Reklam
Sağlık

Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? Sigarayı Nasıl Bırakabiliriz?

Reklam

Sigara içmek vücudun hemen hemen her organına zarar verir. Bu zararlı etkilerden bazıları hemen görülür. Araştırmalar, kanserlerden kronik (uzun süreli) hastalıklara kadar, tütünün sağlığınıza daha fazla zarar verdiği yolu belirlemeye devam ediyor. Sigara nasıl bırakılır diye soracak olursanız, içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçindekiler

Sigaranın İnsan Sağlığına Ne Gibi Zararları Vardır?

İşte daha önce duymamış olabileceğiniz sigaranın sağlığa zararları…

1. Kör Olmak

Sigara içmek , 65 yaş üstü yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskinizi artırır.

2. Tip 2 Diyabet

Sigara içmek tip 2 diyabete neden olur ve bacaklara ve ayaklara zayıf kan akışı da dahil olmak üzere hastalıktan kaynaklanan komplikasyon riskini artırır. Bu, enfeksiyona yol açabilir ve bir uzvun kesilmesi ihtiyacına neden olabilir. Evet, ayağınızı veya bacağınızı kaybedebilirsiniz!

3. Erektil Disfonksiyon

Sigara içtiğinizde erkek cinsel işlevi etkilenir. Tütün , penise kan sağlayanlar da dahil olmak üzere vücudunuzun her yerindeki kan damarlarının daralmasına neden olur. İyi haber, bırakmanın büyük bir fark yaratacağıdır.

4. Ektopik Gebelik

Ektopik gebelik, kadınlarda sigara içenlerde daha olası olan yaşamı tehdit eden bir üreme komplikasyonudur. Döllenmiş bir yumurta rahim dışında bir yere implante edildiğinde ortaya çıkar. Yumurta hayatta kalamaz ve annenin hayatını ciddi bir riske sokar.

5. Kalça Kırıkları

Sigara içenler, içmeyenlere göre kemik yoğunluğunu daha hızlı kaybederler ve bu da kalçanız gibi vücut parçalarını kırma riskine sokar. Sigarayı bırakmak bu süreci yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

6. Kolorektal Kanser

Kolorektal kanserin nedenlerinden biri de sigara içmektir. Sigara içmek, bu tür kansere yakalanma ve ölme riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

7. Romatoid Artrit

Romatoid artrit, kadınlarda daha sık görülen, ellerinizdeki ve ayaklarınızdaki eklemleri etkileyen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Sonunda kemik kaybı ve eklem deformitesi ile sonuçlanabilecek ağrılı şişmeye neden olur. Sigara nedenlerinden biridir ve ayrıca hastalığın daha erken yaşta gelişmesiyle de ilişkilidir.

8. Doğum Kusurları

Genellikle orofasiyal yarıklar olarak adlandırılan bu doğum kusurları, hamilelik sırasında bebeğin dudağı veya ağzı düzgün gelişmediğinde ortaya çıkar. Hamilelik sırasında sigara içen kadınların orofasiyal yarıklı bebek sahibi olma olasılığı daha yüksektir.

9. Doğurganlık Sorunları

Anne olmak isteyen kadınların bilmesi gerekir ki sigara içmek gebe kalmayı zorlaştırabilir. Kadınlarda doğurganlığın azalmasına neden olur ve hamilelik sırasında diğer sorunlara yol açabilir.

10. Dişeti Hastalığı

Potansiyel olarak bir uzvunuzu kaybetmek yeterli değilmiş gibi sigara içmekten dişlerinizi de kaybetme riskiniz vardır. Sigara içmek, dişleri destekleyen kemiği tahrip eden bir diş eti enfeksiyonu olan periodontitis’e yol açabilir. Yetişkinlerde diş kaybının önemli bir nedenidir.

11.Kalp-Damar Hastalığı

Sigara içmek koroner kalp hastalığı ve felç riskini iki ila dört kat artırır. Günde beş sigaradan az sigara içen kişilerde bile erken kardiyovasküler hastalık belirtileri olabilir.

Sigara içmek kan damarlarına zarar verir ve damarların kalınlaşmasına ve daralmasına neden olabilir. Bu, kalbinizin daha hızlı atmasına neden olur ve kan basıncınız yükselir. Kan pıhtıları da oluşabilir.

12.Solunum Yolları Rahatsızlığı

Sigara, amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer hastalıklarına neden olur. Tütün dumanı astım atağını tetikleyebilir veya atağı daha da kötüleştirebilir.

Sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre amfizem ve kronik bronşiti içeren kronik obstrüktif akciğer hastalığından ölme olasılığı 12 ila 13 kat daha fazladır.

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı bırakmanın birçok farklı yolu vardır. Başarılı olmak için kişiliğinize uygun bir sigara bırakma planı bulmalısınız. Duygusal ve zihinsel olarak hazır olmanız gerekir. Sigarayı sadece dumana maruz kalan aileniz veya arkadaşlarınız için değil, kendiniz için bırakmayı istemelisiniz .

Sigara
sigarayı bırakmanın yolları

Bırakmaya karar verdiğinizde, aşağıdaki yöntemler size yardımcı olabilir:

  • Çakmak ve kül tablası gibi tüm sigara ve sigarayla ilgili her şeyden kurtulun.
  • Başka bir sigara tiryakisi ile mi yaşıyorsunuz? Yakınınızda sigara içmemelerini veya sizinle birlikte bırakmaya ikna etmelerini isteyin.
  • Canınız çektiğinde, onlara odaklanmayın. İstekler geçicidir, bunun yerine neden bırakmak istediğinize odaklanın.
  • Kendinizi meşgul edin ve ellerinizle yapacak bir şeyler bulun: karalama yapın veya bir kalem oynayın. Sigarayla ilgili tüm aktiviteleri de değiştirin. Sigara molası vermek yerine yürüyüşe çıkın veya kitap okuyun.
  • Sigara içme isteği duyduğunuzda, derin bir nefes alın. On saniye nefesinizi tutun ve yavaşça bırakın. Sigara içme isteği geçene kadar bunu birkaç kez tekrarlayın. Temel stres seviyelerini azaltmak için meditasyonu da deneyebilirsiniz.
  • Sigara ile ilişkilendirdiğiniz yerlerden, insanlardan ve durumlardan kaçının. Sigara içmeyenlerle takılın veya sigara içilmesine izin vermeyen yerlere gidin (sinemalar, müzeler, mağazalar veya kütüphaneler gibi).
  • Sigara yerine yiyecek veya şeker bazlı ürünler kullanmayın. Bunlar kilo alımına neden olabilir. Bunun yerine düşük kalorili, sağlıklı yiyecekleri seçin.
  • Bol sıvı tüketin, ancak alkollü ve kafeinli içecekleri sınırlayın. Sigara içme dürtülerini tetikleyebilirler.
  • Kendinize sigara içmediğinizi hatırlatın.
  • Egzersiz yapmayı unutmayın çünkü sağlığa faydaları vardır ve rahatlamanıza yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu