarla yok etmek istiyorsanız birkaç krem önerisi verebiliriz. Şişlik ve kaşıntıya iyi gelen kremler mevcuttur ancak yine de doktor kontrolünde kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu kremler:

 • Temetex Forte Krem: Hem reçeteli hem de reçetesiz alınabiliyor. Arı sokması etkisini azaltmaya yardımcı olan bu krem yanma, kaşıntı, şişlik, ağrı gibi sorunları gidermeye yardımcı olur. Kremi sürmeden arının iğnesinin deriden çıkarılmış olması gerekiyor. Günde bir kere sürmeniz yeterli olur.
 • Sistral Krem: Sadece reçete ile verilen bir kremdir. Etken maddesi sayesinde çok hızlı bir iyileşme gerçekleşir. Yan etkileri olabileceği için doktor kontrolünden sonra verilir.
 • Solerat Krem: Bir diğer reçeteyle alınan kremdir. Antialerjik ve anestezik özelliğe sahip olması nedeniyle oldukça etkilidir. Kısa sürede şikayetleri ortadan kaldırır.

Arı sokmasına ne iyi gelir? dediğimizde bunları yaptığınız takdirde şişkinlik genellikle 1 gün sonra azalır ya da geçer. Ancak unutulmamalıdır ki bu kişiden kişiye değişen bir olaydır. Vücudunuzun hassasiyetine bağlıdır. Etkiler 24 saatten fazla sürerse doktora görünmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu