Reklam
Güncel Hayat

Dişteki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Reklam

Dişler neden sararır? Dişteki sarı lekeler nasıl geçer? Dişteki sigara sarılığı nasıl geçer? Diş sararması nasıl önlenir? gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Dişler özellikle yaşlandıkça daha sarı veya koyu görünebilir. Dış mine aşındıkça alttaki sarımsı dentin daha görünür hale gelir. Dentin, dış mine tabakasının altındaki ikinci kalsifiye doku tabakasıdır.

İçindekiler

Dişler Neden Sararır?

 • Sigara ve tütün kullanımı
 • Şeker ve asit içeren yiyecek ve içecekler
 • Yetersiz diş bakımı ve diş ipinin kullanılmaması
 • Aşırı florür
 • Genetik faktörler
 • Yaş

Fırçalamaya Rağmen Diş Sararması Neden Olur?

Günlük fırçalamada bile bazı yiyecek ve içecekler lekeli dişlere neden olabilir. Örneğin, sık sık kahve, çay ve şarap içmek dişlerin sararmasına neden olabilir. Ek olarak, düzenli fırçalama bile sigara içmenin neden olduğu sarı dişlerle her zaman mücadele edemez.

Dişlerinizi günde sadece bir kez fırçalamak, diş sarılığı geliştirmenizi engellemek için her zaman yeterli değildir. İdeal olarak, dişlerinizi günde iki kez fırçalamalı ve fırçalama stilinizin tüm dişlerinizi tamamen temizlemesine izin verdiğinden emin olmalısınız. Ayrıca rutininize diş ipi eklemek akıllıca olacaktır çünkü onsuz dişlerinizin birçok yüzeyini temizleyemezsiniz.

Yaşlandıkça, diş minenizin dış tabakası yavaşça aşınabilir ve bazen altındaki sarı dentin görülebilir. Sarı dişler de kalıtsal olabilir, çünkü bazı insanlar diğerlerinden daha kalın diş minesine sahiptir.

Belirli beslenme eksiklikleriniz varsa diş renginizi değiştirebilir ve dişlerin sararmasına neden olabilir. Ek olarak, kanser tedavisi görmek (özellikle baş ve boyun radyasyonu), antipsikotikler veya yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlar almak gibi diş sararmasına yol açabilir. Antibiyotikler tetrasiklin ve doksisiklin de diş rengini değiştirebilir ve özellikle küçük çocuklarda diş sarılığına neden olma eğilimindedir.

Diş Sarılığı Hangi Vitamin Eksikliği?

Vitamin eksikliğinden kaynaklanan diş renklenmesi, genellikle yeterli D vitamini almayan kişilerde görülür. Güneş ışığına veya bu vitaminin diğer kaynaklarına maruz kalmadan, dişlerin çekirdeğini oluşturan dentin tamamen yenilenemez ve yeni katmanlar oluşturamaz. Diş minesinin dış katmanlarının incelmesi ile birleştiğinde, içsel bir diş lekesine neden olur.

Diş Sararması Nasıl Önlenir?

 • Çay, kahve ve sigara alışkanlıkları azaltılmalı.
 • Dişler günde 2 defa ve 2 dakika boyunca fırçalanmalı.
 • Tatlı yendikten sonra mümkünse fırçalanmalı, ancak mümkün olmadığı durumlarda ağız çalkalanmalı.
 • Diş ipi kullanmak alışkanlık haline getirilmeli.
 • Düzenli olarak diş doktoruna kontrole gidilmeli.

Diş Sararması Nasıl Geçer?

 • Uygun bir kabın içinde 2 damla zeytinyağı, yarım limonun suyu ve 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışım ile dişlerinizi fırçalayın.
 • Portakal kabuğunun iç tarafı ile özellikle akşamları dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Alternatif olarak, portakal kabuğunu kurutup toz haline getirin. Daha sonra, diş macununuza katıp kullanabilirsiniz.
 • Muz kabuğunun iç tarafı ile yaklaşık 15 dakika kadar dişlerinizi ovun. Ardından, diş macununuz ile dişlerinizi fırçalayın.
Dişteki sarı lekeler nasıl geçer
diş sararması nasıl geçer
 • Birkaç adet çileği ezdikten sonra üzerine az miktarda karbonat ekleyin. Hamur kıvamı alan karışımı dişlerinize uygulayın. Daha sonra, ağzınızı su ile çalkalayın.
 • Diş sararmasını gidermek için bir başka yöntem ise, günde birkaç adet fesleğen yaprağını çiğneyebilirsiniz ya da bu yaprakları kurutup diş macununuza katabilirsiniz.
 • Diş fırçanızı ıslatıp sofra tuzuna batırın ve dişlerinizi yavaş yavaş 3 dakika boyunca fırçalayın. Bu yöntemi haftada 2 gün uygulayabilirsiniz.

Dişteki Sigara Sarılığı Nasıl Geçer?

1 tablet aktif kömürü 1 miktar su ile karıştırın ve kullandığınız diş fırçanız ile dişlerinizi fırçalayın. Yaklaşık 3-4 dakika bekleyip ağzınızı su ile çalkalayın. Aktif kömür yöntemini sadece 3 gün uygulayın. Bu tarif sayesinde dişlerde sigara veya kahve içmekten oluşan sararmayı giderebilirsiniz.

Suna Dumankaya Diş Beyazlatma

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya, dişteki sarı lekeleri gidermek ve diş beyazlatmak için etkili iki farklı çözümden bahsetti.

Dişteki sarı lekeler nasıl geçer
Suna Dumankaya diş beyazlatma
 • 1 çorba kaşığı adaçayı, yarım limon kabuğu rendesi ve 1 çorba kaşığı karbonatı bir kabın içinde karıştırın. Hazırladığınız bu karışım ile dişlerinizi haftada 2 kere fırçalayın.
 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş adaçayı ile 1 çay kaşığı karbonatı karıştırıp dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Haftada 1 kere de olgun bir çileğe diş fırçanızı batırıp dişlerinizi fırçalayın.

Dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız, evde beyazlatma işlemine dikkat edin çünkü ürünler yanlış veya çok uzun süre kullanılırsa dişlerinize zarar verebilirsiniz. diş minesini çok fazla aşındırabilirsiniz, bu da sizi hassasiyet ve çürükler için riske atabilir.

Diş Beyazlatma Bandı İşe Yarıyor Mu?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu