Reklam
Güncel Hayat

Buzdolabı Kokusu Neden Olur? Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Reklam

Dayanamadığımız tüm işlerin arasında, buzdolabını temizlemek listenin başında olmalı. Zaman alıcı, rahatsız edici ve bir süredir ertelediyseniz, oldukça iğrenç olabilir. Peki, buzdolabı kokusu nasıl geçer?

İçindekiler

Buzdolabı Kokusu Neden Kaynaklanır?

Buzdolabınızın kapısını açtığınızda hoş olmayan bir koku ile karşılaşmak hoş bir deneyim değildir. Kötü kokuların çeşitli nedenleri olabilir. Hem bakterilerin yayılmasını önlemek hem de dolabınızda oluşmuş olabilecek arızaları tespit etmek için erken önlem almak önemlidir.

Buzdolabı Temiz Değildir

Buzdolaplarında kötü kokuların bir numaralı nedeni, buzdolabının iç kısmında yemek artıklarının bulunmasıdır. Bu nedenle buzdolabınızı düzenli olarak temizlemeniz önemlidir ve bu ideal olarak her yiyecekle doldurmadan önce yapılmalıdır. Buzdolabının içini tamamen boşalttıktan sonra, beyaz sirkeli bezle buzdolabını temizleyin. Kapı contalarını, tutamağın içini ve çekmecelerin köşeleri gibi yiyecek parçalarının kalabileceği tüm küçük köşeleri temizlemeyi unutmayın.

Buzdolabınızın yüzeylerini herhangi bir türde ağartıcı veya zehirli deterjanlarla temizlemeyin. Bu gibi yutulmaması gereken ürünler gıda maddeleriyle temas ederek plastik parçalara zarar verebilir veya sararabilir.

Küflenme Vardır

Küf her türlü ortamda birikebilir ve özellikle rutubeti sever. Gıda maddelerini kontamine edebilir ve her zaman çıplak gözle hemen görülmez. Bu nedenle, son kullanma tarihi geçer geçmez veya son kullanma tarihi geçtiğinde ürünleri her zaman çöpe atmak önemlidir.

Buzdolabı Sıcaklığı Ayarlanmamıştır

Buzdolabınızdaki kötü koku ve bakteri oluşumuyla mücadele etmek için yapılacak ilk şeylerden biri, dolabın sıcaklığını kontrol etmektir. Buzdolabınız yeterince soğuk değilse, içindeki yiyecekler gerektiği gibi korunamaz ve hızla küflenebilir. Gıdalar, salmonella gibi tehlikeli bakterilerle bile kontamine olabilir. Sıcaklık çok düşükse, oluşabilecek don nedeniyle nemli bir koku yayılabilir.

Buzdolabı kokusu
buzdolabı kokusu nasıl geçer

Buzdolabı termostatının düzgün çalışıp çalışmadığını (çok soğuyorsa) kontrol etmek için termostat ampulünü yuvasından çıkarın, termostatik sensörün ucunu içinde buz küpleri olan çok soğuk bir bardağa koyun ve termostat ayarını kullanarak ayarlayın. Açamazsanız, muhtemelen değiştirmeniz gerekecektir. Ohmmetre modunda bir multimetre kullanarak açık veya kapalıyken termostatı süreklilik açısından test ederek de kontrol edebilirsiniz.

Buzdolabının Buzunun Çözülmesi Gerekiyor

Buzdolabının buzu düzgün bir şekilde çözülmezse, biriken buz, çalışmasını bozabilir: cihazın içindeki sıcaklık artık eşit ve tutarlı değildir, bu da soğuk zincirin artık korunmadığı anlamına gelir. Buzdolabınızın evaporatöründeki buz tabakasının 2 mm’den daha kalın olmadığını ve cihazın iç arka duvarına homojen bir şekilde dağıldığını kontrol edin. Eğer durum böyle değilse ya termostatınız çok yükseğe ayarlanmıştır ya da kapı kapalıyken kapı contası tam ve düzgün oturmuyordur.

Buzdolabı kokusu
buzdolabı kokusu

Ayrıca, kapı kapalıyken ışığın açık kalmadığından emin olun: ışık, sıcaklık sorunlarına neden olacak kadar ısı yayar (buzdolabının çok soğuk olması veya aşırı buzun oluşması gibi). Işığın düzgün bir şekilde çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için yapabileceğiniz bir şey, kamera kaydı olan bir akıllı telefonu buzdolabının içine yerleştirip kapıyı kapatmaktır.

Kompresör Arızalı Olabilir

Buzdolabınızdan yanık veya sıcak kokusu mu alıyorsunuz? Kompresör (motor) düzgün çalışmıyor olabilir. Aşırı ısınmasını önlemek için, buzdolabınız ile duvar arasında birkaç inç boşluk olduğundan emin olun. Kuru bir bez ve yumuşak bir fırça kullanarak kompresör ve kondansatör (siyah ızgara) üzerinde ve çevresinde birikmiş olabilecek tozu düzenli olarak temizlemek iyi bir fikirdir. Ek olarak, motora takılı kutudan plastik kokusunun gelmediğini kontrol edin. Varsa, kapağı çıkarın ve marş rölesinin durumunu kontrol edin. Bu alanı temizlemeden önce daima buzdolabın kablosunu fişten çekmeyi unutmayın.

Fan Bozulmuş Olabilir

Buzdolapları, motoru serin tutan ve kondenser etrafındaki hava sirkülasyonunu iyileştiren fan sistemleriyle donatılmıştır. Fanın kendisi kondensere yakın konumlandırılmıştır. Çalışmazsa, kondansatör aşırı ısınabilir ve buzdolabı artık yiyecekleri uygun şekilde muhafaza edecek kadar soğuma işlemini gerçekleştirmeyecektir.

Buzdolabının Kokusu Nasıl Giderilir?

Kokuyu gidermeden önce buzdolabının fişini çekin ve içindekileri dışarı çıkarın. Buzdolabın içini de karbonatlı su karışımı ile silin. Buzdolabı bozulmuş et kokusu nasıl giderilir? Buzdolabında oluşan kötü kokuları gidermek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Buzdolabı kokusu
buzdolabı kokusu nasıl giderilir ekşi
  • Elma sirkesi ile su karışımı hazırlayarak buzdolabının içini temizleyebilirsiniz.
  • Bir miktar karbonatı küçük bir kaba koyup buzdolabınıza koyun. Bu uygulama oluşan kötü kokuları gidermeye yardımcı olacaktır.
  • Bir parça pamuğa damlatılmış vanilyayı bir bardak suyun içine atın. Bu bardağı buzdolabına yerleştirin. Böylelikle, kötü kokular gidecek gibi buzdolabını her açışınızda vanilya kokusunu alacaksınız.
  • Bir kase yulaf ezmesini buzdolabında bekleterek kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.
  • Bir tam limonu dilimleyip buzdolabı rafına yerleştirin. Kötü kokuları anında emecektir. Ancak etkisini uzun süre görmek istiyorsanız, limon dilimlerini sıklıkla yenileyin.
  • Küçük bir kaseye koyduğunuz kahve çekirdekleri de kötü kokuyu emmeye yardımcı olur.
  • Buzdolabındaki istenmeyen kokuları gidermek için ilk akla gelen yöntem bir çay bardağı sütü buzdolabına yerleştirmektir.
  • Çay posasını bir kaba koyun ve buzdolabına bu kabı yerleştirin. Üzerine limon dilimleri de koyarsanız, koku emme etkisi daha da artacaktır.
  • Buruşturulmuş bir parça gazete kağıdı da buzdolabındaki kötü kokuları gidermeye yardımcı olacaktır.
  • Toz Türk kahvesi ile 1 kaşık pirinci bir kaseye koyup buzdolabına bu kaseyi yerleştirin. Ertesi gün buzdolabındaki kokulardan eser kalmayacaktır.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu