Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Diş Beyazlatma Bandı İşe Yarıyor Mu?

Reklam

Dişlerimizi beyazlatmak için beyazlatma etkili diş macunları satın alır dururuz. Bunların yanında, doğal yollarla diş beyazlatma yöntemlerini tercih edenler de var. Ayrıca diş beyazlatma aparatları da yer alıyor. Özellikle diş beyazlatma bandı son zamanlarda oldukça revaçta. Ancak ne kadar etkili?

İşte sizler için bu yazımızda, diş beyazlatma bandının ne olduğu, nasıl kullanıldığı ve zararlarına kadar değineceğiz.

 

Diş Beyazlatma Bandı Nedir?

 

Genellikle şeffaf olan diş beyazlatma bantları, hem alt hem de üst dişlere özel olarak üretilen bantlardan oluşuyor  ve paketli olarak piyasalarda yer alıyor.

Bu bantların dişlere yapıştırılan yüzeylerinde diş beyazlatıcı etkiye sahip maddeler yer alıyor. Doğru kullanıldığında diş beyazlatma etkisi olduğu iddia ediliyor.

Diş Beyazlatıcı Bant Kullanımı

 

Markadan markaya ürünlerin kullanımı farklı olsa da genel anlamda aynı kullanım söz konusudur. Yine de ürünü kullanmadan önce kullanımına ve yan etkisi olup olmadığına dair içerik bilgisini iyice okumanızı tavsiye ederiz.

 

Diş beyazlatma bandı
Beyazlatıcı diş bandı kullanımı

 

Diş beyazlatma bandı kullanımı şu şekildedir;

  • Öncelikle dişlerimizi kendi diş macunumuzla güzelce fırçalayalım ve yaklaşık 30 dakika bekleyelim.
  • Ardından, diş beyazlatma bantlarını hem alt hem de üst dişlerimize yerleştirelim. Bantların dişinizde ne kadar süre kalacağına dair bilgiyi, satın aldığınız marka kutusuna göz atarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca kutuda yer alan süreyi aşmamaya dikkat ediniz.
  • Süre dolduktan sonra bantları çıkarıp ağzımızın içini bol su ile durulayalım. Sonrasında tekrardan dişlerimizi fırçalayalım.

Diş Beyazlatma Bandının Zararları

 

Diş beyazlatma adına yapılan uygulamaların birtakım zararları mevcut.  Bu işlem ister özel diş kliniğinde gerçekleşsin isterse sizler evde diş beyazlatma tekniklerini kullanın. Genellikle yanlış uygulama sonrası bazı zararlar söz konusu.

 

Diş beyazlatma bandı
Beyazlatıcı diş bandı

 

  • Diş beyazlatma bandı veya diş beyazlatma kaleminde yer alan jeller, dişler ile tepkimeye girerse dişin renk tonunu açması mümkün.
  • Diş beyazlatma bandını sık kullanmada dişin mine yapısı aşınabilir. Ayrıca dişe verdiği aşınmayı hemen anlaşılmayabilir ancak zamanla diş kaybı gibi sorunları da beraberinde getirebilir. Bundan dolayı, paketin arkasında yazan kullanım talimatlarına uyum sağlamanızı tavsiye ederiz.
  • Diş beyazlatma bandında yer alan jel yutulmamalı. Zira, yutulduğu takdirde olası zararları görmeniz mümkün.
  • Diş beyazlatma bandını çıkardıktan sonra ağzınızı güzelce çalkalayıp jelin istenmeyen etkileri ile karşılaşmamak için iyice temizlemelisiniz. Hatta temizledikten sonra tekrardan dişlerinizi güzelce fırçalamanız gerekiyor.
  • Uzun süreli bir beyazlık olmasını istiyorsanız, belirtilen zaman aralıklarında ve doğru kullanım önerilerinde kullanmanız gerekiyor.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu