Reklam
Güncel Hayat

Dik Durmak İçin Ne Yapmalıyız? | Dik Durmak İçin Yapılması Gerekenler

Gücü ve esnekliği destekleyen egzersizler, zamanla duruşunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir.

Reklam

Ortalama bir gün boyunca dik durmak yerine, başınızı öne eğerek güzel bir kitap okumak, bilgisayar başında oturmak veya telefonunuzda gezinmek gibi aktiviteler vücudunuzun kamburlaşma veya kambur durma alışkanlığı edinmesine neden olabilir. Zamanla bu, dik durmayı zorlaştıran fiziksel değişikliklere yol açabilir ve sırtınızın üst kısmında doktorların kifoz olarak adlandırdığı bir eğriliğe neden olabilir.

Kifozun tıbbi nedenleri (artrit, omurgada osteoporozla ilişkili kırıklar, bozulan diskler veya yaralanmalar gibi) mevcut olsa da, bazı kifoz vakaları uzun yıllar süren kronik kötü duruştan kaynaklanabilir. Bu, kasların üst vücudunuzu düzgün bir şekilde destekleyemeyecek kadar sert ve zayıf olmasına yol açar. Duruşunuzu geliştirmek ve dik durmak için yapılması gerekenler ne olduğuna bir bakalım…

Dik Durmak Neden Önemlidir?

Kötü duruş, ayakta veya otururken nasıl göründüğünüzü etkilemekten çok daha fazlasını etkiler. Gücünüzü azaltabilir, dengenizi bozabilir ve zamanla başka fiziksel sorunlara yol açabilir.

Duruş bozukluğu erken yaşlarda başlayabilir. Araştırmalara göre, gençlerde bile ortaya çıktığı tespit edilmiştir. İnsanlar orta yaşlara ulaştığında, duruşlarındaki değişiklikleri fark edebilir veya bunun sonucunda kronik ağrı yaşayabilirler.

Duruşunuz bozulduğunda, bunun tüm vücudunuz üzerinde etkisi olur. Bunu bir zincirleme reaksiyon olarak düşünün: Kötü duruş vücudunuzun diğer kısımlarını çizginin dışına çekerek kas ağrısına ve diğer sorunlara yol açar. Yani artık hizası bozulan kalçanızı ve sırtınızı da etkileyebilir.

Dik Duruş Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Dik durmak hem esneklik hem de güç gerektirir; özellikle de omurga boyunca uzanan ve erektör spina olarak bilinen bir grup kas ve tendonun gücünü gerektirir. Bu kaslar omurganızı çevreleyerek onu yerinde tutmaya yardımcı olur. Vücudunuzu düz bir çizgide tutmak için diğer çekirdek kaslar ve üst vücut kaslarıyla birlikte çalışırlar.

Kifoz geliştirdiyseniz, altta yatan tıbbi durumu dışlamak için doktorunuzu ziyaret etmek her zaman iyi bir fikirdir. Ancak iyi haber şu ki kaslarınızı güçlendirebilir ve duruşunuz bozulmaya başlamış olsa bile duruşunuzu iyileştirebilirsiniz.

2017 yılında yapılan bir araştırma, duruş eğitimi ve omurgayı güçlendirmek için tasarlanmış egzersizleri içeren altı aylık bir programa katılan kişilerin, programı uygulamayan kişilere kıyasla kamburluğu azaltabildiklerini ortaya çıkardı. Bu, söz konusu çalışma yazarlarına göre, duruşu iyileştirmeyi amaçlayan hedefe yönelik bir egzersiz programının, üst sırttaki bu eğriliğe sahip yaşlı yetişkinlerin tedavisinde etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Dik Durmak İçin Egzersizler

Kötü duruşu sadece görmekle kalmaz, hissedebilirsiniz. Genellikle sırt ağrısı, boyun gerginliği, omuzların gergin olması veya kendinizi iyi hissetmemeniz şeklinde kendini gösterir.

Uzmanlar yoga ve tai chi‘nin duruşu iyileştirmenin iki harika yolu olduğunu söylüyor. Her ikisi de güç ve esnekliği birleştirir. Yoga hafif esneme ve duruşlara odaklanır. Bazen “hareket halinde meditasyon” olarak tanımlanan bir zihin-beden egzersizi türü olan Tai chi, yavaş, akıcı, koreografili hareketler kullanır.

Vücudun üst kısmını, kolları, sırtı ve karnı hedef alan egzersizler, sizi dik tutmaya yardımcı olan kasları güçlendirerek duruşunuza muhtemelen fayda sağlayacaktır.

dik durmak için yapılması gerekenler
vücut duruşu nasıl düzeltilir

Postür bozukluğunuz varsa, gücünüzü ve esnekliğinizi geliştirmek için bir fizyoterapistle çalışmayı da düşünebilirsiniz.

Kasları güçlendirecek ve esnekliği artıracak egzersizler yapmanın yanı sıra, duruşunuza da dikkat edin ve eğilmeye başladığınızı fark ettiğinizde kendinizi dik tutun. Oturup yemek yerken bile duruşunuzu düzeltin. Bunu kendiniz başardığınızda, zamanla dik durmak için daha az çaba gösterdiğinizi ve postürünüzü düzelttiğinizi fark edeceksiniz.

Kistik Fibrozis Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Neler İyi Gelir?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu