Reklam
GebelikGüncel Hayat

Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Reklam

Hamilelikte cinsellik ve cinsel istek insanın içinde doğuştan var olan bir içgüdü. Hayatlarını son derece derinden etkileyen hamilelik dönemindeki kadınların da cinsel istekleri vardır. Eğer doktorunuz onay verdiyse ve eşiniz ve siz rahat hissediyorsanız bu dönemde de cinselliğe ara vermenize gerek yoktur.

Peki, hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi, bu durum kaçıncı aya kadar devam etmeli, hangi durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmalı, hangi pozisyonlarda olmalı ve faydaları nelerdir? gibi sorularınıza yanıtlar aradık. İşte beklediğiniz cevaplar…

İçindekiler

Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

 

Anne adaylarının merak ettiği sorulardan biridir. Uzmanların da dediği gibi eğer hamileliğiniz özel bir durum barındırmıyorsa hamileyken cinsel ilişkiye girmekte bir sakınca yoktur. Hatta bu dönemde hormonların değişimine de bağlı olarak normalden daha fazla zevk alabilirsiniz.

Kaçıncı Aya Kadar Cinsel İlişki Devam Edebilir?

 

Hamilelik ilerledikçe cinsel istek artabilir. Anne adayları son 4 haftaya kadar cinsel ilişkiye devam edebilir. Çünkü zamanla rahmin iyice büyümesiyle cinsel istek azalabilir ve zaman zaman acı ve ağrı görülebilir. Bunun yanında, ilk üç ayda da cinsel isteğin azaldığını görebilirsiniz. Bunların nedenleri; mide bulantısı, halsizlik, göğüslerindeki hassasiyet, kanamalar ve düşük yapma düşüncesi ile cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz.

gebelikte cinsel ilişki kaçıncı ayda başlar
gebelikte cinsel ilişki kaçıncı ayda başlar

Hamilelikte Yatma Pozisyonları Nasıl Olmalıdır?Hamileler için Fotoğraf Çekimi adlı yazı dizilerimize de bakabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Cinsel İlişkiden Kaçınılmalıdır?

 

Bazı durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Aşağıdaki durumlar sizde mevcutsa tedbirli olmak gerekir.

  • Erken doğum riskiniz varsa
  • İkizler, üçüzler veya diğer katlarını bekliyorsanız
  • Akıntı, vajinal kanama veya kramp geçiriyorsanız
  • Rahim ağzı çok erken açıldıysa
  • Plasenta uterusta çok düşükse
  • Düşük yapma riski varsa ya da daha önce düşük yaptıysanız
  • Amniyotik keseniz sıvı sızdırıyor veya zarları yırtılmışsa

Hangi Pozisyonlarda Cinsel İlişkiye Girebilirsiniz?

 

Hangi pozisyonun doğru olduğunu partnerinizle deneyerek bulabilirsiniz. Ama bize sorarsanız, hamileliğiniz boyunca köpek, kaşık, masaüstü ve kadının üstte olduğu pozisyonlar anne adayı açısından rahat olabilir. Ancak ağrı, acı veya kanama olmadığı sürece kendinizi rahat hissettiğiniz her pozisyonda seks yapmakta özgürsünüz.

hamilelikte cinsellik nasıl olmalı
hamilelikte cinsellik nasıl olmalı

Cinsel Birleşme Esnasında Prezervatif Takılmalı Mı?

 

Cinsellikle bulaşan enfeksiyonlar, hem anne sağlığı hem de bebek için önemli bir risktir. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde herhangi bir enfeksiyon kapmaması adına prezervatif kullanmak doğrudur.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkinin Yararları Nelerdir?

 

– Cinsellik genel anlamda faydalıdır. Hamilelik sırasında ya da hamilelik dışında fark etmez. Rahatlamanı, gevşemeni ve zevk almanı sağlar. Ayrıca, seni doğuma hazırlar.

– Hamilelikle görülen fiziksel ve psikolojik değişimlerle anne adayları bu dönemde birtakım duygu değişimleri yaşayabilir. Bu dönemde partnerinizle kuracağınız yakınlıklar sayesinde birbirinizi anlamanızı kolaylaştırıp, ilişkinizi güzelleştirebilir.

– Seks sırasında Kegel egzersizi yapmayı da unutmayınız. Çünkü bu egzersizler, doğumdan sonra toparlanmanızı hızlı bir şekilde sağlayacak ve doğum sırasında yırtık oluşması ihtimalini azaltacaktır. Bunun yanında, bu egzersizler hem senin hem de partnerinin aldığı zevki arttırıcı yanı vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu