Reklam
Sağlık

Kabızlık Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Reklam

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin sıklığında azalma veya dışkı çıkarmada zorluktur. Aynı zamanda, bir hastalık veya durumun belirtisidir.

Kabızlığın nedenleri, yeterince sıvı almamaktan, yetersiz beslenmeden , bağırsakta tıkanma gibi mekanik sorunlara kadar uzanır. Kabızlık belirtileri, alt karın bölgesinde dolgunluk, alt karın ağrısı ve sert veya küçük dışkıdır.

Kabızlığı gidermek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kabızlığa Neden Olan Yiyecekler

Araştırmalara göre, düşük lif içeriğine sahip gıdalar kabızlığı daha da kötüleştirebilir, bunlar arasında şunlar bulunur:

Kabızlık
kabızlığa neden olan besinler
 • Rafine tahıllar: Beyaz ekmek ve beyaz makarna gibi rafine tahıllarla yapılan yiyeceklerin lif seviyesi düşüktür ve bu da kabızlığa neden olur. Bunun yerine kahverengi pirinç veya yulaf ezmesi gibi tam tahıllarla yapılan yiyecekleri yemek daha iyidir.
 • Kızarmış yiyecekler: Yiyecekler kızartıldığında su kaybeder ve yağ emer. Haliyle, yağ oranı yüksek yiyeceklerin sindirimi yavaşlattığı ve daha sert dışkıya neden olduğu bilinmelidir.
 • Olgunlaşmamış muzlar: Olgunlaşmamış muzlar, vücudun sindirimi zor olan ve kabızlığı daha da kötüleştiren bir karbonhidrat türü olan nişasta içerir.
 • Peynir: Peynir iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olmasına rağmen kabızlığa neden olabilir.
 • Ağır işlenmiş gıdalar: Soğuk etler, sosisli sandviçler ve sosisler genellikle yüksek miktarda yağ, şeker ve sodyum içerir. Sadece vücut için sağlıksız olmakla kalmaz, aynı zamanda sindirimi de yavaşlatabilirler.
 • Alkol : Alkol vücudu susuz bıraktığı için kabızlığı daha da kötüleştirir. Ayrıca daha sert dışkılara neden olurlar.

Düşük lifli diyetler sadece kabızlığa neden olmaz veya kabızlığı şiddetlendirmez, aynı zamanda apandisit ve hemoroid ile de sonuçlanabilir. Düşük lifli bir diyetle ilişkili sağlık risklerinden kaçınmak için önerilen günlük lif alımını karşılamak önemlidir.

Kabızlık Gidermek İçin Ne Yemeli?

Diyet, kabızlığın ana kaynaklarından biridir. Çoğu insan, önerilen günlük lif alımının yaklaşık yarısı olan günde sadece 15 gram lif tüketir. Kabızlığı önlemek ve rahatlatmak için günde yaklaşık 25 ila 38 gram lif yemek önemlidir.

Kabızlık
kabızlığa iyi gelen besinler

Yüksek lif içeriğine sahip birçok yiyecek vardır, örneğin:

 • Meyveler: Avokado, böğürtlen, armut, ahududu ve papaya kabızlığı önlemeye yardımcı olan lif bakımından zengin meyvelerdir.
 • Baklagiller: Bezelye, fasulye, mercimek ve kuruyemişler harika lif kaynaklarıdır. Yarım fincan baklagil, yaklaşık yedi ila dokuz gram lif veya günlük değerinizin kabaca üçte birini içerir.
 • Kuru erik veya kuru erik suyu: Kuru erik, müshil etkisi olan bir şeker türü olan yüksek sorbitol içeriğine sahiptir. Yaklaşık 12 adet olan yaklaşık 50 gram kuru erik yemek, yaklaşık altı gram lif sağlayabilir.
 • Yapraklı yeşillikler: Lif açısından zengin olmasının yanı sıra ıspanak, lahana ve marul gibi yapraklı yeşillikler de sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesine yardımcı olur.
 • Deniz ürünleri: Deniz ürünleri, kabızlık riskinin azalmasıyla ilişkili bir mineral olan iyi bir magnezyum kaynağıdır.
 • Keten veya chia tohumları: Tohumlar lif bakımından yüksektir ve bunlar bağırsak hareketlerini de hızlandırırlar.
 • Su: Su, yiyecekleri sindirmeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur, bu nedenle günde en az 2 ila 3 litre su için. Diyetinizde lifi artırıyorsanız sıvı alımınızı da artırmanız gerektiğini unutmayın.
 • Kahve: Hem kafeinli hem de kafeinsiz kahve, muhtemelen kolonunuzun kasılmasını sağlayan hormonlar olan gastrin seviyelerindeki artıştan dolayı müshil etkisine neden olabilir. Günde 400 miligrama kadar kafein veya yaklaşık dört fincan kahve tüketmek güvenlidir.

Kabızlık Nasıl Düzelir?

Ara sıra veya seyahate çıktığınızda ortaya çıkan kabızlık genellikle kendi kendine düzelir. Sebep altta yatan bir durumsa, durumun çözülmesi gerekir. Bununla birlikte, çoğu kabızlık vakası, aşağıdaki diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilir:

Kabızlık
kabızlığa iyi gelen hareketler
 • Lif alımı artırılmalıdır: Günlük 25-30 gram lif alımı önerilir. Günde 5-7 porsiyon meyve ve sebze tavsiye edilir. Rafine tahılların alımından kaçınılmalıdır. Tam tahıllar, bakliyatlar, kabuklu yemişler ve tohumlar, diğer birçok besin maddesinin yanı sıra iyi bir lif kaynağıdır. Kuru erik de harika bir lif kaynağıdır; Günde 2-4 kuru erik, günlük alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.
 • Düzenli egzersiz yapılmalıdır: Sadece dış kasları değil, aynı zamanda iç kasları da uyarır. Artan fiziksel aktivite ve düzenli egzersiz, bağırsaktaki peristaltik hareketi düzenlemeye yardımcı olur ve bağırsak hareketini iyileştirir.
 • Hidrasyonu artırın: Su, tüm metabolik faaliyetler, özellikle sindirim için gereklidir. Artan su alımı, yumuşak bağırsak hareketlerine yardımcı olur. Günde 3 litre su alımı faydalı olabilir. Kabızlıktan muzdarip insanlar, bağırsak hareketini kolaylaştırmak için sabahın erken saatlerinde bir litre su tüketebilir.
 • Tuvaletinizi saklamayın: Vücudunuzun doğal dürtülerine yanıt verin. Tuvaletiniz geldiği zaman tutmayın ve mutlaka yapın.

Kabızlık İçin Ne Zaman Doktora Gidilir?

Bağırsak hareketi olmadan üç günden fazla zaman geçirirseniz doktorunuzla iletişime geçmelisiniz ve bu sizin için alışılmadık bir durumdur.

Hormonal değişiklikler ve fiziksel aktivite eksikliği ara sıra kabızlığa neden olabilirken, kronik kabızlık veya son derece seyrek bağırsak hareketlerinin çeşitli nedenleri olabilir :

 • İrritabl bağırsak sendromu ve ülseratif kolit gibi kolonik hastalıklar
 • Karın kitlesi veya kist, bağışıklık reaksiyonu veya kanserin neden olduğu karında anormal bir yumru
 • Anal sfinkterin yetersiz gevşemesi veya rektal duyunun bozulması gibi dışkılama bozuklukları
 • Multipl skleroz veya omurilik yaralanması gibi nörolojik durumlar

Şiddetli karın ağrısı gibi belirtiler yaşıyorsanız, istenmeyen kilo sorunu, dışkıda kan varsa, doktorunuzla temasa geçmeniz önerilir.

Gebelikte Kabızlık Neden Olur? Gebelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Gebelikte Kabızlık Neden Olur? Gebelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu