Reklam
Saç

Saç Boyası Alerjisi Nedir? Nasıl Geçer?

Reklam

Saç boyası alerjisi kadınların saç boyası yaptığı sırada veya boya yıkandıktan sonra kendini belli eden rahatsızlık veren alerjik bir durumdur. Boyadan kaynaklandığı gibi kişinin cilt hassasiyetine bağlı olarak da gelişebilir. Her saç boyası alerji yapmaz.

Kadınların en güzel aksesuarı saçlardır. Saçlarının her daim bakımlı görünmesi için ellerinden geleni yaparlar. Gereken her yöntemi deneyerek sağlıklı saçlara sahip olmak isterler.

Saç boyası kadınların saçlarında değişiklik yapmak için kullandıkları bir üründür. İstedikleri görünümü elde etmek için evde veya kuaförde saçlarına boya yaparak rengini değiştirirler. Bu sayede kadınlar aynaya baktıklarında görmek istedikleri kadın imajına kavuşmuş olurlar.

Saç Boyası Alerjisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Saç boyası alerjisi kadınlarda sıklıkla rastlanabilen bir durumdur. Genelde boya yapıldığı an ortaya çıkar. Ama bazı durumlarda 1-2 gün sonra da şikayetler başlayabilmektedir. Bu şikayetler;

  • Saç derisinde kaşıntı ve kızarıklık
  • Gözlerde kızarıklık
  • Lenf bezlerinde şişme 
  • Saç derisinde oluşan sulu küçük kabarcıklar.

Kuaförde kullanılan malzemelerin içeriği, saç boyasının saçta fazla bekletilmesi gibi sebeplerden yüz ve kulak arkası bölgelerde kızarıklık, kaşıntı ve tahrişle karşılaşabilirsiniz. Bazı kişilerde bu durum tüm vücuda yayılan bir rahatsızlığa dönüşmektedir. Bu tarz olumsuz durumlarla karşılaşmamak için kuaförünüzü iyi seçmeniz gerekmektedir.

Saç boyası alerjisi
Saç boyası alerjisi nasıl anlaşılır

Alanında bilgili bir kuaför hangi saça ne tip işlemler yapılacağını ve saç boyasının ne kadar sürede uygulanacağını bilir. Ayrıca kuaförünüzde yaptırdığınız işlemlerden sonra saç boyası alerjisi oluştuysa, saçınızı en kısa sürede yıkayarak boyadan arındırmalısınız.

Ayrıca saç boyası için kullanılan boyanın içerdiği kimyasallar da alerjik reaksiyona sebep olabilir. Günümüzde bu tip olumsuzluklarla karşılaşılmaması için doğal içerikli boyaların kullanımı tavsiye edilmektedir.

Saç Boya Alerjisi Neden Olur?

Saç boyası içeriğinde bulunan PPD, parafenilendimane adlı içerik sebebiyle alerjik reaksiyonları oluşturduğu bilinmektedir. Eğer ilk kez saçınızı boyuyorsanız, hemen anlamayabilirsiniz. Ancak ikinci kez saçınızı boyadığınızda, bu içerik aktif hale gelerek saç boyası alerjisine yol açacaktır.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken saçlarınızı bol su ile yıkamaktır. Saç boyası alerjisini eğer boyayı yıkadıktan sonra hissettiyseniz, soğuk su ile tekrar yıkama yapmanızı öneririz.

Kaşıntı, kızarıklık ve tahriş yüz bölgesine yayıldıysa bir uzmana danışarak rahatlama amacıyla bir krem veya ilaç kullanılması gerekir. Bu sayede yaşanan olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz.

Saç Boyası Alerjisini Önlemenin Yolları 

  • Saç boyası alerjisiyle ilk kez karşılaştıysanız ve hafif kızarıklık ve kaşıntı olduysa kullanılan boya markasını değiştirmeniz gerekiyor.
  • Mümkünse saç boyası yaparken saç diplerine fazla girmeden boyama yapın. Bu sayede, olası alerjiyi önlemiş olacaksınız. 
  • Saçlarda bulunan beyazlar sebebiyle sık boya yapıyorsanız, doğal boya içeriklerini kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Ayrıca doğal bir ürün olan kına ile saçı boyamak da alerjik reaksiyon oluşmasını önlemek için kullanılabilirsiniz.
  • Saç boyası alerjisi ciddi reaksiyonlara sebep oluyorsa hastanede yama testi yaptırarak vücudunuzda alerjik reaksiyona sebep veren madde tespit edilmiş olur. Böylelikle boya içerikleri incelenerek bu madde olmayanları kullanarak sağlıklı sonuç elde edebilirsiniz.

Saç Boyası Alerjisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç boyası alerjisiyle ilk kez karşılaştıysanız, boyayı hemen yıkamalısınız. Alerjik reaksiyona yüz ve vücudun geri kalan bölgelerine yayıldıysa hemen dermatolog yani cilt hastalıkları doktoruna görünmeniz gerekiyor.

Dermatologlar oluşan alerjik durumu rahatlatmak ve geçmesini sağlamak için ilaç veya krem tedavisi uygulayabilir. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanarak rahatlamanız mümkün olur.

Kedi Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Göz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?

Alerji ve Kaşıntı Karşıtı Krem Önerileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu