Reklam
Gebelik

Hamilelikte Yatma Pozisyonları Nasıl Olmalıdır?

Reklam

Her insanın farklı bir uyku stili vardır. Rahat ettiğimiz pozisyonlarda uyursak bedenimiz dinlenmiş ve güzel bir uyku çekmiş olur. Ancak hamile kadınlar için iş biraz değişiyor. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı ve güzel bir uyku için hamilelikte yatma pozisyonları neler bilmekte fayda var.

Hamileliğin başındaysanız yatış pozisyonu o kadar da önemli değildir. Zaman geçip, karnınız büyümeye başlayınca yatış pozisyonunda dikkat edilmesi gereken hususlar da meydana gelmektedir. Bu zaman ise ortalama olarak 25-30. haftaya tekabül ediyor.

İdeal Bir Uyku İçin: Gebelikte Yatış Pozisyonları

Hamileyken de rahat uyumanız tabi ki mümkün sadece alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Karnınız büyüdükçe bebeğin gelişimi açısından pozisyon değiştirmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir durum da oturma şekliniz. Bunlara da dikkat etmelisiniz.

Hamileler için Fotoğraf Çekimi ile bu özel dönemi ömür boyu kalıcı hale getirebilirsiniz.

1)Hamilelikte Sol Tarafa Yatış

Hamileyken sol tarafınıza doğru yatmak en iyi seçenektir. Bunun nedeni ise kadının sağ tarafında ana toplardamarın baskıya maruz kalmamasıdır. Damar sisteminin rahat olması ve sorun çıkarmaması için sol tarafa yatmak gerekir.

hamileler için yatış pozisyon önerileri
hamileler için yatış pozisyon önerileri

Böylece kan dolaşımı da sağlıklı şekilde devam eder. Bu sayede plasentaya daha fazla kan akışı sağlanacağından bebeğe de daha çok kan ve besin gider. Bu pozisyon vücudunuzdaki ödemi de azaltır.

2)Hamilelikte Yüz Üstü Yatış Poziyonu

Hamileyken özellikle karnınız büyüdükçe yüz üstü yatmaktan çekinebilirsiniz. Fakat 6. aya kadar uzman doktorlar bunun sakıncalı olmadığını, amniyon sıvısı sayesinde bebeğinizin zarar görmeyeceğini söylüyorlar. 6. ay sonrasında ise kendinizin de bu pozisyonla yatmaktan rahat edemediğini fark edeceksinizdir.

Bazı insanlar sadece yüzüstü uyuyabildiği için hamileyken de uyuyabilmesi açısından ortasında göbek büyüklüğü kadar boşluk olan şişme döşekler mevcut. Ancak bunların ne kadar sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değil. Kan dolaşımını engelleyecek her şeyden kaçınmalısınız.

Hamilelikte Hangi Ezgersiz Yapılmalıdır? adlı yazı dizimize tıklayarak sizin ve bebeğinizin rahat edeceği egzersiz yöntemlerine erişebilirsiniz.

gebelikte uyku pozisyonları
gebelikte uyku pozisyonları

Hamileyken Yatış Pozisyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileler için önemli bir husus bulunmakta: Sırt üstü yatmamalısınız. Özellikle hamileliğinizin son aylarındaysanız sırt üstü yatmak bele yapılan baskıdan ötürü ağrı yapacaktır. Buna ek olarak sırt üstü uzandığınızda rahminize oluşan basınç kalbinize yeterli kanın gitmesini engeller. Bu da bebeğin beslenmesini engeller. Aynı zamanda reflü gibi hastalıkları da başlatabilir.

Hamileyken daha konforlu olmak adına yastık kullanabilirsiniz. Yastık kullanmanın birçok faydası vardır. Mesela; sırt ve bel ağrılarını giderir, böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar, solunumu destekler, nefes darlığını engeller, mide yanmasını engeller, krampları engeller ve ayaklarda oluşan ödemi azaltır.

Bu yastıkları bacak aranıza da koymalısınız. Bunun için özel olarak tasarlanan ve satılan hamile yastıkları vardır. Farkında olmadan sırt üstü yatmamak için de sırt kısmınıza yastık koyarak uyurken bu durumu fark etmenizi sağlayabilirsiniz.

hamilelik dönemi için bilgiler
hamilelik dönemi için bilgiler

Eğer ağrılarınız varsa yatmak yeterli bir çözüm değildir. Gerginlik ve stres sırt kaslarını gereceği için sırt ağrıları hamilelikte sıkça görülür. Bunun için sırt masajı yaptırmak çok iyi geleceği gibi ufak hareketler ya da yoga da şikayetlerinizden kurtulmanızı sağlayacaktır. Doğru egzersizleri seçmek çok önemlidir. Bu hareketlerin yanında düzgün bir uyku pozisyonu da ağrılarınızı sonlandırır.

Hamilelikte yatma pozisyonları özellikle uyumak için belirli pozisyonları olanlar için zor gözükse de başlarda zorlansanız dahi sonrasında uyum sağlayacağınıza şüphe yok. Hem de bebek doğmadan önce son rahat uykularınız olabilir. Bu yüzden keyfini çıkarmaya bakın. 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu