Reklam
Güncel Hayat

Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Reklam

Bir zamanlar parlak netlikte bir şeffaf telefon kılıfı çekici olmayan sarı bir renge dönmesinden daha kötü bir şey yoktur. Muhtemelen hepimizin bir noktada deneyimlediği bir şey. Bununla birlikte, yeni bir telefon kılıfının sararması da aynı derecede hayal kırıklığı yaratıyor.

Peki, yeni bir telefon kılıfı almak yerine sararan kılıfları orijinal rengine çevirmek mümkün mü?

Şeffaf Telefon Kılıfı Neden Sararır?

Özellikle şeffaf kılıfların sararmasındaki en büyük faktör elbette ki sigara dumanıdır. Sigara kullanmasanız da sigara içilen ortamlarda yer almanız telefon kılıfınızın sararmasına neden olacaktır. 

Şeffaf telefon kılıfı
Şeffaf telefon kılıfı neden sararır

Bunun yanı sıra, aşırı miktarda kimyasal, ışık ve ısıya maruz kalan şeffaf kılıflarda sararma gözlenebilir. Ayrıca bu sararma sadece bir leke olmaktan ziyade, kılıfın malzemesinin bozulmasının da göstergesidir.

Sararan Telefon Kılıfını Temizleme Yolları

Telefonları korumak için kullandığımız kılıflar, zamanla sararabiliyor. Ancak evde yapılabilecek bazı yöntemler sayesinde, özellikle şeffaf telefon kılıfını temizleyebilirsiniz. 

Şeffaf telefon kılıfı
Şeffaf telefon kılıfı temizleme

Sizler için 4 yöntemi aşağıya sıraladık. Aşağıda yer alan yöntemlerden herhangi bir olumlu sonuç alamadıysanız, yeni bir kılıf almaktan başka çareniz kalmıyor. 

Karbonat, Sirke ve Limon Yöntemi 

Limon, sirke ve karbonat, evimizde hep var olan ve temizlik konusunda başvurduğumuz ürünlerdir. Sararan şeffaf telefon kılıfı için bu üç yöntemi ayrı ayrı denemeniz gerekiyor. 

  • Az miktarda karbonat ile az miktarda suyu karıştırıp macun kıvamına getirelim. Ardından, kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla telefon kılıfını fırçalayalım. Daha sonra, su ile durulayıp kurulayalım. 
  • Sirke yönteminde, telefon kılıfını geceden sirke içinde sabaha kadar bekletelim. Sabah da kılıfı telefonumuza takmadan önce su ile durulayalım ve kurulayalım.
  • Limon ile telefon kılıfı temizleme ise, 1 adet limonu ortadan ikiye bölüp yarım limonla sararmış şeffaf telefon kılıfını ovalım. Ovduktan sonra belli bir süre bekletelim.

Çamaşır Suyu, Cif ve Aseton Yöntemi

Cif, çamaşır suyu ve aseton ile de sararan telefon kılıfını beyazlatmak mümkün. Ancak kimyasal ürünler oldukları için kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir. Zira, yanlış ve fazla kullanımda telefon kılıfına zarar vermesi de mümkün.

Diş Macunu Yöntemi

Telefon kılıfına zarar vermeyecek ama aynı zamanda temizleyecek ürün arıyorsanız, diş macunu tam size göre! Hem ucuz hem de zararsız oluşu sayesinde, telefon kılıfını temizleyebilirsiniz.

Alkol Yöntemi

Alkolün son derece güçlü dekontaminasyon özelliklerine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Alkol, sararmış nesneleri orijinal haline döndürmekte oldukça başarılı.

Peki, “telefon kılıfını temizlemek için alkolü nasıl kullanabiliriz?” Bunun için %75’lik tıbbi bir alkole ihtiyacınız olacak. Sararmış telefon kılıfını ortalama 10 dakika bu alkol içinde bekletip sonrasında tekrar tekrar silelim. 

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu