Reklam
Güncel Hayat

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklam

İster bir yaralanmadan, ister adet döneminizden olsun kan lekeleri çıkarılması zor inatçı lekeler arasında yer alıyor. Ancak bu içeriğimizde giysilerden, halıdan, koltuktan, yataktan kan lekesi nasıl çıkar konusuna değindik ve pratik ipuçlarını sizlerle paylaştık.

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş kan lekesini çıkarmak için beyaz sirkeden yararlanabilirsiniz. Leke halı ya da koltuk üzerindeyse bir sprey şişesine sirke koyup temizleyebilirsiniz. Kıyafette kurumuş kan lekesi varsa da, lekenin üzerine sirke döküp sonrasında makinede uygun programda yıkayın. Büyük lekeler için de sirkeyi fazla döküp nemli bir bez yardımıyla ovalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Kan lekesi nasıl çıkar
kurumuş kan lekesi nasıl çıkar

Kurumuş kan lekesini çıkarmada etkili bir diğer yöntem ise, tuzlu sudur. Tuz ile suyu karıştırıp macun kıvamına getirin. Daha sonra, kumaş, tişört veya koltuk üzerindeki lekenin üzerine sürün. Sonrasında, bulaşık süngeri ile lekeyi ovalayın.

Kurumuş kan lekesini çıkarmada son yöntem, lekenin üzerine diş macunu uygulamaktır. Lekenin üstüne diş macunu sürüp yaklaşık 20 dakika bekleyin. Ardından, temiz bir bezle diş macununu temizleyin.

Koltuktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Koltuktaki kan lekesine erkenden müdahale edilirse, lekeden kurtulmak bir o kadar kolay olur. Özellikle 24 saatten önce lekeyi çıkarmak istediğinizde, beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine bir miktar beyaz sirke döküp yaklaşık 10 dakika bekletin. Sonrasında, nemli bezle silin.
 • Yine lekeye erken müdahale edilirse, su ve amonyak karışımını lekenin üzerine uygulayıp kan lekesinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
 • %3 hidrojen peroksidi kan lekesinin üzerine dökerek bir süre bekletin. Ardından, temiz nemli bezle lekeyi çıkarın.
 • Kan lekesinin üzerine kola dökerek de lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Taze kan lekesi ise, lekenin üzerine WD-40 püskürterek lekeden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
 • Mısır nişastası ile suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı lekenin üzerine bir süre bekletip sonrasında, nemli bir bezle lekeyi ovalayarak çıkarın.
 • Bolca tuzu lekenin üzerine dökün ve nemli bir bez yardımıyla lekeyi temizleyin.

Yataktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

 • 1 su bardağı soğuk su ile 2 çay kaşığı tuzu karıştırın. Ardından, elde ettiğiniz karışımı bir sprey şişesine aktarın.  Karışımı üzerine uygulayıp temiz bir bezle lekeyi tüm alana yaymadan temizleyin. Eğer leke çarşafın üzerindeyse, aynı yöntemi uygulayın ve sonrasında makinede yıkayın.
 • Lekenin üzerine %3 hidrojen peroksidi döküp yarım saat bekletin. Ardından, temiz beyaz bir bezle lekeyi yavaşça ovun. Daha sonra, soğuk su ile silip kurumaya bırakın.
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası, 1/4 fincan hidrojen peroksit ve 1 yemek kaşığı tuzu macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Ardından, lekenin üzerine uygulayıp kurumaya bırakın. Daha sonra, vakumlama ile macunu çekin.
 • Yataktaki kurumuş kan lekesini çıkarmak için 1 litre suya 2 yemek kaşığı amonyak döküp çözülmesi için bekleyin. Daha sonra, bir bezle lekenin üzerine sürüp bir süre bekleyin. Sonrasında, temiz bir bez ile durulayın. Kurumuş kan lekesine alternatif olarak diş macunu uygulayın ve kuruduktan sonra soğuk su ile çıkarın.

Kıyafetten Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetteki kan lekesini çıkarmadan önce soğuk suyla ıslattığınız bezi kumaşın üstüne bastırıp lekeyi emmesini sağlayın. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayın. Ardından, soğuk suyun içine kumaşı daldırıp 10 dakika bekletin. Eğer kan lekesi hala çıkmadıysa, soğuk suyun altında yavaşça çitileyin. Dilerseniz, lekenin üzerine ağartıcı ve alkali içermeyen bir deterjan dökerek temizleyebilirsiniz.

Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya kan lekesi bulaştıysa, lekenin üzerine bir miktar karbonat döküp nemli bir sünger yardımıyla lekeyi çitileyin. Sonrasında, temiz bir bezi soğuk suyla ıslatın ve lekenin üzerini bezle birkaç dakika ovun.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? | Basit ve Etkili Ev Yöntemleri

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? | Hızlı ve Pratik Çözümler

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu