Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer?

Reklam

Ayakkabı kokusu çok yaygın bir sorundur. Can sıkıcı olabilir; ayaklarınız ne kadar temiz olursa olsun, yine de kötü kokusu oluşmasına neden olurlar. Ve bu da sizi “Ayakkabı kokusunu nasıl giderebiliriz?” diye sormaya zorlayabilir.

Yüzler ve kollardan farklı olarak, çoğu ayak tüm gün ayakkabılarla kaplıdır. Bu olduğunda, ayaklar havalandırılmaz ve içerdiği ter ve sıcaklık, bakteriler için üreme alanı haline gelir. Bu bakteri ayaklarınızda, çoraplarınızda ve en sevdiğiniz ayakkabıların her yerinde yaşar.

Bazılarının ayaklarının neredeyse hiç kokusu olmaz, bazılarının ise aşırı kötü kokar. Bunun nedeni, bazı insanların daha fazla terlemesi ve bakterilerin üremesini teşvik eden koşulları sağlamasıdır. Bu tür bakteriler zararlı olmasa da kalıcı bir koku bırakabilirler. Ayrıca ayak hijyeni tam anlamıyla doğru yapılıyor olsa dahi ayaklarda bulunan ter bezi nedeniyle kötü kokunun oluşmasına yol açabilir.

Ayakkabının Kokusu Nasıl Giderilir Evde Çözüm

Ayakkabı kokusunu yok etmek için birkaç doğal çözümümüz var. Hangisinin sizin için işe yaradığını görmek için bu ipuçlarından ve püf noktalarından bazılarını kullanın.

Ayakkabı kokusu
ayakkabı kokusunu ne geçirir
 • Karbonat ayakkabı kokusu gidermede etkili doğal yöntemlerden biridir. Geceden ayakkabınızın içine karbonat serpiştirin ve sabah giymeden önce ayakkabıyı silkeleyin.
 • Ayakkabı kokusu giderme konusunda bazı doğal bitkiler işe yarayabilir. Özellikle adaçayı, lavanta, portakal ya da greyfurt kabuklarını geceden ayakkabınızın içine yerleştirmeniz takdirde, kötü kokuları önlemiş olursunuz.
 • Bebek pudrası hem terlemeyi azaltır hem de ayakkabı kokusunu giderir. Ayakkabınızın içerisine yine geceden pudra dökün, aynı şekilde ayakkabınızı giymeden önce ayaklarınıza bir miktar pudra dökmek etkili olacaktır.
 • Koku giderici yağ olarak bilinen çay ağacı yağından birkaç damla ayakkabınızın içine döküp yardım alabilirsiniz.
 • Sirkeli su ayakkabı kokusunu gidermede etkili olan bir başka yöntemdir. Boş bir spreyin içerisine hazırladığınız karışımı koyup çalkalayın ve ayakabı içerisine püskürtün. Eğer sirke kokusu sizi rahatsız ederse, güzel kokusu olan bitkilerden yararlanabilirsiniz.
 • Ayakkabınızın içerisine kağıt havluya sarılmış ve top haline getirilmiş bir avuç kadar talaşı yerleştirip yaklaşık 1 gün bekletmeniz halinde kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.
 • Poşet çayı kullandıktan sonra çöpe atmadan önce bir kere daha düşünün. Zira, ayakkabı kokusunu gidermede kullanabileceğinizi bilmeniz gerekir. Makasla küçük bir kesik attığınız çay poşetini ayakkabınızın içerisinde 1 gece boyunca bekletmeniz yeterli olacaktır.
 • Bir kabın içerisine koyduğunuz Türk kahvesini kötü kokan ayakkabınıza yerleştirin ve 1 gece bekletin. Koku emici özelliği sayesinde kahve işe yarayacaktır.
 • Ayakkabı kokusu için önerebileceğimiz doğal yöntemlerden sonuncusu ise çiğ patates dilimleri ile kokuyu gidermektir. Ayakkabının içerisine koyduğunuz patateslerin altına ince peçete koyup 1 gece bekletin. Sabah birkaç saat havalandırıp giyebilirsiniz.

Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Ayakkabı kokusu, sıcak ve nemli olduğu yerde büyüyen bakteri ve mantarlardan gelir. Terli ayakkabıların tam da sevdikleri yerdir. Bakterilerin birikmesini ve ayakkabı kokusunun giderilmesi için aşağıdaki stratejileri deneyin.

Ayakkabı kokusu
kokan ayakkabılar için ne yapılır
 • Ayaklarınız ne kadar terlerse, ayakkabınızın içerisinde istenmeyen kokuları almanız bir o kadar fazla olur. Bunu önlemek için ter emici özelliği olan ve terletmeyen çoraplar giymenizi tavsiye ederiz.
 • Ayakkabının tabanları ayağı terletip kokunun ayakkabıya sinmesine neden olabileceğinden, doğru ayakkabı seçimi yaptığınızdan emin olun.
 • Yıllardır aynı tabanlıkları giyiyorsanız, muhtemelen onları değiştirme zamanı gelmiştir. Ayakkabı tabanlıkları eskimiş ve yıpranmış ise, koku oluşmasına daha müsaittir. Özellikle sedir ağacından yapılmış tabanlıklar tercih ederek, kötü kokuların önüne geçebilirsiniz.

Ayak Kokusu Neden Olur? Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusuna Kesin Çözüm

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu