Reklam
Gebelik

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur? Nasıl Geçer?

Reklam

Bebeğin hıçkırması ne anlama gelir? Bebeklerde hıçkırık nedenleri nelerdir? 2 yaş bebek hıçkırık nasıl geçer? Hıçkıran bebek tok mu? Bebeklerde hıçkırma ne kadar sürer? gibi sorularınızın yanıtlarını bulacağınız bir yazı dizini hazırladık.

Anne karnındaki bebeklerin, içinde yüzdükleri suyu yutmaları sonucu zaman zaman diyafram kası istemsiz olarak kasılır ve hıçkırık başlar. Ancak anneler bu kasılmaları 16. haftadan sonra hissederler.

Emzirme sonrası bebeklerde hıçkırık tutması anneleri kaygılandıran bir durumdur. Ancak normal bir refleks olan hıçkırık, yetişkinlerde görülebildiği gibi bebeklerde de görülmesi mümkündür. Aslında endişelendiğiniz bu durumun altında çok da korkulacak sebepler olmadığına hep birlikte göz atalım.

 

Bebeklerde Hıçkırık Sebepleri

 

Sık rastlanan bir durum olan bebeklerde hıçkırık, endişe etmenize gerek bir durum değildir. Bunun nedeni, midenin hızlı büyümesi ile birlikte hıçkırığa sebep olan siniri uyarmasıdır.

 

Bebeklerde hıçkırık
Bebeklerin hıçkırması neden olur

 

Yeni doğan bebeklerin hıçkırması daha çok beslenme sonrası ortaya çıkıyor. Gazın iyi çıkarılmaması, ani sıcaklık değişikliği, hava yutulması ve heyecanlanma gibi durumlar bebeklerde hıçkırığa sebebiyet verebilir.

Eğer bebeklerin bazı besinlere alerjisi varsa, annelerinin yediği yiyecekler de hıçkırmasını tetikleyebilir. Özellikle anne sütüyle beslenen bebeklerde hıçkırığın görülmesi olasıdır.

 

Bebeklerde Hıçkırık Doyduğunu Mu Gösterir?

 

Yeni doğan bebekler için konuşursak, özellikle ilk aylarda daha sık ancak 1 yaşına kadar zaman zaman hıçkırıkla karşılaşabilirsiniz. Normal bir refleks olan bu durum, bebeğin doyduğunu, midenin büyümesi ve sindiriminin gelişmesinin iyi gittiğinin bir işaretidir.

Bebeklerde Rezene Çayının Faydaları ve Zararları adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

2 Yaş Bebek Hıçkırık Nasıl Geçer?

 

Hıçkırığın kesin olarak bir çözümü bulunmasa da deneyebileceğiniz bazı yöntemler yer alıyor.

  • Hıçkıran bebeği emzirmeniz ve daha sonrasında bebeğinizi dik tutarak sırtına masaj yapmanız hıçkırığını geçirecektir.
  • Bebeğinizde hıçkırık oluşmasını önlemek için tek seferde süt emmesinin önüne geçin. Ve sık sık az az emmesini sağlayın.
  • Bir başka yöntem ise, su içirerek hıçkırığın geçmesini sağlamaktır. Ancak yeni doğan bebeğe su vermemelisiniz, su vermeyi biraz daha büyüyünce uygulamalısınız.

 

Bebeklerde Hıçkırık Ne Kadar Sürer?

 

Annelerin endişe ettiği bir durum olan bebeklerin hıçkırma süresinin 1 dakika ile 1 saate kadar uzaması mümkündür. Özellikle 1 yaşına kadar olan bebekleri hıçkırık sebebiyle doktora götürmenize gerek yoktur. Ancak hıçkırık 1 saati geçiyorsa, doktorunuza danışmakta fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu