Reklam
GenelSağlık

Bebek ve Çocuklarda Diş Sararması Neden Olur?

Reklam

Bebeklerde ve çocuklarda diş sararması birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Yetersiz beslenme, diş fırçalamayı ihmal etme gibi nedenler bu sarılığa sebep olabilmekte iken dişler çıkar çıkmaz da sarılaşabilmektedir.

İçindekiler

1 Yaş Bebeklerde Diş Sararması Neden Olur?

Bebeklerde ek gıdaya geçişle birlikte dişlerde bakteri birikimi artar. Diş fırçalamanın ihmal edilmesi dişlerde sarılığa yol açabilir. Bebeklerde dişler çıkmaya başladığı andan itibaren uygun bir diş fırçası ve diş macunu ile temizlik sağlanmalıdır. Diş fırçasının dikkatli bir şekilde kullanılması dişlerin düzgün çıkması için de dikkat edilmesi gereken bir husustur. 1 yaşından itibaren diş hekimi kontrolü aksatılmamalıdır.

Bebeklerde Diş Sararması Neden Olur?

Bebeklerde dişlerin sarı veya sarıya yakın renkte çıkması diş minesindeki sorunlardan ya da anne babadan gelen kalıtsal bir nedenden kaynaklanmış olabilir. Bazı bebek ve çocuklarda ise diş minesinin daha hassas olması nedeniyle eğer diş fırçalamaya özen gösterilmezse dişlerde renk değişimi, sararma ve çürüme daha kolay olabilmektedir.

Diş sararmasının yanı sıra çocuklarda sıkça karşılaşılan bir durum ise dişlerde görülen siyah lekeleşmedir. Bir çok ebeveyn bu durumu çürük sanarak diş hekiminin yolunu tutsa da multivitamin takviyeleri ve demir preparatları çocukların dişlerinde geçici olarak siyahi lekelenmeler meydana getirebilmektedir.

Süt Dişi Sarartır Mı?

Özellikle bebek ve çocuklara uyumadan önce süt verildiği fakat uyumadan önce dişlerin fırçalanmadığı gözlenmektedir. Sür, çikolata, şeker vb. gıdaların tüketilmesi sonrasında dişlerin temizlenmemesi başlarda sarımsı lekelere yol açarken zamanla bu durumun sık tekrarlanır hale gelmesi dişlerin çürümeye doğru evrilmesine neden olur.

bebeklerde diş sararması neden olur
bebeklerde diş sararması neden olur

Bebeklerde Ani Diş Sararması Neden Olur?

Diş çıkarma sürecinde bebeklerde özellikle de yetersiz beslenme durumu söz konusuysa dişlerde ani sararmalar gözükebilmektedir.

Bebeklerde Diş Sararması Nasıl Geçer?

Bebeklerde diş sararması varsa mutlaka diş temizliğine daha da özen gösterilmelidir. Sararan dişler çürümeye bir işaret olabileceği için mutlaka bir diş hekiminden randevu alınmalı ve diş muayeneleri aksatılmamalıdır.

çocuklara diş fırçalama alışkanlığı
çocuklara diş fırçalama alışkanlığı

Çocuklarda Diş Sararması Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde görülen diş sararmasının başlıca sebepleri arasında çay, kahve ve sigara bulunur. Bu ürünlerin tüketimini minimum düzeyde tutmak sararmaların oluşmasını engellemekte yardımcı olacaktır. Çocuklarda şeker, çikolata gibi tatlı hazır gıdaların tüketimi de diş sararmaları ve çürümelerine sebebiyet verebilmektedir. Düzenli diş fırçalama ile dişlerdeki sararmalar ve lekelenmelerin de önüne geçmek mümkün.

Dişlerdeki sararmalar için bir diş hekimine başvurarak diş beyazlatma tedavisinden faydalanabilirsiniz. Evde diş beyazlatma yöntemleri olarak bahsedilen karbonat, limon suyu ve tuz gibi aşındırıcı maddeler diş minesine zarar verebildiği için diş hekimleri tarafından tavsiye edilmemektedir. Dişlerinizdeki her türlü problem için ilk önce bir diş hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Bir çok ebeveyn çocuklara geç yaşlarda diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için çabalamaktadır. Halbuki 6-8 aylık bebekken diş temizliğine başlanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu zamanlarda temiz bir tülbent yardımıyla gece yatmadan önce dişlerin yüzeyini hafif bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Ortalama 3 yaşına geldiğinde ise çocuklara uygun diş fırçası alarak, rutin oluşturmaya başlayabilirsiniz.

  • Çocuğa diş fırçasını verirken bir yandan sizin de rol model olarak dişlerinizi fırçalamanız sizi örnek almasına yarayacaktır.
  • Marketten kendi diş fırçasını beğenisine uygun olarak seçmesini sağlayın. Beğenmiş olduğu diş fırçası ile rutine daha kolay adapte olacaktır.
  • Evde çocuklar için oluşturduğunuz panonuz var ise veya buzdolabı üzerine yapışkanlı kağıt desteği ile fırçaladıkça tik atabileceğiniz bir çizelgeyi çocuğunuzla oluşturabilirsiniz.
  • Ortalama 1,5-2 dakikadan oluşan sevdiği bir şarkıyı diş fırçalama esnasında dahil ederek, ne kadar sürede dişlerini fırçalayabileceğini çocuğunuza aşılayabilirsiniz.

Sağlıklı günler 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu