Reklam
Sağlık

Parol Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Reklam

Parol (parasetamol), hafif ila orta şiddette ağrı için kullanılan bir analjeziktir. Kısa sürede migren, diş ağrısı ve adet ağrılarını dindirebilir. Ayrıca parol nedir diye sorulduğun da grip ve soğuk ateşi azaltmak için kullanılan bir ilaçtır denilebilir. Düzenli kullanılmamalıdır. Sadece ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalı ve şikayet bittikten sonra kesilmelidir. İdeal doz günde 1-2 tablettir.

Altı yaşın altındaki çocuklar ve yetişkinler hap alamazlar ve sıvı (şurup süspansiyonu) formu kullanabilirler. İlacın mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi ve uyuşukluk gibi hafif yan etkileri vardır. Bu nedenle emziren hamile kadınlar da doktor kontrolünde kullanabilirler. Bununla birlikte, uzun süreli içme veya yüksek dozda içme karaciğere zarar verebilir.

Parol Şurup Ne İşe Yarar?

PAROL Şurup süspansiyon, aşağıdaki etkilere sahip analjezik ve ateş düşürücü bir şuruptur:

 • Beyindeki ısı düzenleme merkezine etki ederek vücut ısısını düşürür ve ağrı sinyallerinin beyne iletimini durdurarak ağrıyı dindirir.
 • PAROL Şurup, soğuk algınlığı, grip enfeksiyonları ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında (bademcik iltihabı, yüz sinüs iltihabı gibi) ateş, titreme, kulak ağrısı, boğaz ağrısı ve vücut ağrılarını gidermek ve ağrıya eşlik eden ateşi dindirmek için kullanılır.
 • PAROL Şurup ayrıca migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş tedavisi ve diş çekimi sonrası ağrı, kadınlarda adet dönemi (dismenore) ağrıları, ameliyat sonrası ağrı, kas ağrısı, eklem ağrısı, romatizmal ağrı, siyatik, nevralji, tendonlar, bursit ağrıları, sırt ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı (ani omurga ağrısı gibi), fiziksel rahatsızlık, kireçlenmeden kaynaklanan ağrı, zona ağrısı, yumuşak doku hasarı ve kazalar veya spor yaralanmaları nedeniyle yaralanma ve burkulmalardan kaynaklanan ağrılar için kullanılabilir.
Parol Nedir?
Parol Nedir?

Parol nedir diyerek hakkında bilgi toplanabilir olan ilaç Parol yukarıdaki ve benzeri hastalıklar ve ateş ve ağrının yanı sıra diğer ilaçların giderilmesi için reçete edilir. Sıvı ilaç tercih eden 6 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler için kullanımı uygundur.

Parafon Ağrı Kesici adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

Parol ile Antibiyotik İçilir mi?

Günümüzde insanların yaptığı en sık hatalar ağrı kesici ile antibiyotik ilacını eş zamanlı kullanmaktır. Bu yanlış bir şeydir ve sürekli yapılması durumunda insan bedeninde olumsuz etkilere yol açar.

Parol ilacı da ağrı kesici kategorisine girdiği için antibiyotikler ile beraber kullanılmamalı şu şekilde kullanılmalıdır:

 • İlaçları kullanmadan önce lütfen doktorunuza aldığınız diğer ilaçlar ve genel sağlığınız hakkında detaylı bilgi veriniz.
 • İlacın tamamını bol su ile yutunuz ve çiğnemeyiniz.
 • Aç karnına veya tok olduğunuzda sarhoş olma durumunda tüketildiğinde etkisi zayıflayabilir.
 • Günde 4-6 saat arayla 1-2 tablet içebilirsiniz.
parol ağrı kesici hakkında
parol ağrı kesici hakkında
 • 8 tabletten fazla kullanmayın
 • Unutulan dozları telafi etmek için çift doz almayınız.
 • Ağrılı ateşiniz 1 haftadan uzun sürerse veya etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğunu düşünüyorsanız, lütfen doktorun bilgisi olmadan dozu değiştirmeyin.
 • Doktorunuz size söylemedikçe ilacı uzun süre içmeyiniz ve sadece gerektiğinde kullanınız.
 • İlacı reçeteye göre alın.

Parol ilacı özellikle Kloramfenikol ve Rifampisin antibiyotikleriyle beraber kullanılmamalıdır.

Parol Kan Sulandırır mı?

Parol ilacının çok seyrek görülen yan etkilerinden biri de kanı sulandırma etkisidir. Bu nedenle regl dönemi sancıları için kullanıldığında regl kanamasında bir nebze artış ve kanın yoğunluğunda azalma hissedilebilir. Bu durum beden sağlığını iyi ya da kötü etkilemez. Ancak kanamanın uzun sürmesi veya aşırı olması zamanlarda hekim kontrolüne uğramak da yarar vardır.

Parol ilacının kanı sulandırma etkileri çok sık gözükmese de; ishal, uyuşukluk ve baş dönmesi en çok karşılaşılan yan etkilerdendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu